Efter syv år: Sygdom forsinker dansk IBM-retssag

Efter syv år var der i dag lagt op til en afslutning af millionstrid i kølvandet på Virk.dk-projektet, men IBM og utilfreds underleverandør må vente til næste år.

Artikel top billede

Læs også:

Dafolo: IBM nægter på fjerde år at betale milliongæld

Dafolo raser over nølende IBM i erstatningssag


IBM igen stævnet for kriseramt virk-portal

Alt var lagt an til afslutningen af en syv år gammel strid mellem IBM og Dafolo i kølvandet på det kuldsejlede Virk.dk-projekt.

Men nu må parterne vente til næste år. Således lyder det i dag fra Sø og Handelsretten:

"Retsformanden bemærkede, at det er nødvendigt at udsætte domsafsigelse i sagen til mandag den 14. januar 2013 grundet sygdom ved rettens personale."

Strid i millionklassen

Dafolo udsendte en pressemeddelelse, hvor man gør det klart, at man forventer en sejr i sagen.

Ifølge Computerworlds oplysninger handler striden om op imod 10 millioner kroner.

Tidligere har en anden aktør i sagen, Krak, forlangt 50 millioner kroner af IBM.

Den sag blev for flere år siden lukket ved et forlig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job