Vigtig dansk trafik-site i sort i vintervejret

Det er ikke kun morgentrafikken, der er helt gal her til morgen. Vejdirektoratets website har også store problemer.

Artikel top billede

Vejdirektoratets hjemmeside har her til morgen været særdeles ustabil. 

Trafiksiden er lige nu helt lammet, og det er slet ikke muligt at komme ind på siden. 

"På grund af et større strømnedbrud er vores hjemmeside, app og andre tilhørende tjenester sat ud af spillet. Det er vi enorm kede af," udtaler Mette Lundorf, kommunikationschef i Vejdirektoratet

Hun forsikrer dog at skærme og systemer hos selve Vejdirektoratet er oppe at køre, så trafikken bliver der holdt øje med. 

Uvist hvornår siden er oppe igen

Det er en større strømnedbrydelse hos DONG, der har mørklagt store dele af indre by og altså også Vejdirektoratet.   

Siden, som trafikanter kan gå ind på for at tjekke trafikkens status eller om vejene er ryddet for sne, har før været ramt af uregelmæssigheder. 

Hos Vejdirektoratet kan man ikke sige, hvornår siden vil være oppe igen, men lover, at der bliver arbejdet på sagen. 

"Det er selvfølgelig meget beklageligt på en dag som denne, men vi arbejder på højtryk for at få siden op at køre igen," siger Mette Lundorf. 

Trafikken.dk tilbyder blandt andet kortservice, webcams og trafikopdateringer, men ind til videre må trafikanterne søge oplysninger andre steder fra. 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen