Politi advarer mod Apple Maps - lad være med at bruge det

Politi advarer mod at bruge Apples udskældte korttjeneste.

Artikel top billede

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Galleri: Så mærkelig ser Danmark ud i Apple Maps

Apple er kommet godt og grundigt til kort, efter selskabets Maps-tjeneste har vist sig at indeholde mystiske og lattervækkende gengivelser af virkeligheden.

I første omgang var selskabets topboss Tim Cook ude og undskylde for miseren.

For nyligt har et medie med humoristisk sans drillesygt spekulereret i, om Apple med de store økonomiske muskler ikke bare kunne ændre virkeligheden, så den passede til selskabets udskældte korttjeneste.

Nu kommer lovens lange arm i form af australsk politi så på banen og advarer direkte mod brugen af Apple Maps.

Det skriver Techcrunch

Potentiel livsfarlig app

Mere præcist er det politiet i den australske delstat Victoria, som har udsendt en pressemeddelelse, hvor Apples kortapplikation bliver kritiseret.

Advarslen kommer efter, at flere bilister med øjnene fæstnet på Apple Maps uforvarende er havnet i den australske vildmark i de seneste uger.

Politiet hæftet sig eksempelvis ved, at vinbyen Mildura i Murray Sunsets nationalpark på kortet ligger omkring 70 kilometer fra virkelighedens Mildura.

"Politiet er ekstremt bekymret, fordi der ikke er nogen vandforsyning i parken, og temperaturen kan godt nå op på 46 grader celsius, hvilket gør det til en potentielt livstruende situation," skriver Victorias politi på sin hjemmeside

Strandet i 24 timer

Politistyrken fra downunder kan berette om, at nogle bilister har været på afveje i op til et døgn uden mad og drikke, før de blev fundet og reddet af politiet.

Inden redningsaktionerne blev sat i værk, havde flere Apple Maps-billister trodset farligt terræn til fods for at få telefondækning.

Derfor anbefaler politiet i Victoria besøgende til Mildura, at de bør have andre kort med, indtil fejlene i Apple Maps er blevet rettet.

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Galleri: Så mærkelig ser Danmark ud i Apple Maps

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S