Politi advarer mod Apple Maps - lad være med at bruge det

Politi advarer mod at bruge Apples udskældte korttjeneste.

Artikel top billede

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Galleri: Så mærkelig ser Danmark ud i Apple Maps

Apple er kommet godt og grundigt til kort, efter selskabets Maps-tjeneste har vist sig at indeholde mystiske og lattervækkende gengivelser af virkeligheden.

I første omgang var selskabets topboss Tim Cook ude og undskylde for miseren.

For nyligt har et medie med humoristisk sans drillesygt spekulereret i, om Apple med de store økonomiske muskler ikke bare kunne ændre virkeligheden, så den passede til selskabets udskældte korttjeneste.

Nu kommer lovens lange arm i form af australsk politi så på banen og advarer direkte mod brugen af Apple Maps.

Det skriver Techcrunch

Potentiel livsfarlig app

Mere præcist er det politiet i den australske delstat Victoria, som har udsendt en pressemeddelelse, hvor Apples kortapplikation bliver kritiseret.

Advarslen kommer efter, at flere bilister med øjnene fæstnet på Apple Maps uforvarende er havnet i den australske vildmark i de seneste uger.

Politiet hæftet sig eksempelvis ved, at vinbyen Mildura i Murray Sunsets nationalpark på kortet ligger omkring 70 kilometer fra virkelighedens Mildura.

"Politiet er ekstremt bekymret, fordi der ikke er nogen vandforsyning i parken, og temperaturen kan godt nå op på 46 grader celsius, hvilket gør det til en potentielt livstruende situation," skriver Victorias politi på sin hjemmeside

Strandet i 24 timer

Politistyrken fra downunder kan berette om, at nogle bilister har været på afveje i op til et døgn uden mad og drikke, før de blev fundet og reddet af politiet.

Inden redningsaktionerne blev sat i værk, havde flere Apple Maps-billister trodset farligt terræn til fods for at få telefondækning.

Derfor anbefaler politiet i Victoria besøgende til Mildura, at de bør have andre kort med, indtil fejlene i Apple Maps er blevet rettet.

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Galleri: Så mærkelig ser Danmark ud i Apple Maps

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune