Politi advarer mod Apple Maps - lad være med at bruge det

Politi advarer mod at bruge Apples udskældte korttjeneste.

Artikel top billede

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Galleri: Så mærkelig ser Danmark ud i Apple Maps

Apple er kommet godt og grundigt til kort, efter selskabets Maps-tjeneste har vist sig at indeholde mystiske og lattervækkende gengivelser af virkeligheden.

I første omgang var selskabets topboss Tim Cook ude og undskylde for miseren.

For nyligt har et medie med humoristisk sans drillesygt spekulereret i, om Apple med de store økonomiske muskler ikke bare kunne ændre virkeligheden, så den passede til selskabets udskældte korttjeneste.

Nu kommer lovens lange arm i form af australsk politi så på banen og advarer direkte mod brugen af Apple Maps.

Det skriver Techcrunch

Potentiel livsfarlig app

Mere præcist er det politiet i den australske delstat Victoria, som har udsendt en pressemeddelelse, hvor Apples kortapplikation bliver kritiseret.

Advarslen kommer efter, at flere bilister med øjnene fæstnet på Apple Maps uforvarende er havnet i den australske vildmark i de seneste uger.

Politiet hæftet sig eksempelvis ved, at vinbyen Mildura i Murray Sunsets nationalpark på kortet ligger omkring 70 kilometer fra virkelighedens Mildura.

"Politiet er ekstremt bekymret, fordi der ikke er nogen vandforsyning i parken, og temperaturen kan godt nå op på 46 grader celsius, hvilket gør det til en potentielt livstruende situation," skriver Victorias politi på sin hjemmeside

Strandet i 24 timer

Politistyrken fra downunder kan berette om, at nogle bilister har været på afveje i op til et døgn uden mad og drikke, før de blev fundet og reddet af politiet.

Inden redningsaktionerne blev sat i værk, havde flere Apple Maps-billister trodset farligt terræn til fods for at få telefondækning.

Derfor anbefaler politiet i Victoria besøgende til Mildura, at de bør have andre kort med, indtil fejlene i Apple Maps er blevet rettet.

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Galleri: Så mærkelig ser Danmark ud i Apple Maps

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S