Politi advarer mod Apple Maps - lad være med at bruge det

Politi advarer mod at bruge Apples udskældte korttjeneste.

Artikel top billede

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Galleri: Så mærkelig ser Danmark ud i Apple Maps

Apple er kommet godt og grundigt til kort, efter selskabets Maps-tjeneste har vist sig at indeholde mystiske og lattervækkende gengivelser af virkeligheden.

I første omgang var selskabets topboss Tim Cook ude og undskylde for miseren.

For nyligt har et medie med humoristisk sans drillesygt spekulereret i, om Apple med de store økonomiske muskler ikke bare kunne ændre virkeligheden, så den passede til selskabets udskældte korttjeneste.

Nu kommer lovens lange arm i form af australsk politi så på banen og advarer direkte mod brugen af Apple Maps.

Det skriver Techcrunch

Potentiel livsfarlig app

Mere præcist er det politiet i den australske delstat Victoria, som har udsendt en pressemeddelelse, hvor Apples kortapplikation bliver kritiseret.

Advarslen kommer efter, at flere bilister med øjnene fæstnet på Apple Maps uforvarende er havnet i den australske vildmark i de seneste uger.

Politiet hæftet sig eksempelvis ved, at vinbyen Mildura i Murray Sunsets nationalpark på kortet ligger omkring 70 kilometer fra virkelighedens Mildura.

"Politiet er ekstremt bekymret, fordi der ikke er nogen vandforsyning i parken, og temperaturen kan godt nå op på 46 grader celsius, hvilket gør det til en potentielt livstruende situation," skriver Victorias politi på sin hjemmeside

Strandet i 24 timer

Politistyrken fra downunder kan berette om, at nogle bilister har været på afveje i op til et døgn uden mad og drikke, før de blev fundet og reddet af politiet.

Inden redningsaktionerne blev sat i værk, havde flere Apple Maps-billister trodset farligt terræn til fods for at få telefondækning.

Derfor anbefaler politiet i Victoria besøgende til Mildura, at de bør have andre kort med, indtil fejlene i Apple Maps er blevet rettet.

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Galleri: Så mærkelig ser Danmark ud i Apple Maps

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)