Danske banker spilttet om Windows 8-app: Kan den bruges til noget?

De danske banker har helt forskellige holdninger til, hvordan de vil håndtere en app til Windows 8. Få overblikket her.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan udvikler du smarte apps til Windows 8

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker

Om der kommer en Windows 8 app til din bankløsning, afhænger helt og holdent af, hvilken bank du har.

Meningerne er nemlig meget delte i finansverdenen.

Her er man klar

I Bankernes EDB Central (BEC), som er ejet af en række mindre og mellemstore pengeinstitutter, er man klar med en platform til Windows 8.

BEC har udviklet et rammeværk, som stilles til rådighed for medlemmerne, hvilket har betydet, at Arbejdernes Landsbank er den første bank i Danmark, der kan tilbyde sine kunder en bank-app til Windows 8.

"Det har været et spændende og meget intensivt projekt, hvor vi har samarbejdet tæt med både kunder og underleverandør om at levere en færdig bank app til 'Windows Store' på få uger. Det har kun kunnet lade sig gøre på så kort tid, fordi vi i forvejen har så stor erfaring med lignende projekter og eksempelvis har kunnet genbruge webservices fra vores Mobilbank," siger projektleder Sandra Gjelstrup.

Flere banker fra fællesskabe er ifølge BEC på vej med lignende tiltag.

BEC's webside kan du se hvem kunderne/ejerne er, og derved hvilke banker, der kan bruge BEC-løsningen.

Vi har ingen planer

Er man derimod bankkunde i Nykredit bank, så er der ikke udsigt til, at der er en app på vej lige med det første.

"Vi har ingen planer om en app til Windows 8 lige i øjeblikket," fortæller Thomas Egede Kragh, der er internetchef og underdirektør i Nykredit Digitale Medier.

"Vi har samme holdning som til Windows Phone og Blackberry, som vi heller ikke har udviklet til. Vi venter lige og ser, hvor mange brugere der kommer. Viser det sig, at der kommer en kritisk masse, så udvikler vi en app, men den er ikke lige på trapperne," siger han.

Danmarks største har besluttet sig

I Danmarks største bank kommer der en app til Windows 8, men man skal væbne sig med tålmodighed, for den kommer først om et halvt års tid.

"Vi har taget en beslutning om at udvikle en løsning til Windows 8-platformen, som er klar i første halvår 2013," fortæller Stefan Funch Jensen, chefkonsulent, Online & Mobil, Danske Bank.

"Vi vil gerne ligge i førerfeltet, når det gælder digitale løsninger, og derfor har vi også besluttet, at vi vil være på Windows 8. Vores erfaringer er, at når vi introducerer løsninger til mobile platforme, er interessen fra brugerne meget stor."

Læs også:
Sådan udvikler du smarte apps til Windows 8

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics