Danske banker spilttet om Windows 8-app: Kan den bruges til noget?

De danske banker har helt forskellige holdninger til, hvordan de vil håndtere en app til Windows 8. Få overblikket her.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan udvikler du smarte apps til Windows 8

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker

Om der kommer en Windows 8 app til din bankløsning, afhænger helt og holdent af, hvilken bank du har.

Meningerne er nemlig meget delte i finansverdenen.

Her er man klar

I Bankernes EDB Central (BEC), som er ejet af en række mindre og mellemstore pengeinstitutter, er man klar med en platform til Windows 8.

BEC har udviklet et rammeværk, som stilles til rådighed for medlemmerne, hvilket har betydet, at Arbejdernes Landsbank er den første bank i Danmark, der kan tilbyde sine kunder en bank-app til Windows 8.

"Det har været et spændende og meget intensivt projekt, hvor vi har samarbejdet tæt med både kunder og underleverandør om at levere en færdig bank app til 'Windows Store' på få uger. Det har kun kunnet lade sig gøre på så kort tid, fordi vi i forvejen har så stor erfaring med lignende projekter og eksempelvis har kunnet genbruge webservices fra vores Mobilbank," siger projektleder Sandra Gjelstrup.

Flere banker fra fællesskabe er ifølge BEC på vej med lignende tiltag.

På BEC's webside kan du se hvem kunderne/ejerne er, og derved hvilke banker, der kan bruge BEC-løsningen.

Vi har ingen planer

Er man derimod bankkunde i Nykredit bank, så er der ikke udsigt til, at der er en app på vej lige med det første.

"Vi har ingen planer om en app til Windows 8 lige i øjeblikket," fortæller Thomas Egede Kragh, der er internetchef og underdirektør i Nykredit Digitale Medier.

"Vi har samme holdning som til Windows Phone og Blackberry, som vi heller ikke har udviklet til. Vi venter lige og ser, hvor mange brugere der kommer. Viser det sig, at der kommer en kritisk masse, så udvikler vi en app, men den er ikke lige på trapperne," siger han.

Danmarks største har besluttet sig

I Danmarks største bank kommer der en app til Windows 8, men man skal væbne sig med tålmodighed, for den kommer først om et halvt års tid.

"Vi har taget en beslutning om at udvikle en løsning til Windows 8-platformen, som er klar i første halvår 2013," fortæller Stefan Funch Jensen, chefkonsulent, Online & Mobil, Danske Bank.

"Vi vil gerne ligge i førerfeltet, når det gælder digitale løsninger, og derfor har vi også besluttet, at vi vil være på Windows 8. Vores erfaringer er, at når vi introducerer løsninger til mobile platforme, er interessen fra brugerne meget stor."

Læs også:
Sådan udvikler du smarte apps til Windows 8

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S