Sneen sender Christiansborgs it på pumperne

Folketinget har normal it- og telefonidrift trods total mangel på strøm i København. Nu er generatorerne tændte, og Christiansborg håber på at have diesel nok.

Artikel top billede

Selvom Indre By i København inklusive Chrisitansborg er ramt af strømafbrydelse, kører folkestyrets højborg, Folketinget, videre.

Folketinget har nemlig normal it- og telefonidrift trods total mangel på bystrøm. Og sådan kan det blive ved længe.

Det fortæller it-chef i Folketinget, Ole Søndergaard.

"Vi har diesel nok til vi ikke skal bruge generatorerne mere." lyder det fra Ole Søndergaard.

"Jeg er helt sikker på, at vi får de dieselforsyninger, der er nødvendige, for at køre videre. Med mon ikke strømmen kommer tilbage i løbet af dagen," siger han.

Motorerne er tændte

Han fortæller, at generatormotorer i dybet under Christiansborg arbejder på at levere strøm til både it og telefoni foruden en række andre vigtige funktioner.

"Vi er selvfølgelig berørt. Vi har jo mistet bystrømmen, men vores forskellige nødstrømsanlæg i form af no-breaker og generatorer, og de fungerer."

Ole Søndergaard fortæller, at de såkaldte UPS-anlæg (uninterruptible power supply) er sat i gang, fuldstændigt som de var tiltænkt.

"Og derfor har vi normalt fungerende it plus telefoni og nogle vitale funktioner," siger han.

Lamperne lyser

Eksempelvis dækker vitale funktioner over lys i folketingssalen, fortæller it-chefen, som dog tilføjer, at der ikke er nogen møder i kalenderen for folketingssalen i dag.

"Her er ingen krise. Folk arbejder videre på deres bærbare computere og har telefonisk kontakt med dem, de skal have fat i," siger Ole Søndergaard.

Dongs elforsyning til den indre by i København var også søndag årsag til strømafbrydelser, angiveligt på grund af en vildfaren sneplov.

Men denne hændelse mærkede Folketinget, så vidt Ole Søndergaard er orienteret, ikke noget til.

Folketinget er mandag sammen med 7.000 andre kunder berørt af strømafbrydelsen, som forventes at være udbedret i løbet af nogle timer.

Om der kommer sort eller hvid røg op over Folketinget fra motorerer, og hvad forbipasserende i så fald skal tolke røgen som, melder historien ikke noget om.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Product Owner til systemansvar i PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S