Sådan sparer danske datacentre kassen på vinterkulden

Mens de fleste danskere i disse dage går med hænderne i handsker eller begravet dybt i lommerne, har indehaverne af datacentre armene hævet i triumf. Læs her, hvorfor de er så glade for kulden.

Artikel top billede

Sneen er faldet hos Interxion, og det giver grund til glæde. Foto: Boe Følsgaard/Interxion.

Læs også:
Flere kunder hos Statens It ramt af strømafbrydelse

Blog: Det er cool at være hot

Mens mange danskere kæmper mod snedriverne og bander kulden ned til de varme lande, så er der i vinterhalvåret helt anderledes glæde at spore i de danske datacentre.

For her betyder den kolde tid, at der kan spares betydelige summer på el-regningen.

Faktisk behøver nålen på termometret ikke engang nærme sig det nuværende tænderklaprende niveau, før de datacenteransvarlige kan juble.

Det kan direktør Peder Bank hos co-location-virksomheden Interxion Danmark i Ballerup skrive under på.  

"Ved cirka seks grader kan vi bruge vores frikøleranlæg, og dermed på et døgn spare samme mængde energi, som jeg bruger på et helt år i min villa," forklarer Peder Bank. 

Han fortæller, at Interxion bruger 20 procent mindre strøm en vintermåned i forhold til en sommermåned. 

Danmark dyrt el-land

Samlet set udgår el-regningen omkring en tredjedel af Interxions produktionsomkostninger i Danmark.

Derfor er virksomheden yderst tilfreds med at have investeret i sin infrastruktur for at optimere brugen af de kolde danske forhold.

"Specielt i Danmark, hvor vi sammenlignet med andre europæiske lande, har et højt omkostningsniveau. Vores kilowatt-pris (kWh-pris, red.) i Danmark er eksempelvis cirka 30 procent højere end, hvad vi betaler i Sverige," siger Peder Bank med henvisning til, at Interxion er til stede i 11 europæiske lande med vidt forskellige el-priser.     

Sådan fungerer kølingen hos IBM

Også andre datacenter-indehavere glæder sig over kulden. 

I IBM's datacenter i Brøndby, der er ét ud af tre datacentre i it-gigantens Copenhagen Campus-site, er otte grader den magiske grænse for at opnå massive strømbesparelser.

"Når temperaturen kommer ned på otte grader eller under, så kan vi køre på frikøling," fortæller Mikael Wassmann, der er ansvarlig på IBM's datacenter i Brøndby.

Så meget sparer IBM om vinteren

Han forklarer, at IBM's mange servere om vinteren bliver afkølet ved hjælp af luft, der svales med nedkølet vand, mens der i sommerhalvåret køles ved hjælp af en kompressor, der sænker temperaturen i vandet. 

Du kender måske processen fra dit eget køleskab, når dets kompressor begynder at larme med en motorlyd for at holde temperaturen lav. 

"Hos os er motorlyden så noget højere," forklarer Mikael Wassmann fra IBM's datacenter i Brøndby.

Den nedkølende proces er derimod stort set unødvendig om vinteren, hvor det er nok at pumpe de omkring 30.000 liter naturafkølet vand rundt i datacentret som i en slags omvendt radiator, der altså køler i stedet for at varme op.

IBM's kølingssystem er bygget ud fra industristandarder, og det slår selv kompressoren til afkølingen til, hvis der bliver for varmt uden for. Men frakoblingen til kompressoren er automatisk sket for flere uger siden.

"Vi har kørt på frikøling siden november, men på grund af det noget milde efterår, så er det først i de sidste tre uger, at vi udelukkende har kørt på frikøling," fortæller Mikael Wassmann til Computerworld.

Sparer faktor fire

Når temperaturen når under de otte grader celsius, så sparer IBM i størrelsesorden faktor fem i forhold til en varm sommerdag, hvor danskerne slikker solskin i 30 graders varme.

Vinteren kan altså ses direkte på strømregningen, da datacentret i Brøndby i stedet for at bruge 300 kWh til et centrets tre kølecentre, kan nøjes med at trække på 80 kWh.

Besparelsen i kroner og ører på godt 220 kWh ønsker IBM ikke at komme alt for meget ind på, men det er et beløb, der kan mærkes.

"Vi har langt flest dage med kompressoren til kølingen slået til, og derfor ser ens regnskab bedre ud på årsbasis, jo koldere året har været," forklarer Mikael Wassmann.

Læs også:
Flere kunder hos Statens It ramt af strømafbrydelse

Blog: Det er cool at være hot

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S