Elendigt bredbånd sender KMD-system til tælling

Udsigten til gigantiske besparelser i sundhedsvæsenet ser dystre ud, viser kæmpe pilotprojekt. Læs her, hvad der blokerer for gevinsterne.

Artikel top billede

Læs også:
Snart erstatter smarte it-løsninger dit lægebesøg

Her er tegningerne til Danmarks næste EPJ-skandale

85 kronisk syge og ældre har gennem det sidste halve år været prøvekaniner i et stort opslået velfærdsprojekt med formålet at teste muligheden for telemedicin.

Mens borgerne er blevet udstyret med touchscreens og andet udstyr, er der blevet afholdt omkring 1.500 videomøder mellem borgere og sundhedspersonale gennem de seneste mange måneder.

Men det viser sig nu, at der ligger store sten på vejen i forhold til at opnå potentielle millionbesparelser i sundhedssystemet.

"Som netværksdækningen er nu, er vi desværre ikke i stand til at præsentere en positiv business-case," lyder det ifølge Kommunernes IT Magasin fra Kirsten Skovrup, kontorchef i Aalborg kommune og projektleder på Online Velfærd.

Skærme fryser

Forsøget har nemlig vist store bredbåndsproblemer i form af blandt andet fastlåste skærme og lydudfald.

Projektet har samtidig gjort det klart, at op imod en tredjedel af de personer, der er i målgruppen for Online Velfærd, alene på grund af deres bopæl og dermed svage bredbåndsforbindelser er afskåret fra de omkostningsbesparende videokonsultationer.

"Der har nogle steder været problemer med, at billedet fryser, og lyden falder ud - det kører lidt op og ned med modtagelsen. Og hos en tredjedel af borgerne er det umuligt at gennemføre møderne på grund af for dårlig netværksforbindelse," udtaler Kirsten Skovrup til Kommunernes IT magasin.

Vækker bekymring på Christiansborg

Projektet er støttet af fonden for Velfærdsteknologi og har udover Aalborg været prøvet af i Greve, Aabenraa og Kerteminde.

KMD står bag den teknologiske løsning, som der ifølge magasinet også har været børnesygdomme med.

I den forbindelse er der dog en softwareopdatering på vej, der kan afhjælpe noget af problemet.

Opdateringen betyder nemlig, at løsningen fremover kun vil kræve 0,5 mbit i stedet for 1,5 mbit i både up- og download i dag.

Politiker stiller spørgsmål

Erfaringerne fra projektet har da også vakt bekymring på politisk plan, hvor Dansk Folkepartis it-ordfører Dennis Flydtkjær i en række §20-spørgsmål nu har afkrævet svar fra erhvervsminister Anette Vilhelmsen (SF).

Et af dem lyder:

"Hvad er ministerens holdning til, at en stor del af de forsøgspersoner, som indgik i et regeringsstøttet og offentligt finansieret forsøg med videobaseret ældreomsorg, havde så ringe bredbåndsforbindelser, at billedet frøs eller forsvandt under samtaler med kommunen?"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS