Elendigt bredbånd sender KMD-system til tælling

Udsigten til gigantiske besparelser i sundhedsvæsenet ser dystre ud, viser kæmpe pilotprojekt. Læs her, hvad der blokerer for gevinsterne.

Artikel top billede

Læs også:
Snart erstatter smarte it-løsninger dit lægebesøg

Her er tegningerne til Danmarks næste EPJ-skandale

85 kronisk syge og ældre har gennem det sidste halve år været prøvekaniner i et stort opslået velfærdsprojekt med formålet at teste muligheden for telemedicin.

Mens borgerne er blevet udstyret med touchscreens og andet udstyr, er der blevet afholdt omkring 1.500 videomøder mellem borgere og sundhedspersonale gennem de seneste mange måneder.

Men det viser sig nu, at der ligger store sten på vejen i forhold til at opnå potentielle millionbesparelser i sundhedssystemet.

"Som netværksdækningen er nu, er vi desværre ikke i stand til at præsentere en positiv business-case," lyder det ifølge Kommunernes IT Magasin fra Kirsten Skovrup, kontorchef i Aalborg kommune og projektleder på Online Velfærd.

Skærme fryser

Forsøget har nemlig vist store bredbåndsproblemer i form af blandt andet fastlåste skærme og lydudfald.

Projektet har samtidig gjort det klart, at op imod en tredjedel af de personer, der er i målgruppen for Online Velfærd, alene på grund af deres bopæl og dermed svage bredbåndsforbindelser er afskåret fra de omkostningsbesparende videokonsultationer.

"Der har nogle steder været problemer med, at billedet fryser, og lyden falder ud - det kører lidt op og ned med modtagelsen. Og hos en tredjedel af borgerne er det umuligt at gennemføre møderne på grund af for dårlig netværksforbindelse," udtaler Kirsten Skovrup til Kommunernes IT magasin.

Vækker bekymring på Christiansborg

Projektet er støttet af fonden for Velfærdsteknologi og har udover Aalborg været prøvet af i Greve, Aabenraa og Kerteminde.

KMD står bag den teknologiske løsning, som der ifølge magasinet også har været børnesygdomme med.

I den forbindelse er der dog en softwareopdatering på vej, der kan afhjælpe noget af problemet.

Opdateringen betyder nemlig, at løsningen fremover kun vil kræve 0,5 mbit i stedet for 1,5 mbit i både up- og download i dag.

Politiker stiller spørgsmål

Erfaringerne fra projektet har da også vakt bekymring på politisk plan, hvor Dansk Folkepartis it-ordfører Dennis Flydtkjær i en række §20-spørgsmål nu har afkrævet svar fra erhvervsminister Anette Vilhelmsen (SF).

Et af dem lyder:

"Hvad er ministerens holdning til, at en stor del af de forsøgspersoner, som indgik i et regeringsstøttet og offentligt finansieret forsøg med videobaseret ældreomsorg, havde så ringe bredbåndsforbindelser, at billedet frøs eller forsvandt under samtaler med kommunen?"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S