Snart erstatter smarte it-løsninger dit lægebesøg

Ny stor satsning skal erstatte det fysiske lægebesøg og samtidig spare det offentlige for en formue.

Artikel top billede

Læs også:
Her betyder smarte it-tiltag forskellen på liv og død

Fremtidens læger undersøger dig hjemme i stuen

It-revolution i milliardklassen på vej til hospitalerne

Regeringen har sammen med Danske Regioner og Kommunernes Landsforening (KL) strikket en aftale sammen, der udmønter sig i en investering i telemedicin på 80 millioner kroner frem mod 2015.

Aftalen er et initiativ under den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi og finansieret via Fonden for Velfærdsteknologi (tidligere ABT-fonden).

Det skriver Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse på sin hjemmeside

"Telemedicinske løsninger giver borgerne mulighed for at blive hjemme i trygge rammer frem for at tage på sygehuset til hyppige, men ofte simple kontroller. Jeg er meget glad for, at vi med handlingsplanen nu begynder at hente de gevinster, som vi ved dette område rummer," lyder det fra sundhedsminister Astrid Krag (SF) på ministeriets hjemmeside.

Knap 1.500 i behandling

Med aftalen ruller det offentlige Danmark de største satsninger på telemedicin ud nogensinde.

Det betyder eksempelvis i Nordjylland, at knap 1.500 patienter med kronisk obstruktiv lungesygdom, også kaldet KOL, over de næste to år behandles telemedicinsk.

Samtidig vil man indføre daglig hjemmemonitorering i hele regionen, hvilket skal danne grundlag for, om initiativet bør gøres landsdækkende.

Et lignende initiaitv er forsøgt i England, hvor hele forsøget med telemedicin til forskellige patientgrupper reducerede dødsraten med 45 procent.  

Sparer 300 millioner årligt

I Danmark vil sygepersonale allerede nu gå i gang med at omlægge forskellige praksisser i kommuner og regioner.

Dette vil blandt andet føre til, at hjemmesygeplejersken bliver udstyret med et kamera, hvorefter en læge på sygehuset for eksempel kan vurdere, om et sår har brug for hurtig behandling.

På denne måde kan man slippe for udgifter i forbindelse med transport og unødvendige rutinekontroller, hvilket kan føre til en sparet udgift på cirka 300 millioner kroner årligt.

Dansk IT: Flot start
I en netop offentliggjort pressemeddelelse kalder DANSK IT den nye handlingsplan for en flot start, men pointerer, at planen snarest bør udbygges.

"Det er en god og helt nødvendig begyndelse, men ifølge DANSK IT er det vigtigt, at de konkrete løsninger og snitflader lægges frem meget hurtigt - så alle aktører kan få gavn af fælles åbne snitflader og dermed stimulere udbredelseshastigheden yderligere," skriver Dansk IT, som samtidig ser frem til at bidrage til arbejdet med referencearkitekturen og standarderne.

Resultater fra handlingsplanen med udrulningen af telemedicinen vil desuden indgå i regeringens kommende digitaliseringsreform af velfærdsområderne.

Læs også:

Her betyder smarte it-tiltag forskellen på liv og død

Fremtidens læger undersøger dig hjemme i stuen

It-revolution i milliardklassen på vej til hospitalerne

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S