Yahoo lukker i Danmark - tabte 66 millioner

Yahoo lukker og slukker i Danmark og resten af Norden. Alle 22 medarbejdere i Danmark står til at miste jobbet, og brugerne vil fremover blive dirigeret til Yahoo.com. Portalselskabet har ellers løbende skudt 66 millioner kroner i sit danske selskab de seneste fem år.

En af pionererne på internettet, portalen Yahoo, opgiver at tjene penge i Norden og lukker derfor kontorerne i Danmark og Sverige.

Dermed må Yahoo vinke farvel til de 66 millioner kroner, selskabet har skudt ind i det danske selskab siden 1999. Yahoo stiftede sig danske selskab i 1997.

Lukningen i Danmark og Sverige betyder, at 22 medarbejdere i Danmark og to i Sverige må se sig om efter nyt arbejde.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Yahoo, men Franz Dillitzer, administrerende direktør for Yahoo i Tyskland og bestyrelsesmedlem for Yahoo i Norden, bekræfter lukningen over for Dagbladet Børsen.

Lukningen betyder, at de omkring fire millioner unikke brugere fra Norden, der hver måned klikker sig ind på portalen, fremover havner på den internationale adresse, Yahoo.com. De tre nordiske Yahoo-sites forsvinder fra nettet den 31. januar.

Det anser direktøren ikke for at være det store problem, fordi 77 procent af de nordiske brugere i forvejen surfer direkte ind på .com-sitet.

- Og så giver det ingen mening for os at fastholde et lokalt tilbud, siger Franz Dillitzer til Børsen.

Den tidligere direktør for Yahoo i Norden, Morten Damgaard, forlod allerede sin stilling 1. oktober. I den forbindelse lavede han en aftale med Yahoo, som indebærer, at han nu ikke vil sige noget om hverken selskabets planer i Norden, eller hvorfor han holdt op. Det oplyser han til Computerworld Online.

På Yahoos danske kontor oplyste omstillingen torsdag eftermiddag, at alle medarbejdere sad i møde.

66 spildte millioner kroner

Yahoos nordiske eventyr er med lukningen endt i fiasko trods flere forsøg på at få forretningen til at hænge sammen.

Således tabte selskabet 20 millioner kroner på det nordiske marked i regnskabsåret 2002.

Yahoo har løbende sprøjtet millioner af kroner i den slunkne danske pengekasse siden 1999. I alt 19 gange har moderselskabet sendt penge til Danmark i håb om at få rettet op på virksomheden. Pris: 66 millioner kroner.

Den seneste, og sidste, kontante gave kom den 12. december sidste år, hvor Yahoo sendte 3,7 millioner til den danske forretning.

På verdensplan ser det straks bedre ud for internetportalen, som er blevet en solid overskudsforretning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen