Nødløsning på vej til dagpenge-truede it-folk

Fagforbund kæmper mod uret for at nå at oprette en helt ny akut it-uddannelse til it-folk, der står til at miste deres dagpenge.

Artikel top billede

Læs også:
Det betyder Akut-pakken for it-ansatte

It-folk, som står overfor at falde ud af dagpengesystemet, kan måske redde huset, hvis de starter på en helt ny akut-uddannelse som bliver tilpasset it-folk.

Uddannelsen skal tilbydes uafhængigt af formue og eventuel ægtefælle indkomst.

Det er foreløbig it-fagforbundet Prosa og Dansk Metal, som arbejder på højttryk med at have den nye uddannelse klar.

På uddannelsen kan folk få tilbudt undervisning på Erhvervsakademiet København og forhåbenligt i Århus med et kontanthjælpslignede beløb til de studerende.

Det fortæller Mikkel Nonboe, der er forbundssekretær i Prosa.

"Vi vil oprette uddannelser til dem, der står og falder ud af systemet," siger han.

Giver penge og ETCS-point

Det er akutpakken der gør det muligt for fagforbundene at oprette uddannelserne.

Ved tilmelding til uddannelserne bliver det muligt for de studerende at fortsætte i dagpengesystemet et halvt år ekstra, hvis de melder sig til en offentligt anderkendt uddannelse.

Og det er netop sådan en, fagforbundet Prosa er ved at oprette.

Der er en lang række krav til uddannelsesforløbet som skal opfyldes. Eksempelvis skal de studerende optjene ETCS point og kurserne må kun være udbudt indenfor offentlige uddannelsessteders normale repertoire.

"Vi ser på, om man kan hive enkelt moduler ud af allerede eksisterende uddannelser og sammensætte dem til et forløb, der er faldet ud af dagpengesystemet," siger forbundssekretæren.

Kun faldne kan søge 

Optagelseskriteriet på den nye uddannelse er enkelt.

Ansøgerne skal være faldet ud af dagpengesystemet efter første januar, fortæller Mikkel Nonboe.

De studerende modtager efter seks måneder et kursusbevis på at de har optjent 30 ETCS-point i eksempelvis fagene softwarekonstruktion og forretningsorienteret kundemarketing.

Uddannelsen svarer ifølge forbundssekretæren til professionsbachelor.

Sådan bliver uddannelsen konstrueret

Uddannelsen bliver konstrueret indenfor akut-pakke forligets snævre rammer, som Mikkel Nonboe kalder dem.

Det mener Prosa, er ærgerligt.

Problemet er nemlig, at private kursusaktører ikke må være en del af uddannelsen. Og det udelukker stort set alle de certificeringer, fordi offentlige uddannelsessteder ikke må tilbyde produktspecifikke uddannelser.

"Vi havde helst set, at man også tog de private aktører med af hensyn til certificeringer. For det er altså bedre at have en Sharepoint-certificering i it-branchen end bare en softwarekonstruktør-diplomuddannelse," siger Mikkel Nonboe.

Han fortæller, at Prosa vil forsøge at få ændret regelsættet inden uddannelsesstarten sådan, at også de for it-faget vigtige certificeringer bliver en mulighed.

"Vi er ikke færdige. Men vi har en forhåbning om kursusstart den anden februar 2013, " siger han om arbejdet på den nye uddannelse.

Ikke plads til alle på første semester

Samtidig håber Prosa at få både flere fagforbund og uddannelsesaktører med i samarbejdet om akut uddannelsen inden for it.

Prosa alene har 190 medlemmer, som falder ud af dagpengesystemet inden for det første kvartal af 2013.

Men folk falder ifølge forbundssekretæren løbende ud af dagpengesystemet, og det kan gøre det til et puslespil at få nok folk på holdene.

Venter på flere forbund

Prosa planlægger i øjeblikket at starte to hold af 30 deltagere, men det er afhængigt af, hvor mange der ønsker at tilmelde sig, siger Mikkel Nonboe.

Han fortæller, at Prosa dog barsler med på længere sigt at oprette flere hold, hvis det bliver nødvendigt, og hvis flere fagforbund vil deltage.

Han ser behovet for uddannelsen som et tegn på, at der slet ikke er nok akut-job endnu.

"Det her viser, at der i stedet er behov for jobskabelse. Vi vil presse akut-pakken til det maksimale, men der er slet ikke akutjob nok," siger han.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S