It-system til seks milliarder kroner droppes

Det amerikanske luftvåben har droppet et it-system efter at have brugt seks milliarder kroner på det. Nu vil man vide, hvordan det kunne gå så galt.

Artikel top billede

Hvorfor droppede det amerikanske luftvåben et nyt it-system til milliarder af dollars?

Det har ledende politikere i forsvarsudvalget i de Forenende Staters senat ifølge Bloomberg spurgt landets forsvarsminister Leon Panetta om.

ERP-systemet ved navn Expeditionary Combat Support System, der er leveret af CSC, skulle bruges til at styre luftvåbnets forsyningskæder, men blev for nylig skrottet, efter at flyvevåbnet havde brugt mere end seks milliarder kroner på det.

US Air Force forklarede dengang, at milliarderne er brugt siden 2005 "uden at give nogen nævneværdig militær kapacitet."

Oracle-system

Systemet blev født i 2005 hos Oracle, som vandt den oprindelige kontrakt på 88 millioner dollars foran SAP.

ERP-systemet skulle have afløst omkring 200 legacy-systemer i luftvåbnet.

CSC's opgave har været at integrere systemet, der blev droppet af US Air Force i marts 2012, hvor myndigheden havde betalt 527 millioner dollars til CSC for ERP-systemet, skriver Bloomberg.

Samlet har systemet kostet mere end en milliard. Og det vil to senatorer i forsvarsudvalget have et svar på fra forsvarsministeren, som de har sendt et brev til.

"Vi mener, at offentligheden og skatteyderne fortjener en god forkalring på, hvordan flyvevåbnet kan bruge mere end en milliard dollars uden at få nogen nævneværdig militær kapacitet, hvem der vil blive stillet til ansvar og hvilke skridt ministeriet vi tage for at sikre, at det her ikke vil ske igen," skriver senator John McCain (R, Arizona) og Senator Carl Levin (D, Michigan).

Politikerne har i alt stillet forsvarsministeren 10 spørgsmål til sagen.

Flyvevåbnet oplyste i forbindelse med skrotningen af it-systemet, at man forventede at det ville koste yderligere 1,1 milliard dollars at få systemet i mål, men at det først ville være klar til brug i 2020 og kunne bruges til en fjerdel af de anvendelsesområder det oprindeligt var tiltænkt.

"Derfor afbryder vi programmet og går fremad ved hjælp af andre muligheder," oplyste luftvåbnet ifølge Computerworlds amerikanske søsterblad dengang.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen