It-system til seks milliarder kroner droppes

Det amerikanske luftvåben har droppet et it-system efter at have brugt seks milliarder kroner på det. Nu vil man vide, hvordan det kunne gå så galt.

Artikel top billede

Hvorfor droppede det amerikanske luftvåben et nyt it-system til milliarder af dollars?

Det har ledende politikere i forsvarsudvalget i de Forenende Staters senat ifølge Bloomberg spurgt landets forsvarsminister Leon Panetta om.

ERP-systemet ved navn Expeditionary Combat Support System, der er leveret af CSC, skulle bruges til at styre luftvåbnets forsyningskæder, men blev for nylig skrottet, efter at flyvevåbnet havde brugt mere end seks milliarder kroner på det.

US Air Force forklarede dengang, at milliarderne er brugt siden 2005 "uden at give nogen nævneværdig militær kapacitet."

Oracle-system

Systemet blev født i 2005 hos Oracle, som vandt den oprindelige kontrakt på 88 millioner dollars foran SAP.

ERP-systemet skulle have afløst omkring 200 legacy-systemer i luftvåbnet.

CSC's opgave har været at integrere systemet, der blev droppet af US Air Force i marts 2012, hvor myndigheden havde betalt 527 millioner dollars til CSC for ERP-systemet, skriver Bloomberg.

Samlet har systemet kostet mere end en milliard. Og det vil to senatorer i forsvarsudvalget have et svar på fra forsvarsministeren, som de har sendt et brev til.

"Vi mener, at offentligheden og skatteyderne fortjener en god forkalring på, hvordan flyvevåbnet kan bruge mere end en milliard dollars uden at få nogen nævneværdig militær kapacitet, hvem der vil blive stillet til ansvar og hvilke skridt ministeriet vi tage for at sikre, at det her ikke vil ske igen," skriver senator John McCain (R, Arizona) og Senator Carl Levin (D, Michigan).

Politikerne har i alt stillet forsvarsministeren 10 spørgsmål til sagen.

Flyvevåbnet oplyste i forbindelse med skrotningen af it-systemet, at man forventede at det ville koste yderligere 1,1 milliard dollars at få systemet i mål, men at det først ville være klar til brug i 2020 og kunne bruges til en fjerdel af de anvendelsesområder det oprindeligt var tiltænkt.

"Derfor afbryder vi programmet og går fremad ved hjælp af andre muligheder," oplyste luftvåbnet ifølge Computerworlds amerikanske søsterblad dengang.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS