It-system til seks milliarder kroner droppes

Det amerikanske luftvåben har droppet et it-system efter at have brugt seks milliarder kroner på det. Nu vil man vide, hvordan det kunne gå så galt.

Artikel top billede

Hvorfor droppede det amerikanske luftvåben et nyt it-system til milliarder af dollars?

Det har ledende politikere i forsvarsudvalget i de Forenende Staters senat ifølge Bloomberg spurgt landets forsvarsminister Leon Panetta om.

ERP-systemet ved navn Expeditionary Combat Support System, der er leveret af CSC, skulle bruges til at styre luftvåbnets forsyningskæder, men blev for nylig skrottet, efter at flyvevåbnet havde brugt mere end seks milliarder kroner på det.

US Air Force forklarede dengang, at milliarderne er brugt siden 2005 "uden at give nogen nævneværdig militær kapacitet."

Oracle-system

Systemet blev født i 2005 hos Oracle, som vandt den oprindelige kontrakt på 88 millioner dollars foran SAP.

ERP-systemet skulle have afløst omkring 200 legacy-systemer i luftvåbnet.

CSC's opgave har været at integrere systemet, der blev droppet af US Air Force i marts 2012, hvor myndigheden havde betalt 527 millioner dollars til CSC for ERP-systemet, skriver Bloomberg.

Samlet har systemet kostet mere end en milliard. Og det vil to senatorer i forsvarsudvalget have et svar på fra forsvarsministeren, som de har sendt et brev til.

"Vi mener, at offentligheden og skatteyderne fortjener en god forkalring på, hvordan flyvevåbnet kan bruge mere end en milliard dollars uden at få nogen nævneværdig militær kapacitet, hvem der vil blive stillet til ansvar og hvilke skridt ministeriet vi tage for at sikre, at det her ikke vil ske igen," skriver senator John McCain (R, Arizona) og Senator Carl Levin (D, Michigan).

Politikerne har i alt stillet forsvarsministeren 10 spørgsmål til sagen.

Flyvevåbnet oplyste i forbindelse med skrotningen af it-systemet, at man forventede at det ville koste yderligere 1,1 milliard dollars at få systemet i mål, men at det først ville være klar til brug i 2020 og kunne bruges til en fjerdel af de anvendelsesområder det oprindeligt var tiltænkt.

"Derfor afbryder vi programmet og går fremad ved hjælp af andre muligheder," oplyste luftvåbnet ifølge Computerworlds amerikanske søsterblad dengang.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job