Dansk top-CIO skifter it ud med nyt forretningsområde

En af de tungeste it-chefer i landet stopper på grund af omstrukturering.

Artikel top billede

Læs også:

Skatteministeriet lægger om og søger ny it-direktør

I forbindelse med en planlagt omstrukturering i Skatteministeriet har Skat siden oktober søgt en ny it-chef.

Derfor stopper nuværende it-chef Preben Bialas om kort tid til fordel for en ny stilling.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg stopper her om et par dage og flytter til en ny stilling per 1. januar," siger Preben Bialas.

Det er endnu ikke blevet offentliggjort, hvem der skal overtage den udsatte stilling hos Skat, men kun, at der vil ske en større omstrukturering, hvor flere folk vil blive flyttet rundt.

Nyt forretningsområde

Det har ikke været muligt at få at vide, hvor Preben Bialas præcist vil fortsætte sin karriere fremover. 

"Jeg flytter hen til et andet forretningsområde i Skat," siger Preben Bialas hemmelighedsfuldt.

Han vil ikke fortælle, om den nye stilling er et skridt op af karrierestigens.

"Det vil jeg slet ikke udtale mig om," siger Preben Bialas.

Læs også:

Skatteministeriet lægger om og søger ny it-direktør

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S