Dansk softwarehus må fyre folk efter Polsag-forlis

Et mindre dansk softwarehus må fyre folk og indkassere store fald i regnskabstallene - altsammen i kølvandet på Polsag-forlis.

Artikel top billede

Læs også:
Underleverandør trækkes ind i Polsag-skandalen.

Slut-opgørelse: Så mange penge blev tabt på Polsag.

Polsag: Her er it-eventyret, der endte i skandale.

Den danske it-virksomhed ScanJour er blevet hårdt ramt, efter politiet valgte at trække stikket til skandale-projektet Polsag.

Det fremgår af selskabets netop aflagte regnskab.

Omsætningen er faldet med otte procent i forhold til året før - og blev på 114 millioner kroner.

"Tilbagegangen skyldes delvist en tøven i markedet i løbet af regnskabsåret samt afviklingen af Polsag, som samlet medførte, at ordreindgangen faldt med 12 procent i forhold til det foregående regnskabsår," står der i regnskabet.

Dertil kommer udgifter til opsagte medarbejdere.

"Selskabets indtjening for regnskabsåret er væsentligt påvirket af, at Rigspolitiet i februar besluttede at stoppe Polsag. Et kundeprojekt som selskabet er underleverandør til."

"Som følge heraf har selskabet nedskrevet fordringer og hensat til opsagte medarbejdere for cirka 8,1 millioner kroner," hedder det videre.

Konsulentforretning ramt hårdt

Ud fra regnskabet ser det særligt ud til, at Polsag-forliset har ramt selskabets konsulentforretning.

"Levering af konsulentydelser beløb sig til 24 millioner kroner, hvilket er et fald på 27 procent i forhold til året før. Faldet er en følge af ophør af Polsag samt det forsatte strategiske skifte fra projektdrevet forretning til softwarehus," skriver selskabet.

På den positive side har ScanJour på sit kernemarked, den statslige sekstor, indgået en implemeteringsaftale med Økonomi- og Indenrigsministeriet og og skal lave arkiveringsopgaver for Skat og Københavns Universitet.

Selskabets administrerende dirketør Henrik Schlægel ønsker ikke at besvare spørgsmål vedrørende regnskabet, men henviser til en pressemeddelse derom.

Heri bekræfter man, at det har været et udfordrende år.

Læs også:
Underleverandør trækkes ind i Polsag-skandalen

Millionunderskud siden 2007/2008

Endvidere fremgår det også her, at "selskabets indtjening er påvirket af, at Justitsministeriet i februar besluttede at stoppe Polsag-projektet."

"Alle økonomiske konsekvenser af nedlukningen af Polsag er reflekteret i det aflagte regnskab, hvor der er omkostningsført i alt DKK 8,1 millioner, inklusiv hensættelser til opsagte medarbejdere og andre Polsag-relaterede omkostninger," hedder det i meddelelsen.

Men ser man bort fra skandalen, findes der altså også lyspunkter, påpeger direktøren i meddedelsen.

"Hvis vi korrigerer for Polsag-omkostningerne, der i sagens natur har ekstraordinær karakter, så udgør årets driftsresultat før afskrivninger et overskud på DKK 15,2 millioner EBITDA har været stabilt på dette niveau gennem de seneste tre år og er et udtryk for, at ScanJour løbende har formået at tilpasse omkostningsniveauet til såvel markedsvilkårene som den omlægning af forretningen, der er pågået," udtaler han i pressemeddelelsen.

Ifølge erhvervsdatabasen BIQ har resultatet før skat for selskabet været minus 9,4 millioner kroner i 07/08, minus 30,7 millioner kroner i 08/09, minus 6,4 millioner kroner i 09/10 og minus 7,3 millioner kroner i 10/11.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks