Her er de 10 største forbrugertendenser i 2013

It-firmaer gør klogt i at tjekke denne liste med de 10 hotteste forbrugertendenser i 2013. De kan skabe nye forretningsmuligheder.

Artikel top billede

Læs også:

Disse hardware-nyheder kan du glæde dig til i 2013

Computerworld News Service: Ericsson ConsumerLab har identificeret de hotteste forbrugertendenser i 2013.

I mere end 15 år har ConsumerLab undersøgt folks værdier, adfærd og måder at bruge informations- og kommunikationsteknologi på.

Michael Björn, der er analyseleder ved ConsumerLab, udtaler:

"Vores globale analyseprogram er baseret på årlige interview med mere end 100.000 individer i mere end 40 lande og 15 megabyer. I årenes løb har vi samlet en enorm database om forbrugertendenser - og vi kan se, at ændringerne nu sker hurtigere end nogensinde."

Her kan du læse om de 10 hotteste forbrugertendenser i 2013:

1. Afhængigheden af cloud forandrer behovet på mobilområdet.

Mere end 50 procent af tablet-brugerne og over 40 procent af smartphone-brugerne i USA, Japan, Australien og Sverige værdsætter enkeltheden ved, at de samme apps og data er tilgængelige på forskellige enheder via cloud.

2. Computerbrug i en verden af distraktion.

I hele spektret af anvendelsen af computere fra den traditionelle pc's filer og mapper til smartphonens apps og cloud-tjenester vender forbrugerne i stigende grad ryggen til det fokuserede sind.

Der er ved at opstå et nyt paradigme for anvendelsen af computere, hvor opgaver håndteres på stående fod - bogstaveligt talt mens vi står i kø på indkøbsturen eller taler med andre på café.

Folk har generelt i højere grad til hensigt at købe tablets frem for stationære pc'er og at købe smartphones frem for bærbare.

3. Tag din eget bredbånd med på arbejde.

57 procent af smartphone-brugerne anvender deres private smartphone-abonnementer på abejdet. Private smartphones bruges i stigende grad til arbejdsrelaterede formål såsom at sende e-mail, planlægge forretningsrejser, finde lokaliteter og så videre.

4. Bybefolkningen er mobil.

Ved ubønhørligt at tilgå internettet hele tiden og overalt er forbrugerne især i byerne nu en ustoppelig kraft, der for alvor er ved at gøre internettet mobilt.

Det samlede globale antal smartphone-abonnementer vil nå op på 3,3 milliarder i 2018, og den mobile netværksdækning er en af de vigtigste faktorer for et tilfredsstillende liv i byen.

5. Det personlige sociale sikkerhedsnet.

På grund af den ustabile globale økonomi falder tilliden til de traditionelle institutioner og myndigheder, og forbrugerne sætter i stigende grad i stedet deres lid til personlige fællesskaber.

Individers sociale netværk fungerer som uformelle sociale sikkerhedsnet og de sociale medier på nettet ser for eksempel ud til at blive en seriøs konkurrent til de traditionelle jobbanker.

Fem andre vigtige tendenser

Læs også:

Disse hardware-nyheder kan du glæde dig til i 2013

6. Kvinder driver smartphone-markedet.

Nye tal viser tydeligt, at kvinder driver adoptionen af smartphones i massemarkedet.

Ikke mindre end 97 af kvindelige smartphone-ejere bruger sms. 77 procent sender og modtager billeder, 59 procent bruger sociale medier, 24 procent tjekker ind på fysiske lokaliteter, mens 17 indløser rabatkuponer.

Tallene er lavere for mænd på alle disse områder.

7. De store byer bliver centre for social kreativitet.

Bybefolkningen har væsentligt flere online-venner end folk i forstadsområder.

12 procent af alle, der bor i byen, siger, at den største grund til at bruge sociale medier er at udveksle ideer med andre.

Dette er hermed den tredje mest udbredte grund til at bruge sociale medier efter at holde sig ajourført med sine venner og at holde sine venner ajourført.

8. Såkaldt in-line shopping.

32 procent af smartphone-brugerne handler på nettet fra deres smartphones. Men man er nu begyndt at kombinere aspekter af online og in-store - det vil sige e-handel og traditionel handel i butikker.

Flere og flere kunder ønsker at se produkterne fysisk, få mere information og foretage sammenligninger, men vil foretage købet omgående uden at skulle stå i køb ved kasseapparatet.

9. Tv'et bliver socialt.

62 procent af seerne bruger sociale fora, mens de ser video og tv, og 42 procent af de, der gør det, diskuterer på ugentlig basis de ting, de aktuelt er ved at se.

Over 30 procent har en højere tilbøjelighed til at betale for indhold, der ses i sociale sammenhænge. Størstedelen af forbruget af video og tv på mobile enheder foregår i hjemmet.

10. Forandringer i undervisningen.

Læring og undervisning forandres aktuelt både af interne og eksterne kræfter. Unge bringer deres viden om og erfaring med ny teknologi med sig ind i klasseværelset, hvilket skaber et behov for forandring nedefra.

Samtidig søger stater og institutioner efter nye teknologiske løsninger til at øge effektiviteten. At være forbundet med hinanden og med omverden ændrer på grundlæggende måder både børns indstillinger og udsigter.

I Indien ejer mellem 30 og 69 millioner børn i byområder på mellem ni og 18 år en mobiltelefon.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S