Disse hardware-nyheder kan du glæde dig til i 2013

Masser af nye gadgets er på vej fra producenterne. Her får du hele overblikket over, hvad vi kan vente os i 2013.

Artikel top billede

HP Elitepad 900 er et af de mange produkter med Windows 8, der kommer i 2013.

Læs også:

Klar til 2013? Her er dine store it-udfordringer

Tablets, smartphones, ultrabooks og hybrid-modeller. 2013 vil blive endnu et år præget af mobilitet.

I analysehuset IDC's 2013-forudsigelser er mobile enheder atter den primære drivkraft for vækst på it-markedet.

Investeringerne i smartphones og tablets vil blive øget med 20 procent i det kommende år og stå for 57 procent af it-industriens samlede vækst.

Det afspejler sig naturligvis i de mange produktnyheder, vi kan vente os i 2013.

En stor del af dem vil blive præsenteret på verdens største gadget-messe, CES, der finder sted i Las Vegas fra den 8. januar.

3.000 udstillere vil være til stede, og der er kan næppe herske nogen tvivl om, at Windows 8 vil være et gennemgående tema på konferencen.

Windows bliver stort i 2013

Det pudsige er så, at Microsoft for første gang ikke vil være til stede på CES. Selskabet besluttede sig sidste år for at droppe messen.

Alligevel vil CES komme til at bære præg af tablets, ultrabooks og hybrid-computere med det nye Microsoft-styresystem.

De vil komme i alle størrelser og i alle prisklasser, og touch vil naturligvis være en selvfølge på de nye produkter.

Et konkret produkt, vi med sikkerhed ved kommer på markedet i januar, er HP's ElitePad 900 med Windows 8.

Det er en business-tablet med en 10,1 tommer skærm, en Atom-processor, 64 GB SSD og flere interessante sikkerheds-funktioner.

For at blive i Windows-universet, så kan man også vente et vist fokus på Windows Phone 8.

Mens Nokia, Samsung og HTC allerede har præsenteret sine produkter med dette styresystem, går der en del rygter om, at den fjerde producent, Huawei, vil benytte CES til at præsentere sin Huawei Ascend W1-smartphone.

Desuden er det oplagt, at Nokia vil skulle spytte adskillige nye Windows-smartphones på markedet i 2013, da selskabet er presset til det for at tilbageerobre tabte markedsandele.

Mange rygter på Android-fronten

På Android-fronten kan vi vente et hav af nyheder med blandt andet Jelly Bean-versionen.

Vi ved allerede, at Samsung vil være massivt til stede på CES, og derfor kører rygtemøllen naturligvis også.

Vil selskabet præsentere den nye Galaxy S4?

Umiddelbart er svaret nej, for dels er der jo også en Mobile World Congress i februar, og dels har Samsung ligesom flere af de andre it-giganter spottet, at den slags store produktlanceringer hurtigt drukner på gigant-messerne.

I stedet er det oplagt, at Samsung vil holde et selvstændigt arrangement i løbet af 2013, hvor Galaxy S4 kan blive præsenteret.

Også et selskab som Sony satser stort på Android, og GSM Arena citerer kinesisk kilde for, at Sony er på vej med en C660X Yuga-smartphone, der bliver japanernes bud på et produkt, der kan tage kampen op med Apples iPhone 5.

Android er ligesom Windows til stede på et hav af forskellige typer hardware, og 2013 vil derfor også byde på nyheder inden for alle produkt-kategorier og fra stort set alle producenter.

Vi ved også, at canadiske Research In Motion den 30. januar lancerer sit nye Blackberry 10-styresystem og nye smartphones - og måske også tablet-nyheder.

Hvad sker der med e-bogslæseren?

Det vil i 2013 i øvrigt også blive interessant at følge e-bogslæseren, der i 2012 for alvor led under tablet-pc'ernes fremmarch, så salget styrtdykkede med hele 36 procent.

Gartner vurderer, at salget af e-bogslæsere vil toppe i 2013 med 26,9 millioner enheder. Til sammenligning venter Gartner, at der bliver solgt 182 millioner tablet-pc'er på verdensplan næste år. 

Men mon ikke selskaber som Amazon, Sony og Barnes & Noble alligevel arbejder på nye e-bogslæsere?

Her er vi (næsten) sikre på nyheder

Apple vil naturligvis også være klar med nyheder i 2013.

Blandt de oplagte bud er en iPhone 5S eller 6, og en ny udgave af iPad Mini, der endnu ikke er på et hardware-mæssigt niveau med den almindelige iPad.

Og ja, et Apple-fjernsyn må også da også snart ankomme til butikkerne.

Nokia som tablet-producent?

På tablet-markedet er der lagt op til en regulær krig. Det er et af de markeder, der vokser mest i disse år, og flere og flere producenter er klar med seriøse udfordrere til Apples ellers så dominerende iPad.

En af de spillere, der dog endnu ikke er at finde på banen, er Nokia.

Stephen Elop har flere gange udtalt, at markedet er interessant, og der går vedholdende rygter om, at finnerne er på vej med en tablet.

Kodenavnet Senna er efterhånden brugt så mange gange, at det vil være en kæmpe skuffelse, hvis Nokia ikke kommer med et konkret produkt i 2013.

Det er oplagt, at Nokia vil satse på Windows 8/RT, ligesom selskabet satser på Windows Phone 8.

Nyheder under overfladen

Samtidig er det oplagt, at vi på chip-fronten vil se markant udvikling i det kommende år. Intel satser stort på at bide sig fast i smartphone- og tablet-markedet, som ARM-producenterne har nuppet for næsen af den gamle chip-konge. 

Der går blandt andet en del rygter om Bay Trail-T, Intels næste generation af processorer til tablets.

Uanset om det er ARM, AMD eller Intel, der står på de nye processorer, er det helt sikkert, at de skal kunne levere mere ydelse på mindre plads og med et lavere strømforbrug.

Hvad glæder du dig selv mest til i 2013?

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S