Minister: Her er forklaringen på kikset telemedicin-projekt

Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) mener ikke, at dårlig bredbåndsdækning er årsagen til forfejlet KMD-projekt om telemedicin. Alligevel trækker hun lidt i land.

Artikel top billede

Læs også:
Elendigt bredbånd sender KMD-system til tælling

Valget af softwareløsningen - og ikke den overordnede bredbåndsdækning - var skurken, da et KMD-projekt for nyligt slog fejl i Nordjylland.

Sådan lyder forklaringen indirekte fra erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) i en række §20-svar, hun har sendt af sted efter at være blevet bombarderet med spørgsmål i sagen, hvor bredbåndsdækningen i første omgang var udråbt som sorteper.

I forsøget skulle 85 kronisk syge og ældre agere prøvekaniner for at det offentlige kunne prøve sig frem og forbedre sin telemedicin.

Men personerne oplevede store tekniske problemer.

Men nu forsvarer ministeren altså bredbåndsdækningen i den pågældende sag i sine svar.

"Det konkrete projekt, der omtales i artiklen, er et pilotprojekt baseret på en bestemt type teknologi, xDSL, og er derfor ikke udtryk for den samlede dækning af den digitale infrastruktur i Danmark, som bl.a. også inkluderer kabel-tv-net og fiber. Pilotprojektet har således begrænset sig i valget af digitale platforme," lyder det i et svar fra ministeren, der fortsætter:

"Det er naturligt i et pilotprojekt, men kan ikke bruges til at sige noget om den infrastruktur, der faktisk er til rådighed, og som i virkeligheden er bedre. Flere af postdistrikterne i forsøget indeholder fx også en betydelig dækning med kabel-tv-net," skriver ministeren.

"Den generelle faktiske bredbåndsdækning vil således være højere, end det pilotprojektet indikerer," skriver hun.

Erhvervsminister erkender mangelfulde bredbåndstal

Men selv om ministeren altså på den ene side forsvarer bredbåndskortlægningen, erkender hun på den anden side visse problemer med præcisionen.

En lidt opsigtsvækkende melding i forhold til, at den seneste bredbåndskortlægning blev sendt ud i forgårs med optimistiske toner fra ministeren i forhold til stigningen i bredbåndsdækningen.

"Stigningen viser, at vi er godt på vej til at opfylde regeringens målsætning om, at alle skal have adgang til at få en bredbåndsforbindelse på mindst 100 Mbit/s senest i 2020," lød det fra ministeren i pressemeddelelsen.

Den nu lidt mere tvetydige melding kommer i svaret på et af it-ordføreren i Dansk Folkeparti, Dennis Flydtkjærs, mange spørgsmål, som lyder:

"Mener ministeren, at der er sammenhæng mellem kvaliteten af de danske bredbåndsforbindelser i de teoretiske kortlægninger, og kvaliteten af forbindelserne, som borgerne oplever i den virkelige verden?"

Her svarer ministeren følgende:

"Erhvervsstyrelsens bredbåndkortlægning er ikke baseret på teoretiske hastigheder. Bredbåndskortlægningen er baseret på indberetninger fra ejerne af bredbåndsinfrastrukturen," skriver hun og tilføjer:

"Selskaberne skal indberette de hastigheder, som husstande og virksomheder vil kunne få under normale omstændigheder, hvorfor de kan afvige lidt fra den hastighed, forbrugeren oplever på et givet tidspunkt og de hastigheder, der markedsføres over for forbrugeren."

"Vi iværksætter i 2013 et pilotprojekt, som skal undersøge muligheden for en mere detaljeret kortlægning af adgangen til bredbånd. På baggrund heraf vil det efterfølgende blive vurderet, om der fremover skal indføres en mere detaljeret opgørelsesmetode," lyder det fra ministeren i svaret.

Se hvad KMD mener om sagen her: KMD om fejlslagent telemedicinforsøg: Her er læren.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S