Vild fremgang: Så mange danskere kan få superbredbånd

På trods af Skyline-krak og andre udfordringer går det fremad med bredbånds- og mobildækningen, viser Erhvervsstyrelsens kortlægning.

Artikel top billede

2012 blev et år, der kom til at stå i Skyline-krakkets tegn med efterfølgende høje nødråb om dårlig mobil- og bredbåndsdækning fra især landets yderområder.

Samtidig har debatten om såkaldte "mobilhuller" og stridigheder om mobilmasteplaceringer præget debatten i løbet af året.

Alligevel peger tegn nu i retning af, at tele-udrulningen går i den rigtige retning.

Erhvervsstyrelsen har netop offentliggjort sin årlige kortlægning af mobil- og bredbåndsforholdene i det danske kongerige.

Den viser, at 65 procent af danskerne nu kan få en bredbåndsforbindelse på mindst 100 Mbit/s.

Væsentlig fremgang

Det er en væsentlig fremgang fra sidste år, hvor tallet lød på 38 procent.

Yderligere har borgerne i 477 ud af landets 586 postnumre i dag en udendørs mobiltaledækning på 99 procent.  

Det vækker glæde hos erhvervs- og vækstminister Anette Vilhelmsen (SF), som dog lover at arbejde videre mod målsætningen om, at alle danskere har adgang til en 100 Mbit/s senest i 2020.

"Der er imidlertid fortsat områder i Danmark, hvor virksomheder og forbrugere ikke kan få den mobildækning og den bredbåndshastighed, de ønsker. Regeringen vil derfor i starten af det nye år komme med et udspil, der skal medvirke til at forbedre mobil- og bredbåndsdækning i hele Danmark," udtaler ministeren i en pressemeddelelse.

Fiberbranchen bekymret for hovedstaden

Flere steder i erhvervslivet vækker tallene glæde.

"Hurtig bredbånd og god mobildækning er nutidens livnerve for både virksomheder og danskere. Derfor er det også et ekstremt vigtigt rammevilkår for erhvervslivet, ikke mindst, når vi taler vækstpotentiale," udtaler Søren Friis Larsen, markedsdirektør i Dansk Erhverv.

Også hos fiberbranchen glæder man sig over undersøgelsen, der dog kun viser en beskeden stigning i antallet af danskere, der har taget fiberbredbånd til sig.

I første halvdel af 2012 udgjorde fiberbredbånd 11,2 procent af bredbåndsmarkedet mod 8,7 procent året før.

Samtidig undlader fiberbranchens talerør, Dansk Energi, ikke at  pege på steder, hvor tingene ikke går hurtigt nok.

"Vi ser generelt udfordringer to steder; i de markedssvigtede yderområder og i hovedstadsregionen, hvor udrulningen af fiberbredbånd er gået i stå på grund af manglende konkurrence," siger Mikael Bomholt Nielsen.

TDC's køb af Dong's fibernet i hovedstaden tilbage i 2010 har længe været en torn i øjet på især fiberbranchen.

Her ses købet som en strategisk TDC-manøvre med formålet at beskytte TDC's kobberforretning med den konsekvens, at der er spændt ben for fiber-konkurrenterne og fiberudrulningen til københavnerne dermed er blokeret.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Director

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car