Kodak sælger alle patenter: It-giganter står på spring

Kodak sælger alle sine patenter for at undgå konkurs. Apple, Google, Microsoft og Facebook står på spring.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som et skridt på vejen ud af konkurs i 2013 sælger Kodak hele sin patentportefølje for tre milliarder kroner til et konsortium, der i sidste ende vil licensere dele af samlingen til andre selskaber såsom Apple, Google og Facebook.

Kodak har på et tidspunkt angiveligt ejet intet mindre end 1.100 patenter alene inden for digital billeddannelse til en værdi af cirka 14,7 milliarder kroner.

Kodak vil fra det aktuelle salg modtage tre milliarder kroner, hvoraf en del vil blive betalt af 12 IP-licenstagere (intellectual property), der er organiseret i et konsortium af Intellectual Ventures og RPX Corporation.

Los Angeles Times rapporterer, at denne gruppe ikke kun inkluderer Apple og Google men også Microsoft, Research In Motion, Adobe, Samsung og Huawei.

Den foreslåede handel, som først skal godkendes af dommeren i konkurssagen, opnår et af Kodaks hovedmål i sin omstrukturering og følger andre nyligt gennemførte mål.

De tæller en aftale om foreløbig og afsluttende finansiering i forbindelse med selskabets afslutning af sin Chapter 11-omstrukturering samt afvikling af sin gæld til tidligere medarbejdere i USA, der skulle have udbetalt godtgørelse andet end pension i forbindelse med deres fratrædelse.

Kodaks salg af immaterielle aktiver sikrer ifølge selskabet selv yderligere fremdrift mod en succesfuld tilbagetræden i den kommercielle billeddannelsesbranche i første halvår 2013.

Kodak indgav konkursbegæring i januar og har siden afskediget cirka 4.000 medarbejdere - efter at have afskediget næsten 50.000 siden 2003.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job