Kodak sælger alle patenter: It-giganter står på spring

Kodak sælger alle sine patenter for at undgå konkurs. Apple, Google, Microsoft og Facebook står på spring.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som et skridt på vejen ud af konkurs i 2013 sælger Kodak hele sin patentportefølje for tre milliarder kroner til et konsortium, der i sidste ende vil licensere dele af samlingen til andre selskaber såsom Apple, Google og Facebook.

Kodak har på et tidspunkt angiveligt ejet intet mindre end 1.100 patenter alene inden for digital billeddannelse til en værdi af cirka 14,7 milliarder kroner.

Kodak vil fra det aktuelle salg modtage tre milliarder kroner, hvoraf en del vil blive betalt af 12 IP-licenstagere (intellectual property), der er organiseret i et konsortium af Intellectual Ventures og RPX Corporation.

Los Angeles Times rapporterer, at denne gruppe ikke kun inkluderer Apple og Google men også Microsoft, Research In Motion, Adobe, Samsung og Huawei.

Den foreslåede handel, som først skal godkendes af dommeren i konkurssagen, opnår et af Kodaks hovedmål i sin omstrukturering og følger andre nyligt gennemførte mål.

De tæller en aftale om foreløbig og afsluttende finansiering i forbindelse med selskabets afslutning af sin Chapter 11-omstrukturering samt afvikling af sin gæld til tidligere medarbejdere i USA, der skulle have udbetalt godtgørelse andet end pension i forbindelse med deres fratrædelse.

Kodaks salg af immaterielle aktiver sikrer ifølge selskabet selv yderligere fremdrift mod en succesfuld tilbagetræden i den kommercielle billeddannelsesbranche i første halvår 2013.

Kodak indgav konkursbegæring i januar og har siden afskediget cirka 4.000 medarbejdere - efter at have afskediget næsten 50.000 siden 2003.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S