Kodak sælger alle patenter: It-giganter står på spring

Kodak sælger alle sine patenter for at undgå konkurs. Apple, Google, Microsoft og Facebook står på spring.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som et skridt på vejen ud af konkurs i 2013 sælger Kodak hele sin patentportefølje for tre milliarder kroner til et konsortium, der i sidste ende vil licensere dele af samlingen til andre selskaber såsom Apple, Google og Facebook.

Kodak har på et tidspunkt angiveligt ejet intet mindre end 1.100 patenter alene inden for digital billeddannelse til en værdi af cirka 14,7 milliarder kroner.

Kodak vil fra det aktuelle salg modtage tre milliarder kroner, hvoraf en del vil blive betalt af 12 IP-licenstagere (intellectual property), der er organiseret i et konsortium af Intellectual Ventures og RPX Corporation.

Los Angeles Times rapporterer, at denne gruppe ikke kun inkluderer Apple og Google men også Microsoft, Research In Motion, Adobe, Samsung og Huawei.

Den foreslåede handel, som først skal godkendes af dommeren i konkurssagen, opnår et af Kodaks hovedmål i sin omstrukturering og følger andre nyligt gennemførte mål.

De tæller en aftale om foreløbig og afsluttende finansiering i forbindelse med selskabets afslutning af sin Chapter 11-omstrukturering samt afvikling af sin gæld til tidligere medarbejdere i USA, der skulle have udbetalt godtgørelse andet end pension i forbindelse med deres fratrædelse.

Kodaks salg af immaterielle aktiver sikrer ifølge selskabet selv yderligere fremdrift mod en succesfuld tilbagetræden i den kommercielle billeddannelsesbranche i første halvår 2013.

Kodak indgav konkursbegæring i januar og har siden afskediget cirka 4.000 medarbejdere - efter at have afskediget næsten 50.000 siden 2003.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura