Kodak sælger alle patenter: It-giganter står på spring

Kodak sælger alle sine patenter for at undgå konkurs. Apple, Google, Microsoft og Facebook står på spring.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som et skridt på vejen ud af konkurs i 2013 sælger Kodak hele sin patentportefølje for tre milliarder kroner til et konsortium, der i sidste ende vil licensere dele af samlingen til andre selskaber såsom Apple, Google og Facebook.

Kodak har på et tidspunkt angiveligt ejet intet mindre end 1.100 patenter alene inden for digital billeddannelse til en værdi af cirka 14,7 milliarder kroner.

Kodak vil fra det aktuelle salg modtage tre milliarder kroner, hvoraf en del vil blive betalt af 12 IP-licenstagere (intellectual property), der er organiseret i et konsortium af Intellectual Ventures og RPX Corporation.

Los Angeles Times rapporterer, at denne gruppe ikke kun inkluderer Apple og Google men også Microsoft, Research In Motion, Adobe, Samsung og Huawei.

Den foreslåede handel, som først skal godkendes af dommeren i konkurssagen, opnår et af Kodaks hovedmål i sin omstrukturering og følger andre nyligt gennemførte mål.

De tæller en aftale om foreløbig og afsluttende finansiering i forbindelse med selskabets afslutning af sin Chapter 11-omstrukturering samt afvikling af sin gæld til tidligere medarbejdere i USA, der skulle have udbetalt godtgørelse andet end pension i forbindelse med deres fratrædelse.

Kodaks salg af immaterielle aktiver sikrer ifølge selskabet selv yderligere fremdrift mod en succesfuld tilbagetræden i den kommercielle billeddannelsesbranche i første halvår 2013.

Kodak indgav konkursbegæring i januar og har siden afskediget cirka 4.000 medarbejdere - efter at have afskediget næsten 50.000 siden 2003.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS