Ekspert: Sådan kan Léo Apotheker forgylde KMD

Se hvordan KMD vil kunne høste fede gevinster på sin nye, verdensberømte formand, der har været topchef for flere af verdens absolut førende it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En kapacitet af de helt store. 

Sådan lyder IDC-analytiker Jan Horsagers vurdering af nyheden om, at KMD´s nye bestyrelseformand bliver tidligere HP og SAP-boss Léo Apotheker. Det kan du læse mere om her.
 
"Han kender jo alle, som er værd at kende i den internationale it-verden. Og uanset, hvad de måtte mene om ham, så er den viden guld værd som topchef i KMD," siger Jan Horsager. 

Dermed gør hans indtog i KMD-bestyrelsen også hele KMD's videreudvikling, efter dets opkøb af den amerikanske kapitalfond Advent International, endnu mere spændende, mener Jan Horsager.

"For han vil helt sikkert kunne finde nogle veje ud i verden for KMD," vurderer Jan Horsager. 

Spændende parløb

Under alle omstændigheder er det ikke en gratis herre, man har fået med om bord. 

Men Jan Horsager hæfter sig også ved, at det bliver spændende at se det parløb, som den nye formand skal køre med administrerende direktør Lars Monrad-Gylling. 

"Det bliver meget spændende at se, hvad det vil føre til," siger Jan Horsager. 

Selvom Léo Apotheker kommer fra HP og SAP som direktør og til det langt mindre KMD, så afviser han et billede om, at det svarer til en Barcelona-fodboldspiller, der skal til at træne Thisted FC fra en sekunda række. 

"Det vil være et helt urimeligt billede. For selvom KMD er langt mindre, så skal det måles på ambitioner, teknologi, løsninger og markedskendskab, hvor KMD er virkeligt godt med," understreger Jan Horsager. 

Endelig vil han som bestyrelsesformand have en noget anden rolle end som administrerende direktør.

Derfor mener Jan Horsager ikke, at man skal se på HP´s mange problemer, som et udtryk for at Léo Apotheker ikke skulle være en stor gevinst for KMD.

Læs også:

Verdensberømt tidligere HP-topchef ny formand for KMD.

Dansk selskab køber en ordentlig luns af KMD.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse