Ekspert: Sådan kan Léo Apotheker forgylde KMD

Se hvordan KMD vil kunne høste fede gevinster på sin nye, verdensberømte formand, der har været topchef for flere af verdens absolut førende it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En kapacitet af de helt store. 

Sådan lyder IDC-analytiker Jan Horsagers vurdering af nyheden om, at KMD´s nye bestyrelseformand bliver tidligere HP og SAP-boss Léo Apotheker. Det kan du læse mere om her.
 
"Han kender jo alle, som er værd at kende i den internationale it-verden. Og uanset, hvad de måtte mene om ham, så er den viden guld værd som topchef i KMD," siger Jan Horsager. 

Dermed gør hans indtog i KMD-bestyrelsen også hele KMD's videreudvikling, efter dets opkøb af den amerikanske kapitalfond Advent International, endnu mere spændende, mener Jan Horsager.

"For han vil helt sikkert kunne finde nogle veje ud i verden for KMD," vurderer Jan Horsager. 

Spændende parløb

Under alle omstændigheder er det ikke en gratis herre, man har fået med om bord. 

Men Jan Horsager hæfter sig også ved, at det bliver spændende at se det parløb, som den nye formand skal køre med administrerende direktør Lars Monrad-Gylling. 

"Det bliver meget spændende at se, hvad det vil føre til," siger Jan Horsager. 

Selvom Léo Apotheker kommer fra HP og SAP som direktør og til det langt mindre KMD, så afviser han et billede om, at det svarer til en Barcelona-fodboldspiller, der skal til at træne Thisted FC fra en sekunda række. 

"Det vil være et helt urimeligt billede. For selvom KMD er langt mindre, så skal det måles på ambitioner, teknologi, løsninger og markedskendskab, hvor KMD er virkeligt godt med," understreger Jan Horsager. 

Endelig vil han som bestyrelsesformand have en noget anden rolle end som administrerende direktør.

Derfor mener Jan Horsager ikke, at man skal se på HP´s mange problemer, som et udtryk for at Léo Apotheker ikke skulle være en stor gevinst for KMD.

Læs også:

Verdensberømt tidligere HP-topchef ny formand for KMD.

Dansk selskab køber en ordentlig luns af KMD.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS