Chipfabrikant taber milliarder i patentsag mod universitet

En patentsat koster efter flere års tovtrækkeri chipfabrikant milliarder, og skaden kan måske vise sig at værre endnu større om et halvt års tid.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Den amerikanske chip fabrikant Marvell må slippe knap syv milliarder kroner i bøde til Carnegie Mellon Universitet i Pittsburgh, USA.

Det sker efter en 17 dage lang retssag, hvor en jury fandt Marvell skyldig i alle 24 anklagepunkter omkring brud på patenter.

Faktisk risikerer den Bermuda-registrerede chipfabrikant, at bøden bliver tredoblet.

Det vil i værste fald sige, at Marvell skal slippe knap 20 milliarder kroner for dets ifølge domsafsigelsens "forsætlige" brud på patenter, når dommer Nora Barry Fischer fra Pennsylvania, afsiger den endelige dom i maj 2013.

Det skriver Financial Times.

Brud på to patenter

Sagen begyndte at rulle i 2009, da universitet stævnede Marvell for at bryde to patenter, der omhandler den måde, som data bliver aflæst i integrerede kredsløb.

Marvell, som har leveret chips til BlackBerry-smartphones, Apples iPad og Amazons Kindle, afviste i første omgang universitetets krav på godt fire milliarder kroner.

Nu godt tre år efter har det vist sig, at bøden blev dobbelt så høj med fare for, at der kommer yderligere betalinger for patentbrud i maj.

Aktie i frit fald

Universitetet har i kølvandet på den nylige afgørelse udsendt en pressemeddelelse, hvor det slår fast, at denne sag omhandler fundamental teknologi for at øge præcisionen med den måde, som harddisk-drev aflæser data fra højhastighedsmagnetiske diske.

Marvell med et årligt salg på en milliard chips har ikke ønsket at udtale sig om sagen.

Ifølge Financial Times har Marvells aktiekurs styrtdykket med 46 procent i dette år, og selskabet gjorde det i november klart, at selskabet stod over for at skulle registrere en nedskrivning, såfremt markedsandelene fortsatte med at forsvinde.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS