Skole-massakre endt i krig om åbne data på nettet

Navne og adresser på amerikanere med våben florerer på nettet, og det har skabt en sand verbal krig mellem borgere med og uden våbentilladelse i Guds eget land.

Artikel top billede

14 dage efter tragedien med 27 dræbte i et skoleskyderi på Sandy Hook-grundskolen i den amerikanske by Newton i staten Connecticut er der udbrudt en verbal krig på det amerikanske internet.

I de to virtuelle skyttegrave står våbenmodstandere og våbentilhængere personificeret af henholdsvis en amerikansk avis og en advokat.

Første slag mellem de to parter fandt sted, da den amerikanske avis The Journal News fra New York-området publicerede Google-kort med navne og adresser på folk, der er i besiddelse af en våbentilladelse i udvalgte New York-bydele.

Derefter slog en advokat fra Greenwich tilbage ved at publicere telefonnumre og adresser på medarbejdere på avisen, hvilket også inkluderede et satellitbillede af udgiveren Janet Hassons hjem.

"Jeg ved ikke, om Journals udgiver Janet Hasson selv har en våbentilladelse, men her kan du finde hende og spørge," lyder det fra advokaten Christopher Fountain, der giver sit besyv med på våbendebatten på sin blog.

Det skriver TechCrunch

Solen skulle have skinnet

Selvom hele ideen med at åbne for datasæt omkring eksempelvis folk med våbentilladelse var at skabe en mere civiliseret dialog blandt andet omkring de omstridte amerikanske våbenforhold, har efterdønningerne efter skolemassakren altså skabt noget nær det præcis modsatte.

"Hvis sollyset kunne skinne på folks handlinger, så vil det rense dem, som solen desinficerer," lød det ellers fra den amerikanske højesteretsdommer Louis Brandeis, som til sin død i 1941 kæmpede for mere non-profit åbenhed omkring statens data om borgerne.

Men de flotte ord ser i stedet ud til at visne væk på nettet.

The Journal News' første kort over folk med våbentilladelser har i hvert fald tændt ilden i mange våbenholderes øjne, efter der i flere år har været en skarp debat, om hvorvidt alle amerikanere skal have adgang til våben - og ikke mindst, om disse folk med våbentilladelser kan stemples som farlige for samfundet.

Indtil videre har advokaten Christopher Fountain fået det sidste ord, efter den politiske blogger og juraprofessor Glenn Reynolds fra sydstatsuniversitet i Tennessee linkede til advokatens blog med oplysningerne om The Journal News-journalisternes bopæle.

"Hundredetusinder af læsere. Hav en god jul, Janet," bloggede Christopher Fountain den 24. december.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S