Skole-massakre endt i krig om åbne data på nettet

Navne og adresser på amerikanere med våben florerer på nettet, og det har skabt en sand verbal krig mellem borgere med og uden våbentilladelse i Guds eget land.

Artikel top billede

14 dage efter tragedien med 27 dræbte i et skoleskyderi på Sandy Hook-grundskolen i den amerikanske by Newton i staten Connecticut er der udbrudt en verbal krig på det amerikanske internet.

I de to virtuelle skyttegrave står våbenmodstandere og våbentilhængere personificeret af henholdsvis en amerikansk avis og en advokat.

Første slag mellem de to parter fandt sted, da den amerikanske avis The Journal News fra New York-området publicerede Google-kort med navne og adresser på folk, der er i besiddelse af en våbentilladelse i udvalgte New York-bydele.

Derefter slog en advokat fra Greenwich tilbage ved at publicere telefonnumre og adresser på medarbejdere på avisen, hvilket også inkluderede et satellitbillede af udgiveren Janet Hassons hjem.

"Jeg ved ikke, om Journals udgiver Janet Hasson selv har en våbentilladelse, men her kan du finde hende og spørge," lyder det fra advokaten Christopher Fountain, der giver sit besyv med på våbendebatten på sin blog.

Det skriver TechCrunch

Solen skulle have skinnet

Selvom hele ideen med at åbne for datasæt omkring eksempelvis folk med våbentilladelse var at skabe en mere civiliseret dialog blandt andet omkring de omstridte amerikanske våbenforhold, har efterdønningerne efter skolemassakren altså skabt noget nær det præcis modsatte.

"Hvis sollyset kunne skinne på folks handlinger, så vil det rense dem, som solen desinficerer," lød det ellers fra den amerikanske højesteretsdommer Louis Brandeis, som til sin død i 1941 kæmpede for mere non-profit åbenhed omkring statens data om borgerne.

Men de flotte ord ser i stedet ud til at visne væk på nettet.

The Journal News' første kort over folk med våbentilladelser har i hvert fald tændt ilden i mange våbenholderes øjne, efter der i flere år har været en skarp debat, om hvorvidt alle amerikanere skal have adgang til våben - og ikke mindst, om disse folk med våbentilladelser kan stemples som farlige for samfundet.

Indtil videre har advokaten Christopher Fountain fået det sidste ord, efter den politiske blogger og juraprofessor Glenn Reynolds fra sydstatsuniversitet i Tennessee linkede til advokatens blog med oplysningerne om The Journal News-journalisternes bopæle.

"Hundredetusinder af læsere. Hav en god jul, Janet," bloggede Christopher Fountain den 24. december.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job