Skole-massakre endt i krig om åbne data på nettet

Navne og adresser på amerikanere med våben florerer på nettet, og det har skabt en sand verbal krig mellem borgere med og uden våbentilladelse i Guds eget land.

Artikel top billede

14 dage efter tragedien med 27 dræbte i et skoleskyderi på Sandy Hook-grundskolen i den amerikanske by Newton i staten Connecticut er der udbrudt en verbal krig på det amerikanske internet.

I de to virtuelle skyttegrave står våbenmodstandere og våbentilhængere personificeret af henholdsvis en amerikansk avis og en advokat.

Første slag mellem de to parter fandt sted, da den amerikanske avis The Journal News fra New York-området publicerede Google-kort med navne og adresser på folk, der er i besiddelse af en våbentilladelse i udvalgte New York-bydele.

Derefter slog en advokat fra Greenwich tilbage ved at publicere telefonnumre og adresser på medarbejdere på avisen, hvilket også inkluderede et satellitbillede af udgiveren Janet Hassons hjem.

"Jeg ved ikke, om Journals udgiver Janet Hasson selv har en våbentilladelse, men her kan du finde hende og spørge," lyder det fra advokaten Christopher Fountain, der giver sit besyv med på våbendebatten på sin blog.

Det skriver TechCrunch. 

Solen skulle have skinnet

Selvom hele ideen med at åbne for datasæt omkring eksempelvis folk med våbentilladelse var at skabe en mere civiliseret dialog blandt andet omkring de omstridte amerikanske våbenforhold, har efterdønningerne efter skolemassakren altså skabt noget nær det præcis modsatte.

"Hvis sollyset kunne skinne på folks handlinger, så vil det rense dem, som solen desinficerer," lød det ellers fra den amerikanske højesteretsdommer Louis Brandeis, som til sin død i 1941 kæmpede for mere non-profit åbenhed omkring statens data om borgerne.

Men de flotte ord ser i stedet ud til at visne væk på nettet.

The Journal News' første kort over folk med våbentilladelser har i hvert fald tændt ilden i mange våbenholderes øjne, efter der i flere år har været en skarp debat, om hvorvidt alle amerikanere skal have adgang til våben - og ikke mindst, om disse folk med våbentilladelser kan stemples som farlige for samfundet.

Indtil videre har advokaten Christopher Fountain fået det sidste ord, efter den politiske blogger og juraprofessor Glenn Reynolds fra sydstatsuniversitet i Tennessee linkede til advokatens blog med oplysningerne om The Journal News-journalisternes bopæle.

"Hundredetusinder af læsere. Hav en god jul, Janet," bloggede Christopher Fountain den 24. december.

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S