Her er årets bedste apps til Android og iPhone

Få her overblikket over årets bedste apps til verdens to største smartphone-markeder.

Artikel top billede

Inden 2012 går helt på hæld, har de to suverænt mest dominerende spillere på smartphone-markedet, Google med Android-platformen og Apple, gjort status over deres respektive app-markeder Play og App Store.

Google udpeger sine bedste apps fra 2012 - eller 2012-opdateringer til allerede eksisterende apps - ud fra kriterier som global tilgængelighed, brugeroplevelse og æstetik. 

Apple har været noget mere pragmatisk og i stedet kigget på både brugeroplevelsen og populariteten i sine forslag til årets bedste apps.

Ingen spil på listen

Google udvælger dokumenthåndterings-app'en Evernote som sin flagskibsapplikation, mens den sociale billedtjeneste Pinterest og interaktive eventyrfortællinger fra brødrene Grimm også finder plads i toppen som nogle af de bedste i apps-butikken Play.

Google fremhæver desuden Pocket til lagring af artikler og videoer til offline-gennemsyn, hotelbooking-programmet Expedia, slægtsforskning-app'en Ancestry og også Fancy, hvor brugerne kan dele fancy billeder af fancy ting.

Derudover udvælger Google tv-serieplanlægnings-app'en SeriesGuides Show Manager, fotobehandlingsprogrammet Pixlr og TED-app'en til at se kloge, innovative talere som nogle af sine bedste apps i 2012.

Bemærkelsesværdigt undlader Google at udpege nogle spil i fremhævelsen af sine bedste apps, selvom spil historisk er nogle af de bedste sællerter i både Play og i Apples App Store.

De vrede fugle slår til igen

Hos Apple er billedet over de bedste smartphone-apps et noget andet.

Her udpeger æbleselskabet nemlig Action Movie FX til at lægge special effects ned over brugernes egne videooptagelser som sin top-app til iPhone. De fleste special effects som missilangreb er gratis, mens eksempelvis tornadoer og rumvæsen-angreb kun kan fås, hvis man er villig til at betale for dem.

Den mest populære gratis-app til iPhone var i 2012 pudsigt nok Google-produktet Youtube, mens Angry Birds-seriens Space-spil er den mest eftertragtede betalings-app i år.

Til sin iPad fremhæver Apple app'en Paper til udkast, notater og illustrationsdesign som årets bedste app.

Hvad, mener du, var årets bedste apps?

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S