Her er årets bedste apps til Android og iPhone

Få her overblikket over årets bedste apps til verdens to største smartphone-markeder.

Artikel top billede

Inden 2012 går helt på hæld, har de to suverænt mest dominerende spillere på smartphone-markedet, Google med Android-platformen og Apple, gjort status over deres respektive app-markeder Play og App Store.

Google udpeger sine bedste apps fra 2012 - eller 2012-opdateringer til allerede eksisterende apps - ud fra kriterier som global tilgængelighed, brugeroplevelse og æstetik. 

Apple har været noget mere pragmatisk og i stedet kigget på både brugeroplevelsen og populariteten i sine forslag til årets bedste apps.

Ingen spil på listen

Google udvælger dokumenthåndterings-app'en Evernote som sin flagskibsapplikation, mens den sociale billedtjeneste Pinterest og interaktive eventyrfortællinger fra brødrene Grimm også finder plads i toppen som nogle af de bedste i apps-butikken Play.

Google fremhæver desuden Pocket til lagring af artikler og videoer til offline-gennemsyn, hotelbooking-programmet Expedia, slægtsforskning-app'en Ancestry og også Fancy, hvor brugerne kan dele fancy billeder af fancy ting.

Derudover udvælger Google tv-serieplanlægnings-app'en SeriesGuides Show Manager, fotobehandlingsprogrammet Pixlr og TED-app'en til at se kloge, innovative talere som nogle af sine bedste apps i 2012.

Bemærkelsesværdigt undlader Google at udpege nogle spil i fremhævelsen af sine bedste apps, selvom spil historisk er nogle af de bedste sællerter i både Play og i Apples App Store.

De vrede fugle slår til igen

Hos Apple er billedet over de bedste smartphone-apps et noget andet.

Her udpeger æbleselskabet nemlig Action Movie FX til at lægge special effects ned over brugernes egne videooptagelser som sin top-app til iPhone. De fleste special effects som missilangreb er gratis, mens eksempelvis tornadoer og rumvæsen-angreb kun kan fås, hvis man er villig til at betale for dem.

Den mest populære gratis-app til iPhone var i 2012 pudsigt nok Google-produktet Youtube, mens Angry Birds-seriens Space-spil er den mest eftertragtede betalings-app i år.

Til sin iPad fremhæver Apple app'en Paper til udkast, notater og illustrationsdesign som årets bedste app.

Hvad, mener du, var årets bedste apps?

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S