It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

It-virksomheden Accenture er blevet mødt med et såkaldt "mangelkrav" i kølvandet på ophør af outsourcing-aftale. Selskabets indtjening næsten halveret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

Codan træder på bremser i stort it-projekt

It-gigant i klinch med danske skattemyndigheder

Accenture har netop aflagt regnskab, hvori det fremgår, at ophøret af en outsourcingsaftale har udløst et millionkrav imod selskabet.

"I forbindelse med ophør af en outsourcing-aftale er der rejst et mangelskrav mod Accenture. Det vurderes, at selskabet vil skulle dække en del af det rejste krav," hedder det i en note i regnskabet.

"Der er hensat 2,6 millioner kroner som udtryk for bedste skøn af det forventet krav. Opgørelsen er forbundet med usikkerhed," skriver selskabet videre i regnskabet.

Accenture leverer konsulentydelser, systemintegration og outsourcing.

Omsætningen er faldet fra 1,4 milliarder kroner til 1,3 milliarder kroner.

Indtjeningen er faldet fra 107 millioner kroner til 64 millioner kroner.

Seneste har Accentures samarbejde med Codan og RSA været i fokus, hvor man valgte at træde på bremsen i et stort it-projekt.

Læs mere om det her.

Skatteopgør fortsætter

I forbindelse med sidste års regnskab kom det frem, at selskabet også har en tvist med de danske skattemyndigheder.

Læs mere om det her.

Og den tvist er der åbenbart ikke fundet en løsning på. I hvert fald fremgår det af det nye regnskab:

"En fællesnordisk skatterevision blev i 2007 indledt med fokus på finansårene 2005 til 2011. Skat har som resultat af revisionen fremsat krav om forhøjelse af den skattepligtige indkomst i finansårene 2005 og 2006."

Accenture bestrider kravet.

Computerworld har forsøgt at få Accentures udlægning af sagen. Læs mere om det her: Accenture efter million-krav: Vil ikke sige noget .

Læs også: Accenture efter million-krav: Vil ikke sige noget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS