It-gigant mødt af dansk millionkrav - indtjening styrtdykker

It-virksomheden Accenture er blevet mødt med et såkaldt "mangelkrav" i kølvandet på ophør af outsourcing-aftale. Selskabets indtjening næsten halveret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

Codan træder på bremser i stort it-projekt

It-gigant i klinch med danske skattemyndigheder

Accenture har netop aflagt regnskab, hvori det fremgår, at ophøret af en outsourcingsaftale har udløst et millionkrav imod selskabet.

"I forbindelse med ophør af en outsourcing-aftale er der rejst et mangelskrav mod Accenture. Det vurderes, at selskabet vil skulle dække en del af det rejste krav," hedder det i en note i regnskabet.

"Der er hensat 2,6 millioner kroner som udtryk for bedste skøn af det forventet krav. Opgørelsen er forbundet med usikkerhed," skriver selskabet videre i regnskabet.

Accenture leverer konsulentydelser, systemintegration og outsourcing.

Omsætningen er faldet fra 1,4 milliarder kroner til 1,3 milliarder kroner.

Indtjeningen er faldet fra 107 millioner kroner til 64 millioner kroner.

Seneste har Accentures samarbejde med Codan og RSA været i fokus, hvor man valgte at træde på bremsen i et stort it-projekt.

Læs mere om det her.

Skatteopgør fortsætter

I forbindelse med sidste års regnskab kom det frem, at selskabet også har en tvist med de danske skattemyndigheder.

Læs mere om det her.

Og den tvist er der åbenbart ikke fundet en løsning på. I hvert fald fremgår det af det nye regnskab:

"En fællesnordisk skatterevision blev i 2007 indledt med fokus på finansårene 2005 til 2011. Skat har som resultat af revisionen fremsat krav om forhøjelse af den skattepligtige indkomst i finansårene 2005 og 2006."

Accenture bestrider kravet.

Computerworld har forsøgt at få Accentures udlægning af sagen. Læs mere om det her: Accenture efter million-krav: Vil ikke sige noget .

Læs også: Accenture efter million-krav: Vil ikke sige noget.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S