Microsoft: Google vil ikke give os adgang til Youtube

Microsoft og Google strides om adgangen til Youtube fra Windows-smartphones.

Artikel top billede

Læs også: 
Åben krig om app-markedet: It-giganter driller hinanden

Microsoft mener, at Google forhindrer selskabet i at tilbyde en fuldfed YouTube-app til Windows Phone.

Microsofts vice president Dave Heiner skriver i et blogindlæg, at Microsoft allerede for to år siden gjorde konkurrence-myndighederne i EU og USA opmærksomme på dette - ifølge Microsoft - forsøg på at hindre den frie konkurrence.

Microsoft peger på, at Googles Youtube-app til Android både gør det muligt at søge i video-kategorier, finde favoritter, se ratings og meget mere, ligesom det også er muligt på Apples iPhone.

"Desværre har Google nægtet at give Microsofts nye Windows Phones adgang til disse Youtube-metadata på samme måde, som Android-telefoner og iPhones har," lyder det i blogindlægget.

Konsekvensen er ifølge Dave Heiner, at Microsoft i dag kun kan vise en simpel udgave af YouTube.

"Googles afvisning betyder, at forbrugere, der benytter konkurrerende platforme, ikke kan få den samme oplevelse i forhold til at tilgå indhold, der er generelt tilgængeligt på nettet, og hvor næsten det hele er skabt af brugerne selv snarere end af Google," lyder det i Microsofts blogindlæg.

Anspændt forhold mellem giganterne

It-mediet V3 har fået en kommentar fra Google, der afviser anklagerne.

"Windows Phone-brugere kan få adgang til alle Youtube-funktioner via vores HTML5-baserede webside ... Faktisk har vi i adskillige år hjulpet Microsoft med at udvikle en fantastisk Youtube-oplevelse på Windows Phones."

Kort før jul kom det anspændte forhold mellem Google og Microsoft også til udtryk, da Google kom med en udtalelse om, at søgeselskabet ikke har planer om at komme med app-versioner af Gmail og Drive til Windows 8 eller Windows Phone 8 på grund af "manglende interesse" blandt kunderne.

"Vi har ingen planer om at bygge Windows-apps. Vi er meget opmærksomme på, hvor vi investerer, og vil gå derhen, hvor brugerne er, men de er ikke på Windows Phone eller Windows 8. Hvis det ændrer sig, vil vi selvfølgelig også investere der," udtalte en Google-mand.

Læs også:

Åben krig om app-markedet: It-giganter driller hinanden

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS