Microsoft: Google vil ikke give os adgang til Youtube

Microsoft og Google strides om adgangen til Youtube fra Windows-smartphones.

Artikel top billede

Læs også: 
Åben krig om app-markedet: It-giganter driller hinanden

Microsoft mener, at Google forhindrer selskabet i at tilbyde en fuldfed YouTube-app til Windows Phone.

Microsofts vice president Dave Heiner skriver i et blogindlæg, at Microsoft allerede for to år siden gjorde konkurrence-myndighederne i EU og USA opmærksomme på dette - ifølge Microsoft - forsøg på at hindre den frie konkurrence.

Microsoft peger på, at Googles Youtube-app til Android både gør det muligt at søge i video-kategorier, finde favoritter, se ratings og meget mere, ligesom det også er muligt på Apples iPhone.

"Desværre har Google nægtet at give Microsofts nye Windows Phones adgang til disse Youtube-metadata på samme måde, som Android-telefoner og iPhones har," lyder det i blogindlægget.

Konsekvensen er ifølge Dave Heiner, at Microsoft i dag kun kan vise en simpel udgave af YouTube.

"Googles afvisning betyder, at forbrugere, der benytter konkurrerende platforme, ikke kan få den samme oplevelse i forhold til at tilgå indhold, der er generelt tilgængeligt på nettet, og hvor næsten det hele er skabt af brugerne selv snarere end af Google," lyder det i Microsofts blogindlæg.

Anspændt forhold mellem giganterne

It-mediet V3 har fået en kommentar fra Google, der afviser anklagerne.

"Windows Phone-brugere kan få adgang til alle Youtube-funktioner via vores HTML5-baserede webside ... Faktisk har vi i adskillige år hjulpet Microsoft med at udvikle en fantastisk Youtube-oplevelse på Windows Phones."

Kort før jul kom det anspændte forhold mellem Google og Microsoft også til udtryk, da Google kom med en udtalelse om, at søgeselskabet ikke har planer om at komme med app-versioner af Gmail og Drive til Windows 8 eller Windows Phone 8 på grund af "manglende interesse" blandt kunderne.

"Vi har ingen planer om at bygge Windows-apps. Vi er meget opmærksomme på, hvor vi investerer, og vil gå derhen, hvor brugerne er, men de er ikke på Windows Phone eller Windows 8. Hvis det ændrer sig, vil vi selvfølgelig også investere der," udtalte en Google-mand.

Læs også:

Åben krig om app-markedet: It-giganter driller hinanden

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job