Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Nu lyder der nye toner fra telebranchen, der går ind for statsstøttet bredbånd til områder, der ikke dækkes godt nok. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Telebranchen slår nu på tromme for, at visse områder af landet skal have adgang til bredbånd via statsstøtte.

Dermed erkender branchen, at visse kunder og områder af landet ikke vil blive dækket godt nok i forhold til den politiske målsætning om at sikre bredbånd til alle.

"Jo, lidt nye toner er det nok," fortæller formand Jakob Willer fra Telebranchen.

Han understreger, at brancheforeningen aldrig har sagt, at markedet vil kunne levere til alle.

"Men vi kommer tæt på. Vi mener derfor fortsat, at man som udgangspunkt skal basere udbygning af mobilnet og bredbånd på private investeringer - på markedsvilkår og en regulering, det ikke favoriserer enkelte teknologier," forklarer Jakob Willer.

"Men vi kan dog også se, at der vil være kunder, som ikke vil blive forsynet med ordentlige bredbåndsforbindelser på rene markedsvilkår," forklarer han og fortsætter: 

"Og derfor siger vi nu, at det bør man politisk begynde at forberede sig på." 

Hvor markedet ikke har leveret

Udbygningen med 800 Mhz vil løfte tilgængeligheden mange steder - og derfor bør vi se effekten af denne udbygning inden konkrete initiativer igangsættes, mener han.

"Men allerede nu bør man kunne træffe politisk beslutning om, at man vil anvende en del af det provenu, der kommer ud af auktioner i 2016 til mobil- og bredbåndsudbygning de steder, hvor markedet ikke har leveret en ordentlig løsning."

"Så skal der selvfølgelig drøftes, hvad man mener er en ordentlig løsning - hvilke hastigheder er der tale om? Det må i givet fald konkretiseres i en kommende proces," slutter han.

Læs også:

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S