Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Nu lyder der nye toner fra telebranchen, der går ind for statsstøttet bredbånd til områder, der ikke dækkes godt nok. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Telebranchen slår nu på tromme for, at visse områder af landet skal have adgang til bredbånd via statsstøtte.

Dermed erkender branchen, at visse kunder og områder af landet ikke vil blive dækket godt nok i forhold til den politiske målsætning om at sikre bredbånd til alle.

"Jo, lidt nye toner er det nok," fortæller formand Jakob Willer fra Telebranchen.

Han understreger, at brancheforeningen aldrig har sagt, at markedet vil kunne levere til alle.

"Men vi kommer tæt på. Vi mener derfor fortsat, at man som udgangspunkt skal basere udbygning af mobilnet og bredbånd på private investeringer - på markedsvilkår og en regulering, det ikke favoriserer enkelte teknologier," forklarer Jakob Willer.

"Men vi kan dog også se, at der vil være kunder, som ikke vil blive forsynet med ordentlige bredbåndsforbindelser på rene markedsvilkår," forklarer han og fortsætter: 

"Og derfor siger vi nu, at det bør man politisk begynde at forberede sig på." 

Hvor markedet ikke har leveret

Udbygningen med 800 Mhz vil løfte tilgængeligheden mange steder - og derfor bør vi se effekten af denne udbygning inden konkrete initiativer igangsættes, mener han.

"Men allerede nu bør man kunne træffe politisk beslutning om, at man vil anvende en del af det provenu, der kommer ud af auktioner i 2016 til mobil- og bredbåndsudbygning de steder, hvor markedet ikke har leveret en ordentlig løsning."

"Så skal der selvfølgelig drøftes, hvad man mener er en ordentlig løsning - hvilke hastigheder er der tale om? Det må i givet fald konkretiseres i en kommende proces," slutter han.

Læs også:

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job