Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Nu lyder der nye toner fra telebranchen, der går ind for statsstøttet bredbånd til områder, der ikke dækkes godt nok. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Telebranchen slår nu på tromme for, at visse områder af landet skal have adgang til bredbånd via statsstøtte.

Dermed erkender branchen, at visse kunder og områder af landet ikke vil blive dækket godt nok i forhold til den politiske målsætning om at sikre bredbånd til alle.

"Jo, lidt nye toner er det nok," fortæller formand Jakob Willer fra Telebranchen.

Han understreger, at brancheforeningen aldrig har sagt, at markedet vil kunne levere til alle.

"Men vi kommer tæt på. Vi mener derfor fortsat, at man som udgangspunkt skal basere udbygning af mobilnet og bredbånd på private investeringer - på markedsvilkår og en regulering, det ikke favoriserer enkelte teknologier," forklarer Jakob Willer.

"Men vi kan dog også se, at der vil være kunder, som ikke vil blive forsynet med ordentlige bredbåndsforbindelser på rene markedsvilkår," forklarer han og fortsætter: 

"Og derfor siger vi nu, at det bør man politisk begynde at forberede sig på." 

Hvor markedet ikke har leveret

Udbygningen med 800 Mhz vil løfte tilgængeligheden mange steder - og derfor bør vi se effekten af denne udbygning inden konkrete initiativer igangsættes, mener han.

"Men allerede nu bør man kunne træffe politisk beslutning om, at man vil anvende en del af det provenu, der kommer ud af auktioner i 2016 til mobil- og bredbåndsudbygning de steder, hvor markedet ikke har leveret en ordentlig løsning."

"Så skal der selvfølgelig drøftes, hvad man mener er en ordentlig løsning - hvilke hastigheder er der tale om? Det må i givet fald konkretiseres i en kommende proces," slutter han.

Læs også:

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car