Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Nu lyder der nye toner fra telebranchen, der går ind for statsstøttet bredbånd til områder, der ikke dækkes godt nok. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Telebranchen slår nu på tromme for, at visse områder af landet skal have adgang til bredbånd via statsstøtte.

Dermed erkender branchen, at visse kunder og områder af landet ikke vil blive dækket godt nok i forhold til den politiske målsætning om at sikre bredbånd til alle.

"Jo, lidt nye toner er det nok," fortæller formand Jakob Willer fra Telebranchen.

Han understreger, at brancheforeningen aldrig har sagt, at markedet vil kunne levere til alle.

"Men vi kommer tæt på. Vi mener derfor fortsat, at man som udgangspunkt skal basere udbygning af mobilnet og bredbånd på private investeringer - på markedsvilkår og en regulering, det ikke favoriserer enkelte teknologier," forklarer Jakob Willer.

"Men vi kan dog også se, at der vil være kunder, som ikke vil blive forsynet med ordentlige bredbåndsforbindelser på rene markedsvilkår," forklarer han og fortsætter: 

"Og derfor siger vi nu, at det bør man politisk begynde at forberede sig på." 

Hvor markedet ikke har leveret

Udbygningen med 800 Mhz vil løfte tilgængeligheden mange steder - og derfor bør vi se effekten af denne udbygning inden konkrete initiativer igangsættes, mener han.

"Men allerede nu bør man kunne træffe politisk beslutning om, at man vil anvende en del af det provenu, der kommer ud af auktioner i 2016 til mobil- og bredbåndsudbygning de steder, hvor markedet ikke har leveret en ordentlig løsning."

"Så skal der selvfølgelig drøftes, hvad man mener er en ordentlig løsning - hvilke hastigheder er der tale om? Det må i givet fald konkretiseres i en kommende proces," slutter han.

Læs også:

Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job