Kritik: Bredbånds-snak fra teleboss er "grotesk"

Udmeldning om statsstøttet bredbånd i Danmark kaldes "kynisk" og "grotesk."

Artikel top billede

Læs også:

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Hvis der er noget, der optager danskerne i dagens samfund, så er det adgang til internettet.

Og netop den diskussion har taget en spændende drejning for folk i dele af landet, der ikke bliver dækket ordentligt.

For telebranchens formand har netop meddelt, at man gerne ser statsstøttet bredbånd til visse steder i landet. Læs mere om det her.

Men den melding får S-ordfører Trine Bramsen op af stolen.

"Jeg mener, at Jakob Willers udmelding er udtryk for kynisme fra udbydernes side."

"Det er grotesk, at de gerne vil sælge internet på markedsbaserede vilkår i de områder, hvor der er stor indtjening - men ikke er villige til at påtage sig et ansvar for at dække områder med mindre indtjening," mener hun.

Hun forklarer, at når selskaberne bruger "vores fælles jord og frekvenser" til at tjene penge på, må de også påtage sig et samfundsansvar.

Ligesom vand og el-udbydere

"Vi socialdemokrater betragter it- og telefoni på lige fod med el og vand. På disse områder kan udbyderne heller ikke fralægge sig ansvar for at levere til landets yderområder," lyder det fra Trine Bramsen. 

Hvad der yderligere "understøtter det kyniske i teleselskabernes udmelding er," at danskernes brug af internet er steget markant de seneste år.

Der er kommet mange flere kunder - og danskerne bruger internettet stadig mere, forklarer Trine Bramsen.

"Dermed er der også mulighed for større indtjening for internetudbyderne," udtaler hun.

"Hvis teleindustriens udmelding derfor er udtryk for, at internetudbyderne er dårlige til at drive deres forretninger, må vi se på det. Men det bliver ikke i form af statstilskud til de store kapitalfondejede teleselskaber," understreger hun. 

Regeringen kommer i løbet af de kommende måneder med et oplæg til, hvordan man kan sikre bedre mobil- og internetdækning i hele Danmark.

"Vi socialdemokrater er åbne overfor at give vores teleforlig et servicetjek, så det i højere grad sikrer ordentlig dækning til alle danskere," slutter hun.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo