Mange besøgende på Borger.dk udløser krisemøde

Borger.dk ramt af stort nedbrud. Nu skal leverandøren stå skoleret.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Onsdag og torsdag i denne uge har Borger.dk været ramt af et stort nedbrud.

Det store nedbrud har betydet, at danskerne ikke kunne logge på borgerportalen og derfor heller ikke har kunnet selvbetjene sig eller tjekke post fra det offentlige.

Nedbruddet har ikke været konstant, men har ramt danskernes hovedindgang til al kommunikation med det offentlige i formiddags- og eftermiddagstimerne på årets første dage.

I dag, fredag, aner Digitaliseringsstyrelsen og leverandøren NNIT stadig ikke, hvad miseren skyldtes.

"Vi har typisk mange besøgende i starten af januar, og i år har vi været i knæ på grund af overbelastning onsdag og torsdag, men vi er stadig i gang med at analysere, hvorfor der ikke var kapacitet nok til at klare overbelastningen," forklarer kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen, Jimmy Kevin Pedersen, til Computerworld. 

Han tilføjer, at de mange besøgende i starten af året skyldes regulering af diverse satser for betalinger til og fra det offentlige. 

En alvorlig sag

Han konstaterer, at nedbruddet blot en måned efter indførelsen af de obligatoriske selvbetjeningsløsninger er "ikke tilfredsstillende".

"Vi ser meget alvorligt på nedbruddet, og vi har en meget seriøs diskussion med NNIT om, hvad der gik galt," siger Jimmy Kevin Pedersen.

Hos NNIT er der ingen kommentarer omkring nedbruddet, men leverandøren henviser i stedet til Digitaliseringsstyrelsen, hvor der altså på nuværende tidspunkt ikke er meget at hente om nedbruddet.

Jimmy Kevin Pedersen fortæller til Computerworld, at de seneste dages analysearbejde har kredset om blandt andet netværk, storage-kapacitet og cpu-kræfter, men endnu har graverarbejdet ikke resulteret i en forklaring.

Digitaliseringsstyrelsen mødes med NNIT i dag på et statusmøde, hvor kontorchefen fra Digitaliseringsstyrelsen håber, at der kommer mere klarhed over, hvordan det kunne gå så galt på den portal, der servicerer omkring fire millioner danskere med NemID.

Læs også:

Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job