Mange besøgende på Borger.dk udløser krisemøde

Borger.dk ramt af stort nedbrud. Nu skal leverandøren stå skoleret.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Onsdag og torsdag i denne uge har Borger.dk været ramt af et stort nedbrud.

Det store nedbrud har betydet, at danskerne ikke kunne logge på borgerportalen og derfor heller ikke har kunnet selvbetjene sig eller tjekke post fra det offentlige.

Nedbruddet har ikke været konstant, men har ramt danskernes hovedindgang til al kommunikation med det offentlige i formiddags- og eftermiddagstimerne på årets første dage.

I dag, fredag, aner Digitaliseringsstyrelsen og leverandøren NNIT stadig ikke, hvad miseren skyldtes.

"Vi har typisk mange besøgende i starten af januar, og i år har vi været i knæ på grund af overbelastning onsdag og torsdag, men vi er stadig i gang med at analysere, hvorfor der ikke var kapacitet nok til at klare overbelastningen," forklarer kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen, Jimmy Kevin Pedersen, til Computerworld. 

Han tilføjer, at de mange besøgende i starten af året skyldes regulering af diverse satser for betalinger til og fra det offentlige. 

En alvorlig sag

Han konstaterer, at nedbruddet blot en måned efter indførelsen af de obligatoriske selvbetjeningsløsninger er "ikke tilfredsstillende".

"Vi ser meget alvorligt på nedbruddet, og vi har en meget seriøs diskussion med NNIT om, hvad der gik galt," siger Jimmy Kevin Pedersen.

Hos NNIT er der ingen kommentarer omkring nedbruddet, men leverandøren henviser i stedet til Digitaliseringsstyrelsen, hvor der altså på nuværende tidspunkt ikke er meget at hente om nedbruddet.

Jimmy Kevin Pedersen fortæller til Computerworld, at de seneste dages analysearbejde har kredset om blandt andet netværk, storage-kapacitet og cpu-kræfter, men endnu har graverarbejdet ikke resulteret i en forklaring.

Digitaliseringsstyrelsen mødes med NNIT i dag på et statusmøde, hvor kontorchefen fra Digitaliseringsstyrelsen håber, at der kommer mere klarhed over, hvordan det kunne gå så galt på den portal, der servicerer omkring fire millioner danskere med NemID.

Læs også:

Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S