Mange besøgende på Borger.dk udløser krisemøde

Borger.dk ramt af stort nedbrud. Nu skal leverandøren stå skoleret.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Onsdag og torsdag i denne uge har Borger.dk været ramt af et stort nedbrud.

Det store nedbrud har betydet, at danskerne ikke kunne logge på borgerportalen og derfor heller ikke har kunnet selvbetjene sig eller tjekke post fra det offentlige.

Nedbruddet har ikke været konstant, men har ramt danskernes hovedindgang til al kommunikation med det offentlige i formiddags- og eftermiddagstimerne på årets første dage.

I dag, fredag, aner Digitaliseringsstyrelsen og leverandøren NNIT stadig ikke, hvad miseren skyldtes.

"Vi har typisk mange besøgende i starten af januar, og i år har vi været i knæ på grund af overbelastning onsdag og torsdag, men vi er stadig i gang med at analysere, hvorfor der ikke var kapacitet nok til at klare overbelastningen," forklarer kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen, Jimmy Kevin Pedersen, til Computerworld. 

Han tilføjer, at de mange besøgende i starten af året skyldes regulering af diverse satser for betalinger til og fra det offentlige. 

En alvorlig sag

Han konstaterer, at nedbruddet blot en måned efter indførelsen af de obligatoriske selvbetjeningsløsninger er "ikke tilfredsstillende".

"Vi ser meget alvorligt på nedbruddet, og vi har en meget seriøs diskussion med NNIT om, hvad der gik galt," siger Jimmy Kevin Pedersen.

Hos NNIT er der ingen kommentarer omkring nedbruddet, men leverandøren henviser i stedet til Digitaliseringsstyrelsen, hvor der altså på nuværende tidspunkt ikke er meget at hente om nedbruddet.

Jimmy Kevin Pedersen fortæller til Computerworld, at de seneste dages analysearbejde har kredset om blandt andet netværk, storage-kapacitet og cpu-kræfter, men endnu har graverarbejdet ikke resulteret i en forklaring.

Digitaliseringsstyrelsen mødes med NNIT i dag på et statusmøde, hvor kontorchefen fra Digitaliseringsstyrelsen håber, at der kommer mere klarhed over, hvordan det kunne gå så galt på den portal, der servicerer omkring fire millioner danskere med NemID.

Læs også:

Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS