Forlanger bedre bredbånd nu: Truer minister med samråd

Dansk Folkeparti er ved at tabe tålmodigheden med regeringen omkring bredbånds-hastighed og truer nu med samråd.

Artikel top billede

Læs også:
Debat: Betyder upstream-hastighed noget for dig?

Da SF var i opposition, blev der stillet krav om målsætning for de såkaldte upstream hastigheder.

Men efter, at partiet har siddet i regering i efterhånden mange måneder, er det fortsat intet sket.

Og nu er Dansk Folkepartis it-ordfører, Dennis Flydtkjær, ved at tabe tålmodigheden.

"Hvis der ikke sker noget inden for en 14 dages tid eller der omkring, så må jeg indkalde ministeren til et samråd for at høre, hvorfor der intet sker," siger Dennis Flydtkjær til Computerworld.

Ambitiøse mål

Formodentlig vil emnet falde ind under erhvervs - og vækstminister Annette Vilhelmsens (SF) ressortområde.

Dennis Flydtkjær ser helst en ambitiøs målsætning på upstream hastigheder på bredbånd, men under alle omstændigheder bør der laves en målsætning nu, mener han.

Han henviser i øvrigt til, at flere andre lande har målsætninger på området.

Han har tidligere stillet spørgsmål om emnet til ministeren. Ligesom også en S-ordfører har agiteret for en vigtigheden af hastigheden.

Du kan læse mere om debatten om upstream her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS