TDC og Skat i slagsmål om skattefradrag for million-regning

TDC og Skat tørner sammen i retten for at få afklaret, om TDC har lov til skattefradrag for 400 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC og Skat tørner sammen i Østre Landsret for at få afklaret, om TDC har ret til et stort skattefradrag på 400 millioner kroner. Ja, siger TDC. Nej, siger Skat.

Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten vil TDC have skattefradrag for de 366 millioner kroner, som selskabet spenderede på juridiske og finansielle rådgivere i forbindelse med salget af selskabet til fem kapitalfonde i 2006.

Desuden vil TDC have fradrage for de millioner af kroner, som selskabet betalte i bonus til en række ledende ansatte, der arbejdede med salget.

Ifølge avisen siger Skat blankt nej.

Det sker med henvisning til, at man ifølge loven kun kan få fradrag for udgifter, der er anvendt til at "sikre indkomsten," som det hedder.

Skat mener ikke, at udgifter i forbindelse med salg af virksomheden er dækket af dette.

Landskatteretten gav ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten sidste år Skat medhold i den del, der omhandler udgifterne til rådgiverne.

Nu har parterne stævnet hinanden, og de mødes onsdag i Østre Landsret.

Skattechef i TDC, Camilla Winther, siger til avisen, at TDC kører sagen både af hensyn til pengene og af principielle grunde.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job