TDC og Skat i slagsmål om skattefradrag for million-regning

TDC og Skat tørner sammen i retten for at få afklaret, om TDC har lov til skattefradrag for 400 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC og Skat tørner sammen i Østre Landsret for at få afklaret, om TDC har ret til et stort skattefradrag på 400 millioner kroner. Ja, siger TDC. Nej, siger Skat.

Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten vil TDC have skattefradrag for de 366 millioner kroner, som selskabet spenderede på juridiske og finansielle rådgivere i forbindelse med salget af selskabet til fem kapitalfonde i 2006.

Desuden vil TDC have fradrage for de millioner af kroner, som selskabet betalte i bonus til en række ledende ansatte, der arbejdede med salget.

Ifølge avisen siger Skat blankt nej.

Det sker med henvisning til, at man ifølge loven kun kan få fradrag for udgifter, der er anvendt til at "sikre indkomsten," som det hedder.

Skat mener ikke, at udgifter i forbindelse med salg af virksomheden er dækket af dette.

Landskatteretten gav ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten sidste år Skat medhold i den del, der omhandler udgifterne til rådgiverne.

Nu har parterne stævnet hinanden, og de mødes onsdag i Østre Landsret.

Skattechef i TDC, Camilla Winther, siger til avisen, at TDC kører sagen både af hensyn til pengene og af principielle grunde.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job