TDC og Skat i slagsmål om skattefradrag for million-regning

TDC og Skat tørner sammen i retten for at få afklaret, om TDC har lov til skattefradrag for 400 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC og Skat tørner sammen i Østre Landsret for at få afklaret, om TDC har ret til et stort skattefradrag på 400 millioner kroner. Ja, siger TDC. Nej, siger Skat.

Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten vil TDC have skattefradrag for de 366 millioner kroner, som selskabet spenderede på juridiske og finansielle rådgivere i forbindelse med salget af selskabet til fem kapitalfonde i 2006.

Desuden vil TDC have fradrage for de millioner af kroner, som selskabet betalte i bonus til en række ledende ansatte, der arbejdede med salget.

Ifølge avisen siger Skat blankt nej.

Det sker med henvisning til, at man ifølge loven kun kan få fradrag for udgifter, der er anvendt til at "sikre indkomsten," som det hedder.

Skat mener ikke, at udgifter i forbindelse med salg af virksomheden er dækket af dette.

Landskatteretten gav ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten sidste år Skat medhold i den del, der omhandler udgifterne til rådgiverne.

Nu har parterne stævnet hinanden, og de mødes onsdag i Østre Landsret.

Skattechef i TDC, Camilla Winther, siger til avisen, at TDC kører sagen både af hensyn til pengene og af principielle grunde.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job