Disse fire firmaer skal bygge ny stor it-løsning til de danske kommuner

Nu er it-firmaerne fundet, der skal udvikle en stor it-løsning, som op imod 90 kommuner, virksomheder og borgere skal bruge.

Artikel top billede

Byg og Miljø.

Det er navnet på en webbaseret it-løsning, som borgere og virksomheder, der ønsker at søge om tilladelse til at bygge nyt, bygge til, bygge om eller søge om miljøtilladelser, skal bruge.

Med løsningen kan kommunen således stille en webbaseret ansøgningsproces til rådighed.

Mere end 90 kommuner har foreløbigt tilsluttet sig Byg og Miljø, oplyser Kombit, der er blandt tovholderne på it-projektet.

Vinderne er....

Nu er vinderne netop fundet i det udbud, der er skruet sammen i forbindelse med projektet.

Det er Schultz, der sammen med Atkins, webbureauet Sorthvid og TDC Hosting skal udvikle selvbetjeningsløsningen, oplyser Kombit.

Den endelig tidsplan vil ligge klar i løbet af de kommende måneder, men Kombit forventer, at løsningen vil være klar til at gå i drift primo 2014.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland