Dansker i spidsen for Europas nye internetpoliti

Dansker skal stå i spidsen for EU's bestræbelser på at bekæmpe internet-kriminalitet. Læs her, hvilke områder danskeren prioriterer i sin nye chef-rolle for EU's Cybercrime Centre.

Artikel top billede

Fredag slår EU's politienhed Europol med adresse i den hollandske by Haag dørene op for en helt ny afdeling med navnet European Cybercrime Centre.

Danske Troels Ørting Jørgensen, der tidligere har siddet som blandt andet chefkriminalinspektør hos Politiet Efterretningstjeneste, kommer til at sidde i spidsen for det nyåbnede center med 30 folk, der skal bekæmpe internetkriminelle i EU.

Ved oprettelsen af centret sidste år skrev Europol i en pressemeddelelse, at formålet med det europæiske cybercrimecenter (EC3) var at understøtte politiaktioner mod cyberkriminelle og promovere løsninger på EU-niveau. 

Mere konkret siger EU-kommissær for indre anliggender, svenske Cecilia Malmström til Computerworlds svenske søsterblad Computer Sweden, at enheden skal rette øjnene mod bedrageri på nettet, angreb på vital netværksinfrastrukturer og bekæmpelse af børnepornografi som sine vigtigste slagmarker.

Sådan griber danskeren fat

Troels Ørting Jørgensen får godt 50 millioner kroner at rutte med i det nyåbnede center under Europol, det europæiske internetpoliti skal rykke ud mod den stigende mængde af internetkriminalitet, der florerer på det europæiske kontinent.

Computer Sweden, skriver, at for bare to måneder siden havde enheden intet budget, og der er ingen sikkerhed for fremtidige budgetter.

Troels Ørting Jørgensen har fortalt Computer Sweden, at han ser 2013 som et startår, mens enheden i 2014 for alvor vil være klar til at håndhæve lov og orden på det europæiske internet.

Den første opgave i den tidligere PET-chefs optik er ifølge Computer Sweden, at European Cybercrime Centre først og fremmest skal identificere de største it-trusler i EU og samtidig få de forskellige europæiske politienheder til at udveksle oplysninger mere effektivt.

Dertil vil Troels Ørting Jørgensen også arbejde mod at skabe mere uddannelse, forskning i internetsikkerhed og samarbejde med det private erhvervsliv for at dæmme op for internetkriminaliteten.

Du kan læse mere om det europæiske Cybercrime Centre på EU's hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse