Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Morgan Stanley nedgraderer sin anbefaling af Microsofts aktie, selvom selskabet netop har meldt ud, at der nu er solgt 60 millioner Windows 8-licenser.

Artikel top billede

Læs også:

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Computerworld News Service: Bekymringer angående salget af Windows 8 og udviklingen i pc-markedet har fået Morgan Stanley til at nedgradere sin anbefaling af Microsofts aktie.

Morgan Stanley, som tidligere vurderede aktien som overvægt, hvilket svarer til en anbefaling om at købe, har nu sænket anbefalingen til ligevægt, hvilket svarer til en anbefaling om at beholde aktien. Microsoft afviser at kommentere.

I en research-note offentliggjort torsdag skriver analytikere fra Morgan Stanley, at de på kort sigt ikke forventer bedring i pc-markedet, især i lyset af at salget til erhverv vil falde i takt med, at virksomhedernes opgraderings-cyklusser til Windows 7 nærmer sig deres afslutning.

Det svage pc-marked vil ikke alene skade Windows 8-salget, skriver de, men også den nye version af Office-pakken - Office 2013 - som efter planen vil blive lanceret i dette kvartal.

Går ikke for godt med Windows 8

Herudover har analytikerne ikke været imponerede over den indledende bølge af salg af Windows 8, som kom på markedet sidst i oktober.

"Væksten i pc-markedet aftog væsentligt i andet og tredje kvartal, og dataene antyder, at Windows 8 ikke har været en væsentlig faktor til vækst i markedet med et svagt julesalg," skriver analytikerne Adam Holt, Jennifer Swanson Lowe og Melissa Gorham.

I sidste uge rapporterede NPD Group, at Windows 8 "ikke gjorde meget for at styrke julesalget eller forbedre salget af bærbare med Windows, der er faldet hele året," da salget af Windows-bærbare i julesæsonen faldt med 11 procent.

Det er sammenligneligt med, hvad der skete Black Friday og i 2012 generelt.

Antal solgte licenser siger ikke så meget

Læs også:

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

I november advarede NPD Group, at markedet for pc'er og tablets med Windows ikke har fået den saltvandsindsprøjtning af lanceringen af Windows 8, som det havde brug for.

Men i denne uge udtalte Tami Reller, der er økonomidirektør og marketingdirektør i Windows-divisionen, at Microsoft indtil videre har solgt flere end 60 millioner licenser til Windows 8.

Deter "stort set" på linje med salget af Windows 7 i den samme periode efter lanceringen for tre år siden af denne version af styresystemet.

Vi er tilfredse med, hvad vi har opnået," sagde Reller under en præsentation ved JP Morgan Tech Forum og tilføjede, at der er "så meget større mulighed for vækst forude."

Alle har brug for Windows

Alle øjne er rettet mod salget af Windows 8, fordi den nye version af Microsofts styresystem er et af de vigtigste produkter i selskabets historie.

Med en brugergrænseflade, der har fået et radikalt nyt design orienteret mod brug af berøringsskærme, er hensigten med Windows 8 at hjælpe Microsoft med at øge sin lille andel i det rødglødende marked for tablets, der domineres af Apples iPad og enheder med Android.

På trods af Rellers positive spin på Windows 8-salget, så er visse analytikere stadig skeptiske med hensyn til det nye styresystems resultater.

"Jeg ville råde dig til at huske på, at solgte licenser ikke er det samme som licenser i brug. Der sælges licenser med nye pc'er, men mange kunder nedgraderer til et ældre styresystem på de erhvervsorienterede produkter," kommenterer IDC-analytiker Al Gillen via e-mail.

Analytiker Michael Silver fra Gartner bemærker, at det ikke står klart, hvad historien bag Rellers tal egentlig er.

"De lader til hverken at være overdrevent høje eller overdrevent lave og indikerer således hverken nogen stor succes eller fiasko - men selv Vista blev der solgt millioner af kopier af," kommenterer han via e-mail.

Bør lave Office til iOS

Han påpeger også, at "masser af problemer" havde en negativ indvirkning på lanceringen af Windows 8 - heriblandt at mange nye computere blev forsinket.

"Der var en masse ny hardware, der kunne have gjort det mere spændende, men som var forsinket. Man får en fornemmelse af, at Windows træder vande, indtil økosystemet - og måske endda den næste udgivelse - kommer på banen," skriver Silver.

Reller erkendte i sin præsentation, at det indledende udvalg af berøringsfokuserede enheder med Windows 8 - såsom tablets, hybride bærbare og alt-i-en-pc'er med berøringsskærm - ikke var tilstrækkeligt, og at distributionen i visse tilfælde ikke var korrekt.

Microsoft har dog arbejdet på at løse disse problemer, påpegede hun.

Dette brude Microsoft gøre

Det ville ifølge analytikerne fra Morgan Stanley gavne Microsofts forretning, hvis selskabet besluttede at udgive en udgave af Office til iOS.

Det kunne tilføre årsomsætningen mellem 5,6 og 11,2 milliarder kroner.

Det er dog ikke noget, Microsoft ønsker at tale om, og selskabets modvilje mod at tilbyde Office på iPad og iPhone ses som en konkurrencemæssig beslutning med den hensigt at hjælpe salget af tablets med Windows 8 og Windows RT, der er en udgave af Windows 8 til enheder med ARM-processorer.

Indtil videre forventer Morgan Stanley, at Windows-andelen af tablet-markedet i år vil ligge på ni procent.

Det er væsentligt lavere end den tidligere prognose på 14 procent. Også prognosen for omsætningen fra Windows, Office og anden software nedjusteres.

Samlet set forventer Morgan Stanley nu at Microsofts årsomsætning i år bliver på 449,48 milliarder kroner med et resultat per aktie på 15,92 kroner.

Den tidligere prognose sagde en årsomsætning på 469,59 milliarder kroner og et resultat per aktie på 16,93 kroner.

Microsofts aktie lukkede torsdag på 148,78 kroner efter et fald på næsten en procent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS