Offentligt it-system til 200 mio. flopper - udløser ikke forventet besparelse

Nyt offentligt it-system til flere hundrede millioner kroner skulle udløse stor besparelse. Men systemet lever langt fra op til forventningerne. Også driften bliver langt dyrere end forventet.

Artikel top billede

Læs også:
Kikset dansk it-projekt til 200 millioner kan koste hoveder

Stor it-satsning skal hjælpe syge danskere

Sundhedsstyrelsens it-system Dahlia lever ikke op til forventningerne. Sådan lyder konklusionen i en redegørelse fra revisions- og rådgivningsfirmaet Deloitte.

"Realiseringen af årsværksbesparelser som følge af implementeringen af DAHLIA lever ikke op til det forventede niveau," beskriver Deloitte realiteterne i redegørelsen.

Drømmescenariet var at opnå en årsværksbesparelse på 46 årsværk.

Men Deloitte kan kun identificere en besparelse på 9,5 årsværk. Dermed er der skudt 36,5 årsværk forkert.

Samtidig skrider de fremtidlige driftsomkostninger i forhold til forventningerne.

Driftsomkostningerne skrider

It-systemet, der oprindelig kommer fra den tidligere Lægemiddelstyrelse, formår heller ikke at overholde de tiltænkte driftsomkostninger.

"De fremadrettede driftsomkostninger forventes at ligge ved omkring en million kroner højere årligt end forudsat i den opdaterede businesscase fra september 2010," skriver Deloitte.

Et lyspunkt i redegørelsen er dog, at udviklingsbudgettet overholdes.

"Opgørelsen viser, at udviklingsomkostningerne ved DAHLIA kan opgøres til 188,5 millioner kroner, hvilket er 15,2 millioner kroner lavere end forudsat i businesscasen,"

System giver tekniske udfordringer

It-systemet betjener blandt andet medicinalindustrien, når den mod gebyrbetaling skal have godkendt medicin.

Computerworld har tidligere beskrevet, at it-systemet også indeholder mangler og lappeløsninger, der medfører, at brugerne af systemet må udføre manuelt arbejde.

Ifølge redegørelsen fra Deloitte drejer det sig om sags oprettelse, scanning af materiale og indtastning af data i systemet, manuel kontrol og manuel udsendelse af kvitteringsbreve, gebyropkrævning og manuel oprettelse af dokumenter fra skabeloner.

Derudover er der også problemer med systemets stabilitet.

Oprindelig leverandør skrottet

Det var IBM, der vandt udbuddet i april 2008, og it-systemet blev taget i brug den 6. december 2010.

Dele af den oprindelige kontrakt blev fjernet fra IBM, og blev i stedet overtaget af andre leverandører.

I august valgte Lægemiddelstyrelsen i midlertidig at ophæve IBM-kontrakten omkring driften af it-systemet.

KMD vandt det nye udbud, og overtog derefter det endelige driftsansvar i sommeren 2012.

Computerworld vil gerne have svar på, hvad den manglende besparelse betyder for Sundhedsstyrelsen, men styrelsen afviser at udtale sig.

Læs også:
Kikset dansk it-projekt til 200 millioner kan koste hoveder

Stor it-satsning skal hjælpe syge danskere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS