Gigantisk 'strukturelt skifte' i pc-markedet på vej

I de kommende år kan vi vente et fundamentalt skifte i pc-markedet, mener analysehuset Gartner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det fortsat faldende globale pc-salg indvarsler ifølge Gartner et "strukturelt skift" i markedet for personlige computere.

Gartner offentliggjorde mandag, at leverancerne af pc'er i fjerde kvartal 2012 er faldet med næsten fem procent i forhold til samme periode året før.

"Tablets har dramatisk forandret landskabet for pc'er - ikke så meget ved at kannibalisere pc-salget men ved at pc-brugerne anvender tablets til deres medieforbrug frem for at erstatte ældre pc'er," kommenterer Mikako Kitagawa, der er ledende analytiker hos Gartner.

"Selvom vi engang forestillede os en verden, hvor individuelle brugere ville have både en pc og en tablet til brug som personlige devices, så har vi i stigende grad en formodning om, at de fleste personer vil flytte deres medieforbrug til en personlig tablet og udføre kreative og administrative opgaver på en delt pc," tilføjer hun.

En undtagelse

Fremfor normen vil det ifølge Kitagawa være en undtagelse at have både en pc og en tablet.

"Derfor er det vores hypotese, at køberne ikke vil erstatte sekundære pc'er i hjemmet, men i stedet bruge dem, til de ikke kan mere, og derefter flytte deres medieforbrug til en tablet," forklarer hun.

I det sidste års tid har kombinationen af den svage økonomi og den dramatiske vækst i salget af tablets og smartphones været hård mod pc-salget.

Når folk har penge nok til en computer, køber de en tablet i stedet for en bærbar, bemærker Kitagawa.

Mange analytikere heriblandt Dan Olds fra The Gabriel Consulting Group er dog uenige med denne prognose fra Gartner.
De kalder den aktuelle tendens for en forbigående fase og forventer, at brugerne vil ende med at erstatte deres aldrende pc'er med nye modeller.

Tablets vil i stedet blot blive en del af forbrugernes blanding af computere, mener denne anden lejr af analytikere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S