Her er to helt nye styresystemer til smartphones

I år vil der ske ting og sager på mobilområdet. Der vil blive lanceret telefoner med de nye mobil-styresystemer Firefox og Sailfish, hvilket kan ryste op i markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Dette kommer til at afgøre Ubuntus smartphone-succes

Computerworld News Service: I 2013 vil der i et i forvejen overfyldt marked blive lanceret smartphones med henholdsvis Mozilla Firefox og Jolla Sailfish.

De vil ifølge analytikere i første omgang kun få en lille men alligevel vigtig indflydelse, da smartphone-brugerne så småt er begyndt at ønske alternativer til de førende mobil-styresystemer: Apples iOS og Googles Android.

Smartphone-producenten ZTE offentliggjorde i sidste uge planer om at samarbejde med et europæisk teleselskab om at lancere en smartphone baseret på Mozillas mobil-styresystem, Firefox.

ZTE vil muligvis også tilbyde denne telefon i USA, fortæller direktør for ZTE USA, Cheng Lixen, til nyhedsbureauet Bloomberg.

Nokia-folk klar med nyt OS

Herudover forventes det, at der i første kvartal vil blive lanceret en smartphone med Jollas mobil-styresystem, Sailfish, muligvis i Kina. Sailfish blev først præsenteret for offentligheden i november i Helsinki.

Jolla betyder "jolle" på finsk - altså en lille båd - og firmaet består af tidligere medarbejdere fra Nokia, som arbejdede på mobil-styresystemet MeeGo, før Nokia droppede det i februar 2011 for i stedet at satse på Windows Phone.

I nogle af de første anmeldelser er brugergrænsefladen i Sailfish blevet sammenlignet med flisedesignet i Windows Phone 8, på grund af den måde ikoner vises på startskærmen. Jolla har offentliggjort en kort præsentation af Sailfish på YouTube.

Engadget har også offentliggjort en video på godt otte minutter, hvori en udvikler fra Jolla demonstrerer Sailfish på en prototype af en telefon.

En smartphone med Firefox OS

Læs også:

Dette kommer til at afgøre Ubuntus smartphone-succes

På it-messen CES fremviste folk fra Mozilla en "mystisk" smartphone med mobil-styresystemet Firefox. Her blev det i første omgang ikke offentliggjort, hvem der skulle producere hardwaren.

Mozilla har dog nu offentliggjort, at mobil-styresystemet Firefox vil blive baseret på HTML5 og at telefonen vil blive produceret af TCL Communication Technology fra Hongkong under navnet Alcatel One Touch samt af ZTE. Telefonen vil ifølge Mozilla i første omgang blive lanceret i Sydamerika senere i år.

Af teleselskaber, der har indgået aftale om at støtte mobil-styresystemet Firefox kan nævnes Sprint i USA, Deutsche Telekom i Tyskland, Etisalat i Abu Dhabi, Smart Communications i Filippinerne, Telecom Italia i Italien, Telefonica i Spanien og norske Telenor.

Sådan vil de vinde markedsandele

Begge disse nye mobil-styresystemer er tiltænkt smartphones i den billige ende og i mellemklassen, vurderer adskillige analytikere. Strategy Analytics vurderer, at Firefox vil snuppe én procent af det globale smartphone-marked i løbet af 2013.

Analytiker Ramon Llamas fra IDC vurderer, at både Firefox og Sailfish kun "meget langsomt" vil slå an. De nye mobil-styresystemer vil træde ind i et marked, der er domineret af Android og iOS.

Desuden er telefoner med Windows Phone begyndt at vinde fodfæste, mens smartphones med BlackBerry 10 vil komme på markedet 30. januar.

"Indtil videre lader det til at være mest snak, uden at der er så meget at se," kommenterer analytiker Carolina Milanesi fra Gartner. "Jeg tror, at producenter og teleselskaber i 2013 vil kigge på disse alternative mobil-styresystemer primært for at undgå at lægge hele deres fremtid i Googles hænder."

Hun vurderer også, at de nye mobil-styresystemer kan ende på white label-produkter, der fremstilles af de samme producenter, men sælges under andre varemærker.

Dette venter eksperterne

Lanceringen af smartphones med Firefox og Sailfish vil blive fulgt med interesse af de fire største producenter af styresystemer til smartphones - Google, Apple, Microsoft og Research in Motion - påpeger William Dudley, der er group director for produktledelse hos SAP.

Dudley følger med i tendenserne på mobilområdet og en af hans forudsigelser om de 10 vigtigste begivenheder på området i år er lanceringen af et nyt mobil-styresystem.

"Der sker en hel del innovation i denne branche og jeg tror, at nogle af de fire største ikke længere vil være med på top fire i slutningen af dette årti," skriver Dudley. Han foreslår muligheden for, at et nyt mobil-styresystem i 2013 måske endda vil understøtte apps fra andre platforme.

Dudley bemærker i et interview, at mange af de første brugere og udviklere ikke har været alt for glade for de første mobil-styresystemer.

Det største problem med Android er for eksempel, at det er "meget fragmenteret" på tværs af de forskellige producenter, påpeger han.

Mobil-styresystemet Firefox gør sig bemærket ved at være baseret på HTML5, hvilket ifølge Dudley vil tiltrække udviklere.

"De fire store kan ikke hvile på laurbærerne," kommenterer Dudley. "Nogen kommer til at snuppe en bid af deres kage."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Dette kommer til at afgøre Ubuntus smartphone-succes

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos