Microsoft på vej med ny Internet Explorer til Windows 7

Internet Explorer 10 til Windows 7 ser ud til snart at være klar til frigivelse.

Artikel top billede

Læs også:

Internet Explorer taber terræn til rival-browser

Computerworld News Service: Microsoft er angiveligt tæt på at være klar med Internet Explorer 10 til Windows 7.

Microsoft-blogger på ZDNet, Mary Jo Foley, skriver, at kilder, der deltager i en lukket betatest af Internet Explorer 10, oplyser, at de har fået at vide af Microsoft, at den seneste build er den sidste, før den nye version af browseren udkommer.

Internet Explorer 10 har været offentligt tilgængelig i en såkaldt Release Preview-udgave siden 13. november 2012.

På daværende tidspunkt estimerede Computerworlds amerikanske søstermedie på baggrund af tidsplanen for Internet Explorer 9, at den nye version ville blive lanceret til offentligheden, før året var omme. I stedet bliver det tilsyneladende her i starten af det nye år.

Stadig et stykke vej

Microsoft afviser at kommentere på, hvornår Internet Explorer 10 udkommer.

Microsofts websted til offentlige tilbagemeldinger om Internet Explorer 10 (kræver, at man logger ind med en Microsoft-konto) indeholder dog en bred vifte af fejlrapporter, hvilket tyder på, at Microsoft har et stykke vej endnu, før den nye version af browseren er klar.

For eksempel kan nævnes en fejl, der slår Aero-elementerne fra i Windows 7's grafiske brugergrænseflade, når Internet Explorer 10 kører.

Langt fra alle kan få IE 10

Internet Explorer 10 udkommer hverken til Windows Vista, der er Microsofts problemfyldte styresystem fra 2007, eller til Windows XP, der endeligt sendes på pension til næste år.

Microsoft er den første og indtil videre eneste browserproducent, der har droppet understøttelsen af Vista. Selskabet er ligeledes den første og eneste, der har droppet understøttelsen af XP - det skete sidste år med udgivelsen af Internet Explorer 9.

Internet Explorer 10 følger med som standard i Windows 8 samt i Windows RT, der er den særlige udgave af Windows 8 til tablets med ARM-processorer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Internet Explorer taber terræn til rival-browser

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S