Gratis kontorpakke får disse seks nye funktioner

Der er en større udvidelse på vej af open source-kontorpakken LibreOffice.

Artikel top billede

Læs også:

Gratis kontoråakke på vej til tablet-pc'er

Computerworld News Service: Det er svært at tro, at LibreOffice kun har eksisteret i to år - i så høj grad er den blevet den førende fri og open source-kontorpakke.

Og for godt en uge siden blev der offentliggjort en release candidate af den næste store opdatering.

"The Document Foundation kan med glæde offentliggøre den første release candidate af vores kommende LibreOffice 4.0," skriver Thorsten Behrens, der er SUSE-udvikler og vicebestyrelsesformand for The Document Foundation, i den officielle pressemeddelelse.

"4.0 bliver vores femte større udgivelse på lidt over to år og den får et pænt sæt nye funktioner."

I sidste måned afholdte The Document Foundation en "test-maraton" af softwaren hurtigt efterfulgt af den anden betaudgivelse. Efter to yderligere release candidates i de kommende uger vil LibreOffice 4.0 efter planen blive lanceret næste måned.

I mellemtiden vil vi her tage et hurtigt kig på de seks nye funktioner i nye version af kontorpakken.

1. Understøttelse af Firefox-temaer

Fans af Firefox vil nok bide mærke i en dybere integration mellem LibreOffice og deres yndlingsbrowser.

Navnligt kan den kommende version af LibreOffice bruge temaer fra Firefox. Her går man blot ind i Indstillinger under menupunktet Funktioner, hvor man under Personalisering finder indstillinger for Firefox Persona.

Trykker man her på Vælg Persona, får man mulighed for at finde et Firefox-tema, man synes om. Når man har indsat teamets webadresse i dialogboksen og trykket OK, vil LibreOffice skifte udseende til det valgte tema.

2. Integration med Ubuntus Unity

Bruger man Canonicals Linux-distribution, Ubuntu, vil man opdage en højere grad af integration med skrivebordsmiljøet Unity.

Fire andre nyheder

3. Bedre kompatibilitet

Den nye understøttelse af protokollen content management interoperability services (CMIS) vil gøre det lettere at åbne dokumenter fra systemer såsom Alfresco, Nuxeo og SharePoint.

4. Integration med Thunderbird

En ny implementering af Mork vil give brugere af Debian og Ubuntu adgang til adressebogen i Mozillas e-mailklient Thunderbird.

"Det betyder, at brugere af Debian/Ubuntu endelig kan integrere LO med deres adressebog i Thunderbird," forklares det i udgivelsesnoterne.

5. Et filter til Publisher

Der vil også være et nyt filter til import af dokumenter fra Microsoft Publisher, så de kan vises i LibreOffice, mere eller mindre på samme måde som de vises i Publisher.

LibreOffice 4.0 understøtter også alle eksisterende formater i Visio fra Visio 1.0 - der udkom i 1992 - til Microsoft Visio 2013, der udkom sidste år.

6. Hurtigere ydeevne

Sidst men ikke mindst vil det være betydeligt hurtigere at åbne og gemme forskellige dokumentformater heriblandt .ods og .rtf.

Der er desuden en lang række forbedringer i hver af LibreOffices individuelle komponenter samt utallige fejlrettelser.

Den første release candidate er kun beregnet til test og smugkig og ikke til almindelig brug, men kan downloades fra projektets websted, hvis du er nysgerrig efter selv at se de nye funktioner.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Gratis kontoråakke på vej til tablet-pc'er

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS