Så mange danske firmaer kan være afskåret fra bredbånd

Se hvor mange danske virksomheder, der har så ringe bredbåndsadgang, at de kan slippe for ny lov om tvungen digital postkasse.

Artikel top billede

Læs også:
Gør dig klar: Snart slut med brevpost fra det offentlige

Sådan kommer tvangs-mail fra det offentlige til at fungere

Ved udgangen af i år skal landets virksomheder bruge en obligatorisk postkasse på virk.dk.

Men faktisk har man i loven set sig nødsaget til at smide en bredbånds-undtagelse ind.

Virksomheder, der ikke har mulighed for at få en bredbåndsforbindelse, defineret som 512 kilobit, har fået lov til at slippe for at blive tilmeldt ordningen.

Hos Erhvervstyrelsen forklarer kontorchef Carsten Ingerslev at styrelsens seneste kortlægning viser, at flere end 99,9 pcocent af alle danske virksomheder har mulighed for en bredbåndsforbindelse på mindst to Mbit/s.

Under 1.000 virksomheder

"Derfor forventer vi, at under 1.000 virksomheder kan blive undtaget fra lovkravet om en obligatorisk postkasse på Virk.dk," udtaler han i et skriftligt svar til Computerworld.

I øvrigt er undtagelsen at finde i et lovforslag om "Lov om Offentlig Digital Post" fra den 13. april 2012 af finansminister Bjarne Corydon (S).

Her fremgår det, at det foreslås, at der indføres en bemyndigelse til erhvervs-og vækstministeren til at fastsætte såkaldte fritagelsesbestemmelser fra obligatorisk tilslutning.

Loven siger, at kommunikation "som altovervejende hovedregel" bør foregå digitalt.

"Fritagelse for tilslutning til den offentlige digitale postløsning kan derfor efter forslaget kun komme på tale, hvis der foreligger ganske særlige omstændigheder," hedder det.

"Det kan eksempelvis være tilfældet for personer eller virksomheder, som er hjemmehørende i et af de forholdsvis få områder, hvor der er begrænset adgang til internettet som anført i afsnit 4.4.3.1."

Imidlertid har en kontorchef fra Digitaliseringsstyrelsen tidligere udtalt følgende:

"Det er kun, hvis en virksomhed ikke har mulighed for at få en bredbåndsforbindelse defineret som 512 kilobit, at man kan slippe for at blive tilmeldt ordningen".

DF: Ikke acceptabelt
It-ordfører Dennis Flydtkjær fra Dansk Folkeparti (DF) mener, at det er statens ansvar, at folk kan kommunikere med det offentlige digitalt.

"Jeg mener, at det ikke er acceptabelt, at der er borgere og virksomheder i Danmark, som ikke kan få en brugbar internetforbindelse, som kan bruges til at komme i kontakt med det offentlige," udtaler han til Computerworld.

Når man fra statens side sætter krav til at danskerne skal kommunikere med det offentlige via digitale kanaler, så har staten også et ansvar for, at der er en infrastruktur til rådighed, forklarer han videre.

Derfor har DF også fremsat et beslutningsforslag i Folketinget om fradrag for etableringsomkostninger ved tilslutning til højhastighedsforbindelse til de borgere, som i dag ikke kan få en hurtig internetforbindelse. 

"Omvendt, når vi nu har den situation, at det ikke er alle, der kan få en tilfredsstillende forbindelse, så er det mindste, man kan gøre, at man laver en undtagelsesmulighed, så de borgere kan slippe for kravet om digitalt post."

"Men det er rigtig ærgerligt at det er nødvendigt," udtaler Dennis Flydtkjær, der vil rejse spørgsmålet i Folketinget.

Han mener i øvrigt, at ansvaret for de mange mobilhuller og dårligt bredbåndsdækning ligger hos partierne bag teleforliget, for det er dem, som har ført en fejlslået politik igennem mange år nu. 

"Man har stillet for lempelige krav, når der var udbud, og samtidig har man ikke brugt de penge, man får ind på auktionerne til at sikre bedre forbindelser for præcis de virksomheder og borgere, som kommer i klemme nu," påpeger han.

Dansk Energi: Alt for mange
Hos Dansk Energi, der repræsenterer fiber-leverandørerne, kritiserer man også tingenes tilstand.

"Hvis der er tale om 1.000 virksomheder, som i dagens Danmark anno 2013 ikke kan få en bredbåndsforbindelse med lidt over ISDN2-hastighed, så er det 1.000 for meget," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Desuden advarer han om, at der ofte kan være sammenfald mellem en mindre virksomhed som en enkeltmandsvirksomhed og så den private husstande, hvorfra virksomheden drives, hvorfor udfordringen ikke kun gælder offentlig digital post, men digitale velfærdsløsninger generelt.

"I stedet for alene at undtage virksomhederne bør man måske også se nærmere på, hvordan de så får erstattet deres smalbåndsforbindelser med noget med tidssvarende, men den hovedpine er jo i højere grad politisk," lyder opfordringen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S