Gør dig klar: Snart slut med brevpost fra det offentlige

Snart bliver danske virksomheder tvunget til at hoppe på Digital Post i kommunikationen med det offentlige. Kun få kan slippe.

Artikel top billede

Inden for det næste års tid vil danske virksomheder som hovedregel ikke længere modtage papirbreve fra det offentlige.

I stedet bliver Digital Post via Virk.dk indført.

Digitaliseringsstyrelsen har i denne uge meldt ud, at det sker tidligst fra 1. september og senest den 31. december i år, da Digital Post til virksomheder ifølge regeringens aftale med kommunerne og regionerne skal indføres i 2013.

Danske borgere vil derimod først blive tvunget på Digital Post i 2014. Det kan du læse mere om her.

Kun få undslipper

Oprettelsen af Digital Post til virksomheder kommer til at ske helt automatisk med udgangspunkt i de omkring 300.000 aktive danske virksomheders CVR-numre.  

Efterfølgende kan ganske få selskaber undslippe at være tvunget til at logge på Virk.dk med et medarbejder-NemID, når de skal modtage informationer fra det offentlige.

"Det er kun, hvis en virksomhed ikke har mulighed for at få en bredbåndsforbindelse defineret som 512 kilobit, at man kan slippe for at blive tilmeldt ordningen," forklarer kontorchef Michael Busk-Jepsen fra Digitaliseringsstyrelsen.

Han fortæller, at der i dag er 10.000 virksomheder frivilligt tilmeldt Digital Post, mens omkring 200.000 er tilmeldt hos Digital Post-leverandøren eBoks, hvor det vil være muligt at få overført posten til ens Digital Post-kasse på Virk.dk.

Firmaer får én advarsel

Den helt officielle åbning af Digital Post til virksomheder vil ske, når erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) udsender en ikrafttrædelsesbekendtgørelse senere på året, inden Digital Post bliver obligatorisk.

Efterfølgende vil det offentlige holde øje med, om virksomhederne også rent faktisk logger på deres Digital Post.

Hvis det ikke sker, vil selskaberne modtage et enkelt analogt informationsbrev, der skal sparke dem ind på Virk.dk's Digital Post én gang for alle.

"Vi læser ikke virksomhedernes Digital Post, men vi holder blot øje med, om de logger på systemet. Inden Digital Post bliver en realitet har vi sammen med Erhvervsstyrelsen sendt breve ud til alle og lanceret en informationskampagne, som har et budget på omkring to millioner kroner," fortæller Michael Busk-Jepsen fra Digitaliseringsstyrelsen.

Han fortæller, at hvis en virksomhed ikke logger ind og tjekker Digital Post, så svarer det reelt til, at den i dag ikke tømmer sin postkasse.

Myndigheder i dobbeltrolle

Offentlige myndigheder som kommuner, regioner og statslige institutioner står i en dobbeltrolle med hensyn til Digital Post, da de både fungerer som afsender-myndigheder og modtager-virksomheder med CVR-numre på lige fod med firmaer i det private erhvervsliv.

For dem gælder det derfor, at de både skal kunne afsende og modtage Digital Post. Når myndighederne kommunikerer med hinanden, skal de også bruge Digital Post eller andre "sikker mail-løsninger", når de sender personfølsomme oplysninger til hinanden.

For virksomheder i det private erhvervsliv gælder det, at de blot skal kunne modtage Digital Post.

"De private virksomheder kan også tilslutte sig afsenderfuntionen i kommunikationen med det offentlige, men det er ikke krav," lyder det fra Michael Busk-Jepsen.

Hele formålet med indførelsen af Digital Post er, at det offentlige kan spare omkring en milliard kroner ved fuld indfasning i 2015 med både virksomheder og borgere, når kommuner, regioner og staten ikke længere udsender papirbreve til langt de fleste virksomheder og borgere.

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension