Microsoft Surface kommer til Danmark

Microsofts tablet har i flere måneder været tilgængelig i udlandet. Nu er den også på vej til de danske butikkers hylder. Her er datoen.

Artikel top billede

Læs også:
Test: Her er Surfaces svagheder og styrker

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet

Særlig Surface til erhvervsfolk har elendig batterilevetid 

Fra 14. februar bliver det muligt at erhverve sige en tablet fra kodegiganten Microsoft. 

Det oplyser firmaet.

Fra denne dato kan man nemlig købe Surface RT i 13 nye lande. Herunder altså vores eget.

Surface vil blive solgt fra det, der i forretningssprog bliver kaldt udvalgte forhandlere, men det vil også være muligt at erhverve sig en model fra Microsofts online store.

"Julen varer lige til påske. Nu har vi fulgt Surface fra sidelinjen siden lanceringen, og har mærket en enorm interesse fra danske forbrugere og virksomheder. Vi glæder os derfor over at kunne give danskerne mulighed for at opleve Surface Windows RT," siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Microsoft Danmark. 
 
Computerworld har tidligere testet Microsoft Surface. Den test kan du læse her.

Også debut til Pro-versionen

I sammen åndedræt får Microsofts Surface Pro, der er baseret på en Intel Core-processor og ikke på ARM-processoren, som det er tilfældet med RT-udgaven, debut i Canada og USA. 

Læs også:
Test: Her er Surfaces svagheder og styrker

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet

Særlig Surface til erhvervsfolk har elendig batterilevetid

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS