Microsoft Surface kommer til Danmark

Microsofts tablet har i flere måneder været tilgængelig i udlandet. Nu er den også på vej til de danske butikkers hylder. Her er datoen.

Artikel top billede

Læs også:
Test: Her er Surfaces svagheder og styrker

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet

Særlig Surface til erhvervsfolk har elendig batterilevetid 

Fra 14. februar bliver det muligt at erhverve sige en tablet fra kodegiganten Microsoft. 

Det oplyser firmaet.

Fra denne dato kan man nemlig købe Surface RT i 13 nye lande. Herunder altså vores eget.

Surface vil blive solgt fra det, der i forretningssprog bliver kaldt udvalgte forhandlere, men det vil også være muligt at erhverve sig en model fra Microsofts online store.

"Julen varer lige til påske. Nu har vi fulgt Surface fra sidelinjen siden lanceringen, og har mærket en enorm interesse fra danske forbrugere og virksomheder. Vi glæder os derfor over at kunne give danskerne mulighed for at opleve Surface Windows RT," siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Microsoft Danmark. 
 
Computerworld har tidligere testet Microsoft Surface. Den test kan du læse her.

Også debut til Pro-versionen

I sammen åndedræt får Microsofts Surface Pro, der er baseret på en Intel Core-processor og ikke på ARM-processoren, som det er tilfældet med RT-udgaven, debut i Canada og USA. 

Læs også:
Test: Her er Surfaces svagheder og styrker

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet

Særlig Surface til erhvervsfolk har elendig batterilevetid

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura