Derfor bør S droppe sit bredbånds-udspil

S vil lappe på noget, der allerede fungerer, lyder kritikken.

Artikel top billede

Læs også: Bredbånd til alle: Så skrappe krav stiller S til teleindustrien.

Drop det.

Sådan kan reaktionen fra ITEK under Dansk Industri på S-udspil om bredbånd koges ned.

"Vi mener, at Trine Bramsen (it-ordfører fra S, red.) prøver at lappe på noget, der fungerer," forklarer direktør Tom Togsverd fra ITEK i en meddelse til pressen.

Han peger på tal fra Erhvervsstyrelsen, der ifølge ITEK fortæller, at 65 procent af danskerne nu har mulighed for en bredbåndsforbindelse på 100 Mbit/s. 

Sidste år var det kun 38 procent af danskerne, der havde denne mulighed. 

Samtidig kan 97 procent få adgang til bredbånd med 10 Mbit/s, og over 99 procent af landet har mobildækning. 

"Det buldrer med andre ord derud af," pointerer Tom Togsverd.

Barokt bredbåndsudspil

Samtidig fortsætter udbygningen, og teleselskaberne har travlt med at rulle net ud efter sidste års 800 Mhz-auktion. 

"I den forbindelse virker det jo også barokt, at Trine Bramsen, der var med til at fastlægge dækningskravene for 800 MHz-auktionen, nu kommer så kort tid efter og forlanger mere," forklarer Tom Togsverd.

"Giv os nu bare arbejdsro så vi kan gøre vores arbejde og bygge gode netværk til danskerne," lyder opfordringen i stedet.

Endelig bryder man sig afgjort ikke om tvang.

"Al den snak om tvang gør det heller ikke ligefrem mere attraktivt for udenlandske selskaber, at lægge deres penge i Danmark, når de skal vælge, hvor de fremover skal investere i nye telenetværk."

"Derfor mener jeg, at Trine Bramsens udmelding gør danskerne en bjørnetjeneste," udtaler Tom Togsverd.

Regeringens udspil kommer snart

I stedet bør S og Trine Bramsen lette opstillingen af mobilmaster.

"Hvis politikerne vil hjælpe udviklingen på vej, kan de gøre det lettere at få opsat mobilmaster, og de kan købe hurtigere og bedre forbindelser i det offentlige," mener Tom Togsverd.

Desuden håber man, at regeringens endelige udspil bliver noget anderledes.

"Vi håber da, at når regeringen i februar kommer med deres udspil om digital infrastruktur, så har de læst lidt mere på tallene og konstateret, at der ikke er brug for mere pisk, men mere gulerod," slutter Tom Togsverd.

Læs også: Bredbånd til alle: Så skrappe krav stiller S til teleindustrien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect