Derfor bør S droppe sit bredbånds-udspil

S vil lappe på noget, der allerede fungerer, lyder kritikken.

Artikel top billede

Læs også: Bredbånd til alle: Så skrappe krav stiller S til teleindustrien.

Drop det.

Sådan kan reaktionen fra ITEK under Dansk Industri på S-udspil om bredbånd koges ned.

"Vi mener, at Trine Bramsen (it-ordfører fra S, red.) prøver at lappe på noget, der fungerer," forklarer direktør Tom Togsverd fra ITEK i en meddelse til pressen.

Han peger på tal fra Erhvervsstyrelsen, der ifølge ITEK fortæller, at 65 procent af danskerne nu har mulighed for en bredbåndsforbindelse på 100 Mbit/s. 

Sidste år var det kun 38 procent af danskerne, der havde denne mulighed. 

Samtidig kan 97 procent få adgang til bredbånd med 10 Mbit/s, og over 99 procent af landet har mobildækning. 

"Det buldrer med andre ord derud af," pointerer Tom Togsverd.

Barokt bredbåndsudspil

Samtidig fortsætter udbygningen, og teleselskaberne har travlt med at rulle net ud efter sidste års 800 Mhz-auktion. 

"I den forbindelse virker det jo også barokt, at Trine Bramsen, der var med til at fastlægge dækningskravene for 800 MHz-auktionen, nu kommer så kort tid efter og forlanger mere," forklarer Tom Togsverd.

"Giv os nu bare arbejdsro så vi kan gøre vores arbejde og bygge gode netværk til danskerne," lyder opfordringen i stedet.

Endelig bryder man sig afgjort ikke om tvang.

"Al den snak om tvang gør det heller ikke ligefrem mere attraktivt for udenlandske selskaber, at lægge deres penge i Danmark, når de skal vælge, hvor de fremover skal investere i nye telenetværk."

"Derfor mener jeg, at Trine Bramsens udmelding gør danskerne en bjørnetjeneste," udtaler Tom Togsverd.

Regeringens udspil kommer snart

I stedet bør S og Trine Bramsen lette opstillingen af mobilmaster.

"Hvis politikerne vil hjælpe udviklingen på vej, kan de gøre det lettere at få opsat mobilmaster, og de kan købe hurtigere og bedre forbindelser i det offentlige," mener Tom Togsverd.

Desuden håber man, at regeringens endelige udspil bliver noget anderledes.

"Vi håber da, at når regeringen i februar kommer med deres udspil om digital infrastruktur, så har de læst lidt mere på tallene og konstateret, at der ikke er brug for mere pisk, men mere gulerod," slutter Tom Togsverd.

Læs også: Bredbånd til alle: Så skrappe krav stiller S til teleindustrien.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS