Fem firmaer bød: It-udbud må alligevel gå om

Stort udbud hos Konkurrencestyrelsen skal gå om, selv om fem virksomheder, herunder Dell, IBM og Symantec, allerede har budt på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Efterforskning: Sådan afsløres erhvervsfolk med smart it

Derfor har it-efterforskere særligt kig på smartphones

Konkurrence - og Forbrugerstyrelsen kan endnu ikke offentliggøre navnet på den it-leverandør, der skal levere et nyt it-system til efterforskning af økonomiske kriminelle.

Styrelsen, der ellers har haft deadline på et udbud, har nemlig valgt at annullere udbuddet og begynde forfra med et nyt udbud.

Det sker, selvom fem leverandører og producenter, Dell, Nuix, Palantir, IBM og Symantec, allerede har budt, oplyser styrelsen til Computerworld.

Bedst mulig konkurrencesituation

Årsagen er, at man ganske enkelt vil have flere til at byde på opgaven. 

"Formålet med udbuddet var at kunne prækvalificere fem ansøgere til at afgive endeligt tilbud." lyder forklaringen fra Kasper Pommer Kasch, der er specialkonsulent hos Center for Efterforskning og Karteller hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

"Da Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen modtog anmodning om deltagelse i prækvalifikationen fra fem virksomheder, og da styrelsen er bekendt med, at det potentielle leverandørmarked er større, valgte styrelsen som en konsekvens heraf, at annullere udbudsprocessen med henblik på at offentliggøre et nyt udbud for derigennem at skabe den bedst mulige konkurrencesituation," siger Kasper Pommer Kasch.
 
Det nye udbud er identisk med det netop annullerede, og omhandler fortsat anskaffelse af en ny it-løsning til håndtering og analyse af indsamlet data i efterbehandlingsfasen.

Læs meget mere om it-efterforskning af banditter i habitter her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S