Fem firmaer bød: It-udbud må alligevel gå om

Stort udbud hos Konkurrencestyrelsen skal gå om, selv om fem virksomheder, herunder Dell, IBM og Symantec, allerede har budt på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Efterforskning: Sådan afsløres erhvervsfolk med smart it

Derfor har it-efterforskere særligt kig på smartphones

Konkurrence - og Forbrugerstyrelsen kan endnu ikke offentliggøre navnet på den it-leverandør, der skal levere et nyt it-system til efterforskning af økonomiske kriminelle.

Styrelsen, der ellers har haft deadline på et udbud, har nemlig valgt at annullere udbuddet og begynde forfra med et nyt udbud.

Det sker, selvom fem leverandører og producenter, Dell, Nuix, Palantir, IBM og Symantec, allerede har budt, oplyser styrelsen til Computerworld.

Bedst mulig konkurrencesituation

Årsagen er, at man ganske enkelt vil have flere til at byde på opgaven. 

"Formålet med udbuddet var at kunne prækvalificere fem ansøgere til at afgive endeligt tilbud." lyder forklaringen fra Kasper Pommer Kasch, der er specialkonsulent hos Center for Efterforskning og Karteller hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

"Da Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen modtog anmodning om deltagelse i prækvalifikationen fra fem virksomheder, og da styrelsen er bekendt med, at det potentielle leverandørmarked er større, valgte styrelsen som en konsekvens heraf, at annullere udbudsprocessen med henblik på at offentliggøre et nyt udbud for derigennem at skabe den bedst mulige konkurrencesituation," siger Kasper Pommer Kasch.
 
Det nye udbud er identisk med det netop annullerede, og omhandler fortsat anskaffelse af en ny it-løsning til håndtering og analyse af indsamlet data i efterbehandlingsfasen.

Læs meget mere om it-efterforskning af banditter i habitter her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura