Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Fem firmaer bød: It-udbud må alligevel gå om

Stort udbud hos Konkurrencestyrelsen skal gå om, selv om fem virksomheder, herunder Dell, IBM og Symantec, allerede har budt på opgaven.

Læs også:
Efterforskning: Sådan afsløres erhvervsfolk med smart it

Derfor har it-efterforskere særligt kig på smartphones

Konkurrence - og Forbrugerstyrelsen kan endnu ikke offentliggøre navnet på den it-leverandør, der skal levere et nyt it-system til efterforskning af økonomiske kriminelle.

Styrelsen, der ellers har haft deadline på et udbud, har nemlig valgt at annullere udbuddet og begynde forfra med et nyt udbud.

Det sker, selvom fem leverandører og producenter, Dell, Nuix, Palantir, IBM og Symantec, allerede har budt, oplyser styrelsen til Computerworld.

Bedst mulig konkurrencesituation

Årsagen er, at man ganske enkelt vil have flere til at byde på opgaven. 

"Formålet med udbuddet var at kunne prækvalificere fem ansøgere til at afgive endeligt tilbud." lyder forklaringen fra Kasper Pommer Kasch, der er specialkonsulent hos Center for Efterforskning og Karteller hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

"Da Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen modtog anmodning om deltagelse i prækvalifikationen fra fem virksomheder, og da styrelsen er bekendt med, at det potentielle leverandørmarked er større, valgte styrelsen som en konsekvens heraf, at annullere udbudsprocessen med henblik på at offentliggøre et nyt udbud for derigennem at skabe den bedst mulige konkurrencesituation," siger Kasper Pommer Kasch.
 
Det nye udbud er identisk med det netop annullerede, og omhandler fortsat anskaffelse af en ny it-løsning til håndtering og analyse af indsamlet data i efterbehandlingsfasen.

Læs meget mere om it-efterforskning af banditter i habitter her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere