Fem firmaer bød: It-udbud må alligevel gå om

Stort udbud hos Konkurrencestyrelsen skal gå om, selv om fem virksomheder, herunder Dell, IBM og Symantec, allerede har budt på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Efterforskning: Sådan afsløres erhvervsfolk med smart it

Derfor har it-efterforskere særligt kig på smartphones

Konkurrence - og Forbrugerstyrelsen kan endnu ikke offentliggøre navnet på den it-leverandør, der skal levere et nyt it-system til efterforskning af økonomiske kriminelle.

Styrelsen, der ellers har haft deadline på et udbud, har nemlig valgt at annullere udbuddet og begynde forfra med et nyt udbud.

Det sker, selvom fem leverandører og producenter, Dell, Nuix, Palantir, IBM og Symantec, allerede har budt, oplyser styrelsen til Computerworld.

Bedst mulig konkurrencesituation

Årsagen er, at man ganske enkelt vil have flere til at byde på opgaven. 

"Formålet med udbuddet var at kunne prækvalificere fem ansøgere til at afgive endeligt tilbud." lyder forklaringen fra Kasper Pommer Kasch, der er specialkonsulent hos Center for Efterforskning og Karteller hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

"Da Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen modtog anmodning om deltagelse i prækvalifikationen fra fem virksomheder, og da styrelsen er bekendt med, at det potentielle leverandørmarked er større, valgte styrelsen som en konsekvens heraf, at annullere udbudsprocessen med henblik på at offentliggøre et nyt udbud for derigennem at skabe den bedst mulige konkurrencesituation," siger Kasper Pommer Kasch.
 
Det nye udbud er identisk med det netop annullerede, og omhandler fortsat anskaffelse af en ny it-løsning til håndtering og analyse af indsamlet data i efterbehandlingsfasen.

Læs meget mere om it-efterforskning af banditter i habitter her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S