Derfor har it-efterforskere særligt kig på smartphones

Den teknologiske udvikling betyder, at it-efterforskere kigger med lup på særligt it-redskab.

Artikel top billede

Smartphones.

Det er blevet it-jægernes nye våben mod habit-banditterne, når Forensic IT skal fælde svindlere i alle afskygninger.

Hos KPMG´s enhed for it-efterforskning, KPMG Forensic Technology Services, oplyser senior manager Kasper Carøe, at den øgede it-mobilitet spiller ind på, hvad efterforskerne kigger på.

"For nogle år siden spillede telefonen ikke så stor en rolle, hvor vi måske ledte efter nogle sms'er og lignende. Det er helt anderledes i dag," fortæller han.

I det hele taget følger Forensic IT - eller it-efterforskning om man vil - med den teknologiske udvikling. Så når eksempelvis sociale medier vinder frem, så ses der naturligvis også på det.

It spiller altid en rolle

En anden altoverskyggende trend, er i følge Kasper Carøe, at Forensic IT i modsætning til tidligere er et "must" i al efterforskning.

"Tidligere pillede vi blå mapper ned fra hylder under undersøgelser. Det gør vi stadig, men nu er det mere reglen end undtagelsen, at vi har Forensic IT med," forklarer han.

Kasper Carøe forklarer, at forensic-folk kigger på et hav af ting for at fælde svindlere eller snydere.

Typisk er tilgangen, at se på mistanken og derudfra tjekke it-spor, der kan be - eller afkræfte udsagn eller lignende i en sag.

"Eksempelvis hvis en person siger, at han aldrig har set et notat eller lignende. Men at det kan påvises via it-spor, så kan det være med til at bygge en sag op," forklarer han.

Men der er sjældent tale om, at KPMG´s afdeling ligefrem støvsuger al data i en virksomhed og derudfra mere eller mindre blindt gennemgår data.

"Dertil er datamængderne alt for store," siger Kasper Carøe.

KPMG Forensic Technology Services er ligeså lukket som alle andre lignende forensic-afdelinger, hvor diskretion vogtes over, som var det det rene guld.

Dog vil Kasper Carøe gerne oplyse, at afdelingen har specialudviklet software og hardware, som det bruger som faste redskaber i deres arbejde.

Det hjælper blandt andet med at finde lige præcis de informationer og it-spor frem, som der skal bruges i de konkrete sager.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S