KMD-tillidsmand: Derfor er fyringer alt for drastisk

Det er for drastisk at fyre folk fra enkelt afdeling, når den samlede økonomi er god, mener KMD-tillidsmand om fyringen af 100 kolleger.

Artikel top billede

Læs også:

Fyringsrunde på vej i KMD - tre procent af de ansatte skal væk.

Her vil hovedparten af KMD-fyringer ramme.

"Jeg synes, at det er et dårligt signal at sende fra de nye ejere til medarbejderne, at man gør det her nu. Jeg synes at man skulle have ventet og se tiden an. For så alvorlig er økonomien ikke."

Det siger Erik Lykke Hansen, der er tillidsmand hos KMD, hvor han repræsenterer omkring 1.400 HK/Privat-organiserede, om ledelsens plan om at fyre 100 af hans kolleger i afdelingen for administrative it-løsninger, som samlet set har 550 ansatte.

Fyringerne sker kort efter, at KMD blev solgt til en ny kapitalfond, nemlig Advent International.

Men Erik Lykke Hansen mener ikke, at de nye ejere er årsagen til fyringsrunden.

For drastisk en beslutning

Ledelsen har nemlig fortalt, at virksomheden overvejede at reducere medarbejderantallet allerede forud for salget, siger han.

"Dem må vi jo tro på. Men det gør ikke, at jeg er enig i beslutningen," siger Erik Lykke Hansen.

"Jeg synes at det er for drastisk en beslutning," siger han.

Han mener, at KMD samlet set har en god økonomi som burde kunne dække den berørte afdeling ind.

"Jeg ser KMD som ét hele, der samlet er en god og sund forretning. Derfor synes jeg at det er kedeligt, at man tager en enkelt afdeling ud og lader dem holde for, når resten af forretningen kører fornuftigt," siger han, og tilføjer, at der er gynger og karusseller i enhver forretning.

"Der for er jeg principielt imod den her måde at gøre det på," siger Erik Lykke Hansen.

Afskedigelsesprocessen kommer til at foregå efter reglerne om masseafskedigelser og medarbejderrepræsentanterne blev orienteret på et samarbejdsudvalgsmøde mandag morgen.

Han fortæller, at den forhandlingsberettigede organisation på stedet er HK, og den vil blive inddraget i processen omkring afskedigelserne. Her vil parterne i løbet af de næste 14. dage forsøge at finde så mange som muligt, der frivilligt vil forlade virksomheden, fortæller han.

"Det er jo vores opgave at holde øje med at der ikke er en skæv fordeling i forhold til alder, men hvis der er en del frivillige som er ved at nærme sig efterlønsalderen, så ville det da være at foretrække, hvis de frivilligt ville fratræde."

"Jeg tror ikke at vi får bruttoantallet ned, men forhåbentligt får vi et antal frivillige fratrædelser," siger han.

Erik Lykke Hansen forventer at KMD's afdeling i Aalborg bliver hårdest ramt af fyringsrunden, fordi der her er flest med arbejdere tilknyttet afdelingen for administrative it-løsninger.

Læs også:

Fyringsrunde på vej i KMD - tre procent af de ansatte skal væk.

Her vil hovedparten af KMD-fyringer ramme.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos