KMD-tillidsmand: Derfor er fyringer alt for drastisk

Det er for drastisk at fyre folk fra enkelt afdeling, når den samlede økonomi er god, mener KMD-tillidsmand om fyringen af 100 kolleger.

Artikel top billede

Læs også:

Fyringsrunde på vej i KMD - tre procent af de ansatte skal væk.

Her vil hovedparten af KMD-fyringer ramme.

"Jeg synes, at det er et dårligt signal at sende fra de nye ejere til medarbejderne, at man gør det her nu. Jeg synes at man skulle have ventet og se tiden an. For så alvorlig er økonomien ikke."

Det siger Erik Lykke Hansen, der er tillidsmand hos KMD, hvor han repræsenterer omkring 1.400 HK/Privat-organiserede, om ledelsens plan om at fyre 100 af hans kolleger i afdelingen for administrative it-løsninger, som samlet set har 550 ansatte.

Fyringerne sker kort efter, at KMD blev solgt til en ny kapitalfond, nemlig Advent International.

Men Erik Lykke Hansen mener ikke, at de nye ejere er årsagen til fyringsrunden.

For drastisk en beslutning

Ledelsen har nemlig fortalt, at virksomheden overvejede at reducere medarbejderantallet allerede forud for salget, siger han.

"Dem må vi jo tro på. Men det gør ikke, at jeg er enig i beslutningen," siger Erik Lykke Hansen.

"Jeg synes at det er for drastisk en beslutning," siger han.

Han mener, at KMD samlet set har en god økonomi som burde kunne dække den berørte afdeling ind.

"Jeg ser KMD som ét hele, der samlet er en god og sund forretning. Derfor synes jeg at det er kedeligt, at man tager en enkelt afdeling ud og lader dem holde for, når resten af forretningen kører fornuftigt," siger han, og tilføjer, at der er gynger og karusseller i enhver forretning.

"Der for er jeg principielt imod den her måde at gøre det på," siger Erik Lykke Hansen.

Afskedigelsesprocessen kommer til at foregå efter reglerne om masseafskedigelser og medarbejderrepræsentanterne blev orienteret på et samarbejdsudvalgsmøde mandag morgen.

Han fortæller, at den forhandlingsberettigede organisation på stedet er HK, og den vil blive inddraget i processen omkring afskedigelserne. Her vil parterne i løbet af de næste 14. dage forsøge at finde så mange som muligt, der frivilligt vil forlade virksomheden, fortæller han.

"Det er jo vores opgave at holde øje med at der ikke er en skæv fordeling i forhold til alder, men hvis der er en del frivillige som er ved at nærme sig efterlønsalderen, så ville det da være at foretrække, hvis de frivilligt ville fratræde."

"Jeg tror ikke at vi får bruttoantallet ned, men forhåbentligt får vi et antal frivillige fratrædelser," siger han.

Erik Lykke Hansen forventer at KMD's afdeling i Aalborg bliver hårdest ramt af fyringsrunden, fordi der her er flest med arbejdere tilknyttet afdelingen for administrative it-løsninger.

Læs også:

Fyringsrunde på vej i KMD - tre procent af de ansatte skal væk.

Her vil hovedparten af KMD-fyringer ramme.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S