Frygt for at Microsoft overvåger dig via Skype

Kan man stole på, at den kommunikation, man har via Skype, er fortrolig? Det vil en gruppe privacy-aktivister have Microsoft til at forholde sig til som ejer af Skype.

Artikel top billede

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Danske teleselskaber klar til at spærre for Skype

"Grundlæggende har vi i forhold til cloud-services og låste slutbruger-enheder mindre kontrol med og indsigt i vores sikkerhed - og kan ikke gøre andet end at stole på, at dem med magten beskytter os."

Sådan skriver sikkerhedsekspert Bruce Schneier i et blogindlæg

Problemstillingen er blevet aktuel, efter at en gruppe af privacy-aktivister i sidste uge postede et åbent brev til Skype og dermed ejeren Microsoft på nettet.

I brevet, der er stilet direkte til Tony Bates, der står i spidsen for Microsofts Skype-division, og Brendon Lynch, der er privacy-chef i Microsoft, stilles der spørgsmål til, om man som Skype-bruger kan regne med, at ens samtaler privacy-beskyttes tilstrækkeligt.

"Det er uheldigt, at disse brugere og dem, der rådgiver om best practice inden for sikkerhed, arbejder under vedholdende uklare og forvirrende udmeldinger om Skype-samtalernes fortrolighed, og i særdeleshed i forhold til, hvilken adgang regeringer og andre trejde parter har til Skype-brugerdata og -kommunikation." 

Afsenderne af brevet, der tæller en række interesseorganisationer, spekulerer blandt andet i, hvilke juridiske konsekvenser det har, at Skype nu er ejet af amerikanske Microsoft.

Kræver svar fra Microsoft

Det, at Skype i dag er integreret i en række af Microsofts tjenester, gør det nødvendigt med et offentligt dokument, der beskriver sikkerheden og privacy-delen, ligesom der er behov for jævnligt at udgive en "transparency report".

I de fem konkrete "krav", der er i brevet, er blandt andet:

- Et overblik over hvilke brugerinformationer fra Skype, der udleveres, inklusiv antallet af forespørgsler fra myndigheder i forskellige lande.

- Skypes bedste vurdering af, hvilke brugerdata, som eksempelvis netværksoperatører eller hackere kan være i stand til at opsnappe.

- Privacy-aktivisterne vil også gerne vide, hvilke guidelines og politikker, Skype har, når Skype modtager og reagerer på henvendelser fra eksempelvis politiet og efterretningstjenester i USA eller andre steder.

Vi må bare stole på Microsoft

Aktivisterne henviser til, at eksempelvis Google og Twitter allerede udgiver raporter med den slags informationer, og de ser nu gerne, at Microsoft begynder at gøre det samme.

Og det giver god mening med en sådan åbenhed, mener Bruce Schneier, for grundlæggende kan forbrugere ikke gøre meget andet end at stole på it-leverandørerne.

"Det er sikkerhed i nutidens verden. Vi har ikke andre muligheder end at stole på Microsoft."

"Microsoft har grund til at være troværdig, men har også grund til at misbruge vores tillid til fordel for andre interesser. Alt, vi kan gøre, er at bede dem pænt om at fortælle det til os først," skriver Bruce Schneier i sit blogindlæg.

Det var i maj 2011, at Microsoft annoncerede, at man havde indgået en aftale med Skype om at købe det dansk-stiftede selskab for hele 44 milliarder kroner.

I starten af oktober 2011 blev købet endeligt godkendt af både de europæiske og de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Microsoft har endnu ikke reageret offentligt på brevet fra aktivisterne.

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Danske teleselskaber klar til at spærre for Skype

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S