Frygt for at Microsoft overvåger dig via Skype

Kan man stole på, at den kommunikation, man har via Skype, er fortrolig? Det vil en gruppe privacy-aktivister have Microsoft til at forholde sig til som ejer af Skype.

Artikel top billede

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Danske teleselskaber klar til at spærre for Skype

"Grundlæggende har vi i forhold til cloud-services og låste slutbruger-enheder mindre kontrol med og indsigt i vores sikkerhed - og kan ikke gøre andet end at stole på, at dem med magten beskytter os."

Sådan skriver sikkerhedsekspert Bruce Schneier i et blogindlæg

Problemstillingen er blevet aktuel, efter at en gruppe af privacy-aktivister i sidste uge postede et åbent brev til Skype og dermed ejeren Microsoft på nettet.

I brevet, der er stilet direkte til Tony Bates, der står i spidsen for Microsofts Skype-division, og Brendon Lynch, der er privacy-chef i Microsoft, stilles der spørgsmål til, om man som Skype-bruger kan regne med, at ens samtaler privacy-beskyttes tilstrækkeligt.

"Det er uheldigt, at disse brugere og dem, der rådgiver om best practice inden for sikkerhed, arbejder under vedholdende uklare og forvirrende udmeldinger om Skype-samtalernes fortrolighed, og i særdeleshed i forhold til, hvilken adgang regeringer og andre trejde parter har til Skype-brugerdata og -kommunikation." 

Afsenderne af brevet, der tæller en række interesseorganisationer, spekulerer blandt andet i, hvilke juridiske konsekvenser det har, at Skype nu er ejet af amerikanske Microsoft.

Kræver svar fra Microsoft

Det, at Skype i dag er integreret i en række af Microsofts tjenester, gør det nødvendigt med et offentligt dokument, der beskriver sikkerheden og privacy-delen, ligesom der er behov for jævnligt at udgive en "transparency report".

I de fem konkrete "krav", der er i brevet, er blandt andet:

- Et overblik over hvilke brugerinformationer fra Skype, der udleveres, inklusiv antallet af forespørgsler fra myndigheder i forskellige lande.

- Skypes bedste vurdering af, hvilke brugerdata, som eksempelvis netværksoperatører eller hackere kan være i stand til at opsnappe.

- Privacy-aktivisterne vil også gerne vide, hvilke guidelines og politikker, Skype har, når Skype modtager og reagerer på henvendelser fra eksempelvis politiet og efterretningstjenester i USA eller andre steder.

Vi må bare stole på Microsoft

Aktivisterne henviser til, at eksempelvis Google og Twitter allerede udgiver raporter med den slags informationer, og de ser nu gerne, at Microsoft begynder at gøre det samme.

Og det giver god mening med en sådan åbenhed, mener Bruce Schneier, for grundlæggende kan forbrugere ikke gøre meget andet end at stole på it-leverandørerne.

"Det er sikkerhed i nutidens verden. Vi har ikke andre muligheder end at stole på Microsoft."

"Microsoft har grund til at være troværdig, men har også grund til at misbruge vores tillid til fordel for andre interesser. Alt, vi kan gøre, er at bede dem pænt om at fortælle det til os først," skriver Bruce Schneier i sit blogindlæg.

Det var i maj 2011, at Microsoft annoncerede, at man havde indgået en aftale med Skype om at købe det dansk-stiftede selskab for hele 44 milliarder kroner.

I starten af oktober 2011 blev købet endeligt godkendt af både de europæiske og de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Microsoft har endnu ikke reageret offentligt på brevet fra aktivisterne.

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Danske teleselskaber klar til at spærre for Skype

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S