Blandt de værste i verden: Det vælter ud med malware fra Danmark

Danmark er blandt de værste lande i verden, når det gælder udsendelse af malware, viser ny rapport.

Artikel top billede

Læs også: Derfor er din it-sikkerhed så elendig: Danmark ligger i bund

Danmark er blandt verdens allerværste lande, når det gælder udsendelse af malware.

Ifølge Ciscos nye rapport om sikkerhedstruslerne på nettet, er USA og Rusland de eneste lande i verden, der udsender mere malware end Danmark.

Cisco bygger tallene på måling af hvor de websider, der udsender malware, bliver hostet.

Ifølge Cisco-rapporten bliver 33,14 procent af malwaren udsendt fra servere i USA, mens russiske servere står bag 9,79 procent af den udsendte malware.

Så meget malware kommer fra Danmark

Danske servere står bag udsendelsen af 9,55 procent af den udsendte malware, mens Sverige står for 9,27 procent og Kina, der ellers har ligget højt på listen, nu står bag blot 5,65 procent af den udsendte malware.

Cisco skriver i rapporten, at Danmark og Sveriges høje placeringer ikke mindst skyldes stærkt øget brug af sociale medier og underholdningssites.

Rapporten viser desuden, at angreb på sårbarheder næsten udelukkende rettes mod Java, som hackerne har ret stor succes med at ramme.

Java ramt hårdt

Hele 87 procent af det samlede antal exploits bliver rettet mod Java.

"Mere end tre milliarder devices kører Java, så teknologien udgør en klar vej for hackere, der ønsker at sprede deres angreb på mange platforme," skriver Cisco i rapporten.

På anden og tredje-pladsen over teknologier, som hackerne især har kig på, finder vi pdf og Flash, der dog ligger meget lavt sammenlignet med Java.

Også Android står for skud. Omfanget af Android-malware er vokset "betragteligt" mere end nogen som helst anden form for malware, hedder det.

Dog udgør omfanget af mobil-malware fortsat blot en meget lille del af det samlede malware-omfang i verden.

Læs også:

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Overblik: Så voldsomt blev vi ramt af sikkerhedshullet i Java.

Oracle: Vi vil fortsat installere crapware sammen med Java.

Ny sårbarhed spøger i Java.

Efter Java-hullet: Du kan stadig ikke vide dig sikker.

Hacker sælger nyt Java-hul for 28.000 kroner.

Java-hul og snedige mails udnyttes af spionage-netværk.

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

KMD A/S

AI Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil