Blandt de værste i verden: Det vælter ud med malware fra Danmark

Danmark er blandt de værste lande i verden, når det gælder udsendelse af malware, viser ny rapport.

Artikel top billede

Læs også: Derfor er din it-sikkerhed så elendig: Danmark ligger i bund

Danmark er blandt verdens allerværste lande, når det gælder udsendelse af malware.

Ifølge Ciscos nye rapport om sikkerhedstruslerne på nettet, er USA og Rusland de eneste lande i verden, der udsender mere malware end Danmark.

Cisco bygger tallene på måling af hvor de websider, der udsender malware, bliver hostet.

Ifølge Cisco-rapporten bliver 33,14 procent af malwaren udsendt fra servere i USA, mens russiske servere står bag 9,79 procent af den udsendte malware.

Så meget malware kommer fra Danmark

Danske servere står bag udsendelsen af 9,55 procent af den udsendte malware, mens Sverige står for 9,27 procent og Kina, der ellers har ligget højt på listen, nu står bag blot 5,65 procent af den udsendte malware.

Cisco skriver i rapporten, at Danmark og Sveriges høje placeringer ikke mindst skyldes stærkt øget brug af sociale medier og underholdningssites.

Rapporten viser desuden, at angreb på sårbarheder næsten udelukkende rettes mod Java, som hackerne har ret stor succes med at ramme.

Java ramt hårdt

Hele 87 procent af det samlede antal exploits bliver rettet mod Java.

"Mere end tre milliarder devices kører Java, så teknologien udgør en klar vej for hackere, der ønsker at sprede deres angreb på mange platforme," skriver Cisco i rapporten.

På anden og tredje-pladsen over teknologier, som hackerne især har kig på, finder vi pdf og Flash, der dog ligger meget lavt sammenlignet med Java.

Også Android står for skud. Omfanget af Android-malware er vokset "betragteligt" mere end nogen som helst anden form for malware, hedder det.

Dog udgør omfanget af mobil-malware fortsat blot en meget lille del af det samlede malware-omfang i verden.

Læs også:

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Overblik: Så voldsomt blev vi ramt af sikkerhedshullet i Java.

Oracle: Vi vil fortsat installere crapware sammen med Java.

Ny sårbarhed spøger i Java.

Efter Java-hullet: Du kan stadig ikke vide dig sikker.

Hacker sælger nyt Java-hul for 28.000 kroner.

Java-hul og snedige mails udnyttes af spionage-netværk.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S