Dansk it-kæmpe fyrer ansatte

Den danske it-bankkæmpe SDC fyrer blandt medarbejderne. Se hvorfor det ifølge nytiltrådt direktør er nødvendigt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Skandinavisk Data Center (SDC), der drifter mere end 130 banker i Norden, har onsdag fyret blandt selskabets medarbejdere.

Det bekræfter fællestillidsrepræsentant på arbejdspladsen Kirsten Lillemor Madsen, fra Finansforbundets Kreds Øst, overforfor Computerworld.

Selskabet vil ikke fortælle hvor mange ansatte, det drejer sig om.

SDC drifter it-systemer til pengeinstitutter i en finansbranche, der er hårdt ramt af flere års finanskrise med en længere række bankkrak som følge.

Så sent som fredag krakkede Spar Lolland sammen med Finansnetbanken, der driftes hos netop SDC.

Det skyldes økonomi

Kort efter sommerferien forlod firmaets mangeårige direktør Erik Jakobsen sin stilling og overlod den til en konstitueret direktør, inden Jesper Scharff som ny administrerende direktør tiltrådte for fire uger siden til nytår.

"Det er rigtigt, at vi har afskediget et antal medarbejdere i går," siger han.

Han fortæller til Computerworld, at begrundelsen for fyringerne er økonomisk.

"Vi skal jo også passe på vores ejeres penge og sørge for, at vi holder vores budgetter. Vores ejere er jo også i en branche, som er presset, så derfor vil vi gerne trimme vores forretning økonomisk," siger Jesper Scharff.

Årsregnskabet er nært forestående. Er der underskud?

"Det kan jeg ikke svare på. Det må jeg sige noget om, når regnskabet kommer," siger direktøren.

Han fortæller, at har besluttet ikke at oplyse antallet af medarbejdere, som er blevet fyret.

Men det er færre end de 10 procent, som kræver at processen går efter lov om masseafskedigelser, siger direktøren.

SDC har et sted mellem 425 og 450 medarbejdere i øjeblikket.

"Det er et antal, men det er ikke noget stort antal," siger han.

Offshoring og forberedelse på flere krak

Skyldes fyringerne manglende forretning som følge af flere og flere krakkede banker, eller er det optimering, altså outsourcing af opgaver? 

"Det er vel en kombination. Vi bliver jo også nødt til at kigge på vores andel af offshore, og så er det jo ingen hemmelighed, at det er et trængt bankmarked, hvor der blev et af vore pengeinstitutter færre (Spar Lolland krakkede i fredags, red.), så på sigt vil de jo blive lagt ind under Jyske Bank, som ikke kører hos os," siger Jesper Scharff. 

Ifølge direktøren er fyringerne ikke en direkte følge af Spar Lolland krakket, og at de afskedigede ansatte ikke samlet er tilknytter netop Spar Lolland. Nogen af de fyrede kan dog have haft med banken at gøre, men SDC-ansatte arbejder med funktioner mere end med specifikke kunder.

Alligevel forsøger SDC at være forberedt på, hvad det pressede marked bringer. Eksempelvis var Spar Lolland-krakket ifølge Jesper Scharff ingen overraskelse.

"Man har jo talt om Spar Lolland længe, og der er jo også andre, der er på tale. Så det er jo med at være forberedt på det, og agere efter det pressede marked," siger han.   

Direktøren fortæller, at ledelsen i forvejen havde orienteret samarbejdsudvalget om fyringerne, hvor de enkelte medarbejdere har individuelle vilkår for deres fratrædelse.

Fællestillidsrepræsentant Kirsten Lillemor Madsen oplyser, at medarbejderne igennem de senere år har været forskånet for ligenende fyringsrunder.

Til gengæld har de it-ansatte i finansverdenen samlet set været hårdt ramt af afskedigelser i de senere år. Sidst var det folk hos Saxo bank, som blev afskediget.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S