Mac-brugere i problemer: Netbank virker ikke

Det er ikke muligt at logge på netbank med særlige versioner af Apples styresystem. Flere banker er umiddelbart ramt af problemet. (Opdateret)

Artikel top billede

Læs også:

Nordeas netbank sendt i sort

Danske netbank-kunder ramt af stort af nedbrud

(Nyt i sagen: Oracle har i løbet af weekenden udsendt endnu en Java-opdatering, så Netbank skulle igen virke på Mac-computere).

Mange mac-brugere vil i øjeblikket opleve problemer med at logge på deres netbank. 

Selve problemet er ikke fuldstændig afdækket, men det lader at Java blokeres på grund af en opdatering fra Apple.  

Alle netbanker er derfor givetvis ramt af problemet. 

Det skulle efter sigende dreje sig om versionerne 10.6.8, 10.7.4, 10.8.X og måske flere underudgaver. 

Det fortæller Magnus Kaas Meinild, der er chef for Nykredits netbankssupport. 

"Som situationen er nu, ved vi ikke meget mere, end at det ikke er muligt at logge ind på netbanken med flere versioner af Mac-styresystemer," siger han.

Nykredit fortæller dog, at man ved versionerne 10.7 og 10.8 angiveligvis kan logge på ved hjælp af Firefox. 

Også Nordea meddeler, at der kan være problemmer med at logge på, og skriver blandt andet: 

"Der kan i øjeblikket være problemer med at logge på Netbank med Safari. Java bliver blokeret på grund af en opdatering fra Apple. Bruger du 10.6 styresystem eller ældre kan du desværre ikke logge på pt."

Hvem har aben: Apple eller Oracle? 
Nykredit har været i dialog med Apple.

Ifølge Magnus Kaas Meinild mener Apple ikke, at det er Mac-styresystemerne, den er gal med. 

"Jeg har haft en telefonsamtale med Apple-support. De er bekendt med problemet, men de mener ikke, det har noget at gøre med deres opdateringer. De fortæller os derimod, at det må være en fejl i Java," gengiver han.

Og derudover ved Nykredit ikke meget mere.

"Vi er ved at undersøge problemet og få nogle flere informationer. De folk, som har akut behov for hjælp med betalinger og lignende, beder vi henvende sig per telefon til Nykredit. Er behover ikke akut, vil vi bede om at afvente udgivelse af automatisk opdatering til deres Mac," siger han.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Oracle, der står bag Java.

Læs også:

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Oracle propper crapware ned i halsen på Java-brugere.

Ny sårbarhed spøger i Java.

Efter Java-hullet: Du kan stadig ikke vide dig sikker.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job