Sådan vil forbruger-vagthund sikre dig ordentlig bredbånd

Den danske Forbrugerombudsmand har opstillet sine fokusområder for 2013, og her er it- og telebranchen for alvor kommet i søgelyset.

Artikel top billede

Foto: Burntright.

Forbrugerombudsmand Henrik Øe har udpeget otte strategiske områder, som han vil holde skarpt øje med i 2013.

Blandt de prioriterede indsatsområder er markedsføring af bredbåndsforbindelser.

"Markedet for bredbåndsforbindelser har været kendetegnet ved manglende gennemsigtighed for den enkelte forbruger. Navnlig har det tidligere været et problem, at markedsførte "op til"-hastigheder kunne være misvisende, idet den maksimale hastighed ikke altid kunne opnås," lyder det på forbrugerombudsmandens hjemmeside.

Nye tider om en måned

På forbrugersitet bliver det fremhævet, at Forbrugerombudsmanden vil have særligt fokus på, om de nye retningslinjer for markedsføring af bredbåndsforbindelser, der træder i kraft den 1. marts, og markedsføringsloven bliver overholdt.

De kommende retningslinjer skal blandt andre sikre danske forbrugere mere retvisende oplysninger om produkter og produkternes reelle hastigheder.

Du kan læse mere om de kommende retningslinjer her.

Holder øje med nethandlen

Udover bredbåndsmarkedet har Forbrugerombudsmanden Henrik Øe også overvågning af nethandel med på sin prioriteringsliste i det igangværende år.

"Usikkerhed om retsstillingen ved net-butikkers indgåelse af aftaler med forbrugere vil blive søgt klarlagt ved udstedelse af retningslinjer," lyder det på Forbrugerombudsmandens hjemmeside.

I fokusudmedlingen fremgår det også, at forbrugervagthunden vil granske såkaldte tilbudssider med store rabatter og mailmarkedsføring samt forbrugeranmeldelser på nettet, der med Forbrugerombudsmandens ord kan rejse tvivl om vildledning og skjulte reklamer.

Derudover vil Forbrugerombudsmanden også indlede en dialog med sociale medier som Facebook. 

Det sker for at undersøge, om de sociale medier eventuelt bruges til overtrædelse af markedsføringsloven, når danske og internationale virksomheder markedsfører via disse communities.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job