Sådan vil forbruger-vagthund sikre dig ordentlig bredbånd

Den danske Forbrugerombudsmand har opstillet sine fokusområder for 2013, og her er it- og telebranchen for alvor kommet i søgelyset.

Artikel top billede

Foto: Burntright.

Forbrugerombudsmand Henrik Øe har udpeget otte strategiske områder, som han vil holde skarpt øje med i 2013.

Blandt de prioriterede indsatsområder er markedsføring af bredbåndsforbindelser.

"Markedet for bredbåndsforbindelser har været kendetegnet ved manglende gennemsigtighed for den enkelte forbruger. Navnlig har det tidligere været et problem, at markedsførte "op til"-hastigheder kunne være misvisende, idet den maksimale hastighed ikke altid kunne opnås," lyder det på forbrugerombudsmandens hjemmeside.

Nye tider om en måned

På forbrugersitet bliver det fremhævet, at Forbrugerombudsmanden vil have særligt fokus på, om de nye retningslinjer for markedsføring af bredbåndsforbindelser, der træder i kraft den 1. marts, og markedsføringsloven bliver overholdt.

De kommende retningslinjer skal blandt andre sikre danske forbrugere mere retvisende oplysninger om produkter og produkternes reelle hastigheder.

Du kan læse mere om de kommende retningslinjer her.

Holder øje med nethandlen

Udover bredbåndsmarkedet har Forbrugerombudsmanden Henrik Øe også overvågning af nethandel med på sin prioriteringsliste i det igangværende år.

"Usikkerhed om retsstillingen ved net-butikkers indgåelse af aftaler med forbrugere vil blive søgt klarlagt ved udstedelse af retningslinjer," lyder det på Forbrugerombudsmandens hjemmeside.

I fokusudmedlingen fremgår det også, at forbrugervagthunden vil granske såkaldte tilbudssider med store rabatter og mailmarkedsføring samt forbrugeranmeldelser på nettet, der med Forbrugerombudsmandens ord kan rejse tvivl om vildledning og skjulte reklamer.

Derudover vil Forbrugerombudsmanden også indlede en dialog med sociale medier som Facebook. 

Det sker for at undersøge, om de sociale medier eventuelt bruges til overtrædelse af markedsføringsloven, når danske og internationale virksomheder markedsfører via disse communities.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect