Derfor er Surface en kæmpe trussel mod iPad

De it-profesionelle danskere er særdeles interesserede i Microsofts nye Surface-tablets og Windows 8/RT.

Artikel top billede

Læs også:

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Vil iOS, Android eller Windows være den foretrukne tablet-platform i din virksomhed?

Det spørgsmål stillede vi i sidste uge her på Computerworld i anledning af, at Surface er på vej ud på det danske marked.

Vælger man at se resultatet af afstemningen som et udtryk for en generel holdning blandt danske it-chefer og it-professionelle, går Windows 8/RT og Surface en lys tid i møde i forhold til virksomhederne.

På nuværende tidspunkt er der afgivet 501 stemmer. Hele 55 procent svarer: 

"Jeg forventer, at vi primært vil satse på Windows 8/RT fremover."

I forhold til iPad/iOS er det kun 17 procent, der har det svar, og i forhold til Android er det blot seks procent.

Det er i øvrigt interessant, at kun ni procent forventer, at virksomheden kommer til at satse på alle tre platform, da 'bring your own device' er et ganske omtalt koncept i de senere år.

Her er resultatet af afstemningen:


Selvom undersøgelsen - med de mulige bias en webundersøgelse indeholder - tegner en positiv fremtid for Microsofts tablet-platform, skal man ikke glemme, at iPad endnu total-dominerer markedet.

Det gælder- ikke mindt hos erhvervskunderne. 

I de tre år, der er gået, siden den første iPad blev lanceret i starten af 2010, har Apple formået at finde vej ind i virksomhederne i en grad, de færreste havde forudset.

Hvor iOS havde omkring 60 procent af det generelle tablet-marked i 2012, er markedsandelen i erhvervslivet formentlig endnu højere.

En undersøgelse fra starten af 2012, som vores kolleger på det amerikanske Computerworld skrev om, anslog, at iPad-markedsandelen i viorksomhederne var helt oppe på 97 procent.

På tablet-markedet venter Gartner, at Windows 8 i 2016 vil ligge på en tredjeplads, overgået af Apple og Android.

Det er ikke mindst erhvervsbrugerne, der vil fokusere på tablet-mulighederne med Windows 8, og ifølge Gartner kan Windows 8 have en tablet-markedsandel i erhvervslivet på 39 procent i 2016.

Læs også:

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job