Derfor er Surface en kæmpe trussel mod iPad

De it-profesionelle danskere er særdeles interesserede i Microsofts nye Surface-tablets og Windows 8/RT.

Artikel top billede

Læs også:

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Vil iOS, Android eller Windows være den foretrukne tablet-platform i din virksomhed?

Det spørgsmål stillede vi i sidste uge her på Computerworld i anledning af, at Surface er på vej ud på det danske marked.

Vælger man at se resultatet af afstemningen som et udtryk for en generel holdning blandt danske it-chefer og it-professionelle, går Windows 8/RT og Surface en lys tid i møde i forhold til virksomhederne.

På nuværende tidspunkt er der afgivet 501 stemmer. Hele 55 procent svarer: 

"Jeg forventer, at vi primært vil satse på Windows 8/RT fremover."

I forhold til iPad/iOS er det kun 17 procent, der har det svar, og i forhold til Android er det blot seks procent.

Det er i øvrigt interessant, at kun ni procent forventer, at virksomheden kommer til at satse på alle tre platform, da 'bring your own device' er et ganske omtalt koncept i de senere år.

Her er resultatet af afstemningen:


Selvom undersøgelsen - med de mulige bias en webundersøgelse indeholder - tegner en positiv fremtid for Microsofts tablet-platform, skal man ikke glemme, at iPad endnu total-dominerer markedet.

Det gælder- ikke mindt hos erhvervskunderne. 

I de tre år, der er gået, siden den første iPad blev lanceret i starten af 2010, har Apple formået at finde vej ind i virksomhederne i en grad, de færreste havde forudset.

Hvor iOS havde omkring 60 procent af det generelle tablet-marked i 2012, er markedsandelen i erhvervslivet formentlig endnu højere.

En undersøgelse fra starten af 2012, som vores kolleger på det amerikanske Computerworld skrev om, anslog, at iPad-markedsandelen i viorksomhederne var helt oppe på 97 procent.

På tablet-markedet venter Gartner, at Windows 8 i 2016 vil ligge på en tredjeplads, overgået af Apple og Android.

Det er ikke mindst erhvervsbrugerne, der vil fokusere på tablet-mulighederne med Windows 8, og ifølge Gartner kan Windows 8 have en tablet-markedsandel i erhvervslivet på 39 procent i 2016.

Læs også:

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision