Derfor er Surface en kæmpe trussel mod iPad

De it-profesionelle danskere er særdeles interesserede i Microsofts nye Surface-tablets og Windows 8/RT.

Artikel top billede

Læs også:

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Vil iOS, Android eller Windows være den foretrukne tablet-platform i din virksomhed?

Det spørgsmål stillede vi i sidste uge her på Computerworld i anledning af, at Surface er på vej ud på det danske marked.

Vælger man at se resultatet af afstemningen som et udtryk for en generel holdning blandt danske it-chefer og it-professionelle, går Windows 8/RT og Surface en lys tid i møde i forhold til virksomhederne.

På nuværende tidspunkt er der afgivet 501 stemmer. Hele 55 procent svarer: 

"Jeg forventer, at vi primært vil satse på Windows 8/RT fremover."

I forhold til iPad/iOS er det kun 17 procent, der har det svar, og i forhold til Android er det blot seks procent.

Det er i øvrigt interessant, at kun ni procent forventer, at virksomheden kommer til at satse på alle tre platform, da 'bring your own device' er et ganske omtalt koncept i de senere år.

Her er resultatet af afstemningen:


Selvom undersøgelsen - med de mulige bias en webundersøgelse indeholder - tegner en positiv fremtid for Microsofts tablet-platform, skal man ikke glemme, at iPad endnu total-dominerer markedet.

Det gælder- ikke mindt hos erhvervskunderne. 

I de tre år, der er gået, siden den første iPad blev lanceret i starten af 2010, har Apple formået at finde vej ind i virksomhederne i en grad, de færreste havde forudset.

Hvor iOS havde omkring 60 procent af det generelle tablet-marked i 2012, er markedsandelen i erhvervslivet formentlig endnu højere.

En undersøgelse fra starten af 2012, som vores kolleger på det amerikanske Computerworld skrev om, anslog, at iPad-markedsandelen i viorksomhederne var helt oppe på 97 procent.

På tablet-markedet venter Gartner, at Windows 8 i 2016 vil ligge på en tredjeplads, overgået af Apple og Android.

Det er ikke mindst erhvervsbrugerne, der vil fokusere på tablet-mulighederne med Windows 8, og ifølge Gartner kan Windows 8 have en tablet-markedsandel i erhvervslivet på 39 procent i 2016.

Læs også:

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S